Kostel Zvěstování Panny Marie, Zbynice | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Kostel Zvěstování Panny Marie, Zbynice | Šumava Net.CZ

Kostel Zvěstování Panny Marie, Zbynice | Šumava Net.CZ

Kostel Zvěstování Panny Marie, je  románského původu. Byl postavený již na sklonku 12. nebo začátkem 13.století. Původní stavba tohoto kostela byla gotická.

Zbynický kostel představuje stavbu přesně orientovanou podle světových stran,dříve jistě byl obehnán obrannými hradbami, valy a příkopy, neboť vedle bohoslužebných úkonů sloužily kostely jako útočiště při ohrožení obyvatel kraje   Původní románské stavbě zbynického chrámu náleží zdivo lodi a část severní a jižní zdi presbytáře. Mohutná hranolová věž přiléhající k západnímu průčelí lodi byla postavena později.

Předpokládá se, že zde existovala nejdříve kaple, pojatá později do kostelní stavby jako jeden ze stavebních prvků. Teprve v době vrcholné gotiky asi v 15. století došlo k zásadní přestavbě, při níž vznikla apsida a byl  postaven nový chór s polygonálním více-úhlovým závěrem, a dále boční kaple a sakristie.

V roce 2002 byla zahájena nejrozsáhlejší oprava celého kostela. 

Nejprve se opravily žlaby a okapy, opatřené novými lapači střešních naplavenin. Při zdech se provedly odvodňovací úpravy vzduchovými drenážemi až do hloubky téměř jednoho metru s položením potrubí pro odtok vody. Potom se pokračovalo uvnitř kostela, kde došlo k odstranění nepůvodního Božího hrobu a nevyhovující zpovědnice. Do výšky 2 metrů se otloukla vnitřní omítka a stlučené části byly znovu nahozeny. Ze střechy věže se sňala zvětralá břidlice a strhalo bednění pod krytinou. Na nové bednění se položila plastová imitace černé břidlice. Opravila se také poškozená prejzová kostelní střecha. V roce 2003 byla do odborné restaurátorské dílny dána k opravě socha Zbynické Madony. Pokračovaly práce na kostele. Na jaře se novými kamennými bloky opatřily podlahy pod věží a v sakristii. Došlo k opravám veškerého vnitřního zařízení chrámu. V červnu kovářský mistr Trefanec opravil věžní kříž, který byl poté pozlacen. Závěrečnými částmi oprav byly pořízení nové venkovní fasády a vymalování celého interiéru. .   Potom se pokračovalo uvnitř kostela, kde došlo k odstranění nepůvodního Božího hrobu a nevyhovující zpovědnice. Do výšky 2 metrů se otloukla vnitřní omítka a stlučené části byly znovu nahozeny. Ze střechy věže se sňala zvětralá břidlice a strhalo bednění pod krytinou. Na nové bednění se položila plastová imitace černé břidlice. Opravila se také poškozená prejzová kostelní střecha. V roce 2003 byla do odborné restaurátorské dílny dána k opravě socha Zbynické Madony. Pokračovaly práce na kostele. Na jaře se novými kamennými bloky opatřily podlahy pod věží a v sakristii. Došlo k opravám veškerého vnitřního zařízení chrámu. V červnu kovářský mistr Trefanec opravil věžní kříž, který byl poté pozlacen. Závěrečnými částmi oprav byly pořízení nové venkovní fasády a vymalování celého interiéru. 22. června 2003 bylo dokončení rekonstrukce oslaveno mší svatou, spojenou s křtem a biřmováním. Na opravách se podílelo velké množství občanů ze Zbynic i okolí. Nelze všechny vyjmenovat, proto aspoň stručně: Práce řídila farní rada v čele s duchovním správcem P. Janem Wirthem. Projekt oprav vypracoval ing. arch. Pavel Lejsek. Na zednických pracích se významně podíleli p. Běloch a Tušinovský. Opravu střech věže a kostela prováděl Pavel Ryba. Kamenné bloky na podlahy věnoval Josef Potužák, dovoz zařídil Karel Kroupa. Vykopání starých podlah provedl Jan Šmíd. Opravu a pozlacení kříže zařizoval a finančně uhradil Josef Berka.   Na úhradě všech finančních nákladů se podíleli sbírkou občané. Na opravu střechy přispěl stát dotací z fondu záchrany kulturního dědictví. Velkou část uhradila farnost z dědického odkazu Marie Baťkové, která odkázala farnosti nemovistosti v Hrádku a Kolinci. Z prodeje hrádeckého domu se získala značná část peněz na opravu. Hodně peněz se také ušetřilo díky dobrovolné bezplatné práci občanů.


Všem patří upřímné poděkování Zaplať Pán Bůh.
Text a foto: OU Hrádek

Infosloupec: Kostel Zvěstování Panny Marie, Zbynice | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Rodenstock Klatovy
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Kostel Zvěstování Panny Marie, Zbynice | Šumava Net.CZ