Literární večer ve Volarech | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Literární večer ve Volarech | Šumava Net.CZ

Literární večer ve Volarech | Šumava Net.CZ

Ve čtvrtečním Literárním večeru se ve Volarech besedovalo o nástupu fašismu a příchodu wehrmachtu do Volar.

Téměř na den přesně po jedna osmdesáti letech si posluchači připomněli neslavnou Mnichovskou dohodu a dozvěděli se něco k obraně Československa v pevnostech, které byli vybudovány na celé hranici České republiky od Šumavy po Moravské hory.

Jan Lakosil, který se těmito pevnostmi zabývá, co by velmi úspěšný amatér připravil na tento večer na 160 fotografií v několika blocích. Své povídání zahájil nástupem fašismu v říjnu 1938 a vstup na území Šumavy. Obsazování začalo přes Strážný, Lenoru až do Volar, kde 2. října večer skončilo a německá vojska zde byla vřele přivítána. Zajímavý večer historických událostí smutných a na závěr i lepších, byť je osmdesát jedna let od Mnichova, tak dnes jsou stále destinace, kde je ohnisko napětí a to nejen lokálního nebezpečí válek. Vraťme se k podstatě večera, který ve Volarech proběhl.

Jak to bylo s opevněním na Vltavské linii od Záhvozdí až k Soumarskému mostu. Po válce prozradila druhá část večera. Zde posluchači viděli, jak co se s opevněním mělo stát po skončení války a na závěr přidal 30. fotografií k připomenutí, pádu Železné opony v roce 1989.

Výstavba obranné linie před Mnichovem byla započata v roce 1937 a jejich výstavba trvala necelý rok, což ukazuje na kvalitní práci českých dělníků. To, že byla kvalitní, dokládá to, že se dochovalo mnoho bunkrů téměř nedotčeno do dnešních dnů ve stejné podobě a též, že němci byť se je snažili zlikvidovat tak zkrátka jim to nešlo, ani střelbou tanků, či vyhozením pomocí podminování. Vlastní obsazení naší části mělo začít přechodem Šumavy ze Strážného, přes Dolní Cazov, Lenoru a po té do Volar. Obsazení provedla 1. horská divize a 7. pěší divize pod vedením generála Otto Hartmanna, který velel celé operaci. Německá vojska pochodem přes již zmíněná vojsko se zastavila před 2. října obrannou linií bunkrů ŘOP, ze kterých mělo obavu. Obrana se nakonec nekonala, neboť politickým rozhodnutím bylo neklást německým vojskům odpor. Tím se pochod dokončil a v pozdním podvečeru 2. října 1938 vstoupil wehrmacht do Volar. Na dlouhých sedm let bylo město pod velením německé moci až do jara 1945. Ustupující němci v té době chtěli použít k obraně při útoku zmíněnou Vltavskou linii, vyhodili do povětří Soumarský most a ustupovali téměř identicky, jak přišli. Válka skončila a otázka zněla co s těmito bunkry. Některé začala využívat armáda, některé se zakonzervovaly a v podstatě se dochovaly ve stejné podobě dodnes. Dnes jsou z mnoha bunkrů a pevností muzea, či místa, které ukazují vojenští historici, jak se vlastně obrana připravovala. U nás je to na Soumarském mostě, kde je řopík Honzík, který dal do původního stavu Jan Němeček volarský amatérský zájemce o jejich historii se svými kamarády. Bunkr je otevřen od jara do podzimu a znázorňuje, jak měla vypadat obrana před blížícím se německým vojskem na Vltavské linii. Třetí část patřila období Studené války a její doba, která byla dobou vybudování i dalších bunkrů na volarsku, které Jan Lakosil představil. Na fotografii jedné z map bylo vidět, že hlavní opěrný bod byl na vrchu Kamenáč a okolí, kde bylo výcvikové místo Pohraniční stráže, která měla ve Volarech výcvikové středisko. Období 50 až 60 let bylo dobou Studené války a svět byl stále na rozcestí i pod hrozbou možného dalšího válečného konfliktu. To vše trvalo až do období konce Svazu sovětských socialistických republik a rozpadu Varšavského vojenského bloku po roce 1989.

Pád Železné opony, znamenal nový začátek a nová šance. Buďme rádi, že dnes tato obranná linie slouží jako muzea, či místa k připomenutí těžké válečné doby. Važme si svobody, kterou nyní máme a jak to řekl armádní generál Ludvík Svoboda bývalý prezident Československa ,, svoboda se lehce ztrácí, ale těžko vrací zpět.“

Ladislav Beran

Infosloupec: Literární večer ve Volarech | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Country saloon Beňovy
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Literární večer ve Volarech | Šumava Net.CZ