Jízda sv. Leonarda ve Furth im Waldu - ohlédnutí | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Jízda sv. Leonarda ve Furth im Waldu - ohlédnutí | Šumava Net.CZ

Jízda sv. Leonarda ve Furth im Waldu - ohlédnutí | Šumava Net.CZ

Každoročně na Velikonoční pondělí dopoledne se ve více než 900 let starém příhraničním městečku Furth im Wald, ležícím v Bavorském lese, koná tradiční jízda sv. Leonarda (Linharta) –  (Leonhardiritt). Jedná se o procesí na koních, kterého se pokaždé účastní přes 350 koní a jezdců.

V dopise řezenskému biskupovi ze 3. května 1750 se píše, „kvůli nákaze dobytka, nesmírně zuřící před 8 lety“, by si měšťané rádi z vlastních prostředků postavili kapličku a v ní umístili oltář s portrétem sv. Leonarda, aby je na jeho přímluvy dobrotivý Bůh milostivě uchránil od dalších podobných zlých škod.

Měšťané tedy prosili biskupa o povolení vystavět při hlavní silnici kapličku (kostelík) sv. Leonarda. Předpokládá se, že nákaza dobytka byla do města zavlečena jezdeckými oddíly plukovníka pandurů von Trencka, které v kraji řádily během války o rakouské dědictví (1742).

Kostelík na počest sv. Leonarda byl nakonec vystavěn roku 1751 na místě zvaném Bayplatz, avšak povolení ke sloužení mší mu bylo uděleno po vícerých žádostech až roku 1786. Kostelík sv. Leonarda musel být v roce 1930 přeložen, aby ustoupil rostoucímu silničnímu provozu. Do té doby v městečku žádná organizovaná jízda sv. Leonarda neexistovala. Bývalo pouze zvykem, že sedláci a majitelé koní před ranním zvoněním objížděli kolem kostela.

Jízda Leonhardiritt začala být pořádána až po dokončení nového kostela sv. Leonarda v roce 1931. Účastníci přicházeli a přicházejí z osad v širokém okolí, postaví se s koňmi na slavnostní louku a projíždějí ulicemi města v doprovodu zástupců městské a církevní správy, vlajkonošů, muzikantů, kočárů a dřevěných vozů z města a sousedních vsí. Slavnost vrcholí objížďkou kolem kostelíka sv. Leonarda a polní mší pro všechny účastníky na náměstí. Na závěr je žehnáno koním a účastníkům je rozdáván svěcený chléb sv. Leonarda.Proč se furthská jízda sv. Leonarda nekoná počátkem listopadu na den sv. Leonarda, nýbrž vždy na Velikonoční pondělí, nelze jednoznačně vysvětlit; předpokládá se, že vznikla z tradice velikonočních jízd.

Atmosféru letošního ročníku zachytili svým fotoaparátem Jan Kubita.

Reklama od přátel z Googlu

Infosloupec: Jízda sv. Leonarda ve Furth im Waldu - ohlédnutí | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Rodenstock Klatovy
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava

Reklama od přátel z Googlu

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Jízda sv. Leonarda ve Furth im Waldu - ohlédnutí | Šumava Net.CZ