Šesté Mouřenecké léto skončilo | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Šesté Mouřenecké léto skončilo | Šumava Net.CZ

Šesté Mouřenecké léto skončilo | Šumava Net.CZ

V neděli 26. září 1993 českobudějovický biskup Mons. Antonín Liška znovu vysvětil kostel sv. Mořice na Mouřenci nad šumavským Annínem. Uzavřela se tak několik desetiletí trvající éra, kdy lidé kostel devastovali a rozkrádali. Díky sbírce německých odsunutých rodáků a společnému úsilí Čechů a Němců se jednomu z nejstarších šumavských kostelů vrátila krása a důstojnost. Události staré 25 let, záchranu a znovuvysvěcení kostela, si lidé z obou stran hranice připomněli v sobotu 22. a 23. září 2018.

Vrcholem slavnosti byla česko-německá poutní bohoslužba, kterou celebroval místní mouřenecký kněz P. Jenda Kulhánek. Mši sloužil česky, německy a latinsky. „Učil jsem se německy ve škole, ale od té doby jsem němčinu nepoužíval. Ale učím se, každý den před mší jsem trénoval modlitby v němčině,“ svěřil se kněz a němečtí poutníci jeho snahu ocenili. „Páter Jenda nás moc potěšil, opravdu na sobě pracuje. Jeho němčina je čím dál lepší. Vážíme si toho,“ chválila kněze po mši Margrit Kaiser, předsedkyně spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen, který před čtvrtstoletím financoval opravy kostela.

Německý spolek financoval i obnovu barokní křtitelnice. Tu za minulého režimu zničili vandalové a její díly se povalovaly na půdě kostela. Odborníci ji sestavili a očistili a v sobotu při mši jí požehnal kněz. „V této křtitelnici jsem byl před 88 lety pokřtěný. Teď je znovu tady v kostele. Ať dál dělá svoji práci, pro kterou byla vyřezána. Ať i dál v ní můžou křtěnci přijímat svou první svátost,“ řekl při žehnání bývalý předseda německého podpůrného spolku Karl Suchy. Následně zástupci německého spolku i českého spolku Přátelé Mouřence, který o kostel posledních 7 let pečuje, položili na křtitelnici bílé květiny jako symbol míru a př&a acute;telství mezi Čechy a Němci. Ve křtitelnici našli odborníci list popsaný textem ve staré němčině. Čitelný je pouze letopočet 1753. Ostatní text na „rozluštění“ teprve čeká.

Bohoslužbu doprovázela hudební skupina Talita kum z Mammingu. Na závěr zazněla v češtině i němčině šumavská hymna Tief drin in Böhmerwald – Na krásné Šumavě. Po mši vystoupil na Mouřenci poprvé i Železnodrudský smíšený sbor pod vedením dirigenta Martina Červenky.

Oslavy „čtvrtstoletí Mouřence“ pokračovaly i v neděli. Dopoledne se skupina zájemců vydala s průvodcem po stopách mouřeneckých farníků. Společně navštívili sklářskou hrobní kapli rodiny Schmid v Anníně, kostel na Mouřenci, Švédský hrob u Palvínova a nově postavenou kapli ve Vatěticích.

Na závěr dvoudenních slavností zavítal do kostela na Mouřenci Pěvecký sbor Svatobor ze Sušice. Pod vedením sbormistra Josefa Baierla zazpíval svatováclavský chorál, písně Adama Michny z Otradovic nebo Zdeňka Lukáše, ale i písně lidové. „Naposledy Svatobor na Mouřenci koncertoval před 25 lety při znovuvysvěcení. Jsem moc rád, že jste ozdobou našich slavností. Doufám, že další koncert Svatoboru na Mouřenci bude dříve než za dalších 25 let,“ dodal po vystoupení s úsměvem Lukáš Milota z pořádajího spolku Přátelé Mouřence.

Víkendové oslavy uzavřely letošní cyklus duchovních, kulturních a vzdělávacích akcí Mouřenecké léto. Od května do září mohli lidé přijít na přibližně dvacítku koncertů, přednášek a dalších tematicky různých akcí. Během léta pozval Mouřenec také na více než 60 komentovaných prohlídek, kterých se zúčastnilo přibližně 1500 návštěvníků.

Lukáš Milota, 23.9.2018

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Šesté Mouřenecké léto skončilo | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Alpská vyhlídka, Bučina
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Šesté Mouřenecké léto skončilo | Šumava Net.CZ