Šumavské obce odmítají další bezdůvodné šíření lýkožrouta | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Šumavské obce odmítají další bezdůvodné šíření lýkožrouta | Šumava Net.CZ

Šumavské obce odmítají další bezdůvodné šíření lýkožrouta | Šumava Net.CZ

Tisková zpráva Svazu šumavských obcí
Šumavské obce odmítají další bezdůvodné šíření lýkožrouta

Ministerstvo životního prostředí a Správa Národního parku Šumava navrhují další masivní a bezdůvodné rozšiřování bezzásahové zóny v šumavských lesích. V době, kdy jsou lesy na území České republiky decimovány kůrovcovou kalamitou, je tento návrh nezodpovědným hazardováním s přírodou. 

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo na základě žádosti Správy Národního parku Šumava oznámení záměru Postup proti lýkožroutu s ohledem na území výskytu populace tetřeva hlušce a oznámilo, že tento záměr bude podroben podle zákona o posuzován vlivu záměru na životní prostředí zjišťovacímu řízení. Zpracovatelem oznámení je GeoVision Plzeň.

Záměr pak v sedmi variantách paradoxně předpokládá, že stávající rozsah zásahů proti lýkožroutu smrkovému bude nikoliv rozšířen, nýbrž výrazně utlumen, jelikož ve všech variantách je předpokládáno rozsáhlé omezení zásahů proti kůrovcům. Z toho lze usuzovat, že oznámení záměru je motivováno jedině záměrem dosáhnout stavu, kdy většina lesní plochy Národního parku Šumava bude podrobena bezzásahovému režimu.

 

Předseda Svazu šumavských obcí Petr Málek k tomu dodává: „O šumavský park je Správou parku a ministerstvem pečováno po dlouhá léta bez řádné koncepce. Ve skutečných národních parcích je koncepce péče zakotvena v plánu péče, který, aniž by to komukoliv vadilo, Šumava šest let nemá. Péče o území všech národních parků na celém světě je rozdělena podle zón ochrany přírody. Na Šumavě je však zonace nahrazována modelem dílčích ploch, a protože ani tento model nezajistil ekoaktivisty požadované rozšíření lesa pro řádění lýkožrouta, tak se péče o šumavský park podmiňuje dalším, tentokrát matematickým modelem. A nikomu z autorů nepřijde arogantní, že se navrhované omezení týká i rozsáhlých pozemků, které nejsou ve vlastnictví oznamovatele, tedy Správy parku. Nikdo z ministerstva ani Správy parku nepovažoval za důležité takový zásah do jejich vlastnictví projednat.“       

Jana Hrazánková, místopředsedkyně Svazu šumavských obcí k tomu dodává: „Další bezzásahové území má být rozšířeno na základě nějakého matematického modelu, který má vymezovat potencionální území výskytu tetřeva. Autor tohoto modelu mi v minulosti nedokázal odpovědět na jednoduchou otázku, týkající se počtu tetřeva v určité lokalitě. Pochybuji tak o správnosti takového modelu.

Za stávající kalamitní situace týkající se území celého státu představují zásahy proti lýkožroutu smrkovému jedinou reálnou možnost záchrany biotopů předmětných druhů před dlouhodobým poškozením či úplným zánikem. Jestliže realizace těchto zásahů bude podmíněna zjišťovacím řízením, jejichž výsledky teprve budou východiskem pro řízení o udělení výjimky z ochranných podmínek, znamená to ve svých důsledcích úplnou rezignaci na ochranu lesa před působením lýkožrouta. Výsledkem tak bude další nesmyslné masivní usychání šumavského lesa a další poškození jeho vodohospodářské funkce. Evropská vodní charta, i přes názor ministerstva a vedení šumavského parku jasně stanoví, že pro zachování vodních zdrojů má zásadní význam rostlinstvo, především les. Myšlen je samozřejmě zdravý, svěží, zelený, nikoliv suchý les.

Ing. Antonín Schubert
mluvčí Svazu šumavských obcí 
Reakce Správy NPŠ


 

Reklama od přátel z Googlu

Infosloupec: Šumavské obce odmítají další bezdůvodné šíření lýkožrouta | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Rodenstock Klatovy
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava

Reklama od přátel z Googlu

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Šumavské obce odmítají další bezdůvodné šíření lýkožrouta | Šumava Net.CZ