Jubileum letních hudebních festivalů v Kašperských Horách | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Jubileum letních hudebních festivalů v Kašperských Horách | Šumava Net.CZ

Jubileum letních hudebních festivalů v Kašperských Horách | Šumava Net.CZ

 Jubileum letních hudebních festivalů    

 Letos je to už 25 let – čtvrt století,  co v Kašperských Horách vznikla tradice letních hudebních přehlídek. Jedná se o cykly převážně duchovní – vokální a instrumentální hudby. Výzvou k tomuto počinu byly mimo jiné i vynikající podmínky dané především prostorami starobylých kostelů i možnostmi využití cenných historických varhan, v neposlední míře i příležitost zatraktivnit naše město a okolní kraj vzhledem k rostoucím nárokům kulturní turistiky. Letní koncerty v turisticky frekventované oblasti umožnily popularizaci klasické hudby, duchovní zvláště, daly příležitost přivést k hudbě do kostelů i ty, kdo by se tam jinak ostýchali vstoupit. První kroky ve směru koncertních aktivit se odvíjely díky zájmu o starou hudbu, ale také díky iniciativě, podpoře i oborovým kontaktům hudebnické rodiny Reindlovy.

Nové kulturní směřování v Kašperských Horách se brzy ujalo a tak v našem městě si v létě dávali dostaveníčko přední interpreti staré hudby, nejen schopní amatéři ale především špičkoví sólisté a soubory. Hudebním snahám významně napomohla kromě prvotního pochopení a vstřícnosti duchovní správy především několikaletá hudební ale i organizační spolupráce s hudebním souborem Laetitia z Prahy (Roman Michálek), Sdružením pro starou chrámovou hudbu Klatovy (Vít Aschenbrenner) ale i plzeňskou konzervatoří. Zejména v posledních letech se nové hudební obzory rozprostřely velkorysými aktivitami komorního orchestru Musica Lucis Praga (dříve Pellantcollegium), který tvoří přední hráči a sólisté Symfonického orchestru Českého rozhlasu a České filharmonie v Praze. Realizace hudebních přehlídek - festivalů je věcí mimořádně náročnou nejenom po stránce organizační ale i finanční a tak od samotného počátku byly vítané příspěvky sponzorů, mecenášů, rozvojových agentur ale také především podpora samotného Města Kašperských Hor.

Ve „zlatých časech“ počátečního rozvoje náš letní festival zahrnoval více než dvě desítky koncertních vystoupení. V případě možnosti alespoň improvizovaného ubytování koncertující soubory zdobily navíc svým účinkováním nedělní či sváteční bohoslužby. Festival svou působnost rozšířil také do některých okolních obcí jako například do Rejštejna, Srní, Mouřence či Dobré Vody u Hartmanic. V návaznosti na organizaci letních koncertů duchovní hudby se Kašperské Hory staly kolébkou podobného festivalu „Šumava – duchovní hudba“, který svými koncerty úspěšně podělil další obce a města českého i bavorského příhraničí. Letní hudební aktivity podnítily první vážnější snahy záchranu, údržbu i restaurování historických varhan v Kašperských Horách i okolí, v čemž se významně angažovali organologové Vít Honys, Jiří Reindl a dílna Chorus z Vimperka. V prvních letech se o pořadatelství koncertních cyklů svorně dělily farnost, Muzeum Šumavy a Město Kašperské Hory.





Dodnes platí to, že festival vrcholí v termínech slavné poutní slavnosti Panny Marie Sněžné. Jistě stojí zato si připomenout alespoň některé z účinkujících souborů a sólistů. S mimořádným úspěchem v Kašperských Horách několikrát koncertovala Schola Gregoriana Pragensis vedená Davidem Ebenem, podobně soubor Capella Regia Musicalis Roberta Huga či soubor Ars Cameralis Lukáše Matouška, zaměřený na hudbu středověku, dále třeba výtečná Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem a pěvkyní Annou Hlavenkovou, Ensemble Inégal Adama Viktory, Laudi e lamenti, Pražští pěvci se Stanislavem Mistrem, Wowes Collegium, Musica Academia Praha, Kolegium pro chrámovou hudbu Klatovy nebo početné těleso Piccolo Coro a Piccola Orchestra, skvěle řízené Markem Valáškem, pěvecký sbor Laetitia a další. Ze sólových zpěváků rád připomenu Lídu Kotnauerovou, Ivanu Klimentovou, Gabrielu Eibenovou, Petru Noskaiovou, Andreu Brožákovou, Ivanu Bilej-Broukovou, Terezu Bystřickou, Terezu Mátlovou, Olgu Novotnou...

Doslova pěvecké hody v Kašperských Horách několikrát po sobě uspořádala sušická rodačka, komorní a operní pěvkyně, profesorka Jitka Kovaříková se svými a žáky a profesorskými kolegy z lipské Hochschle für Musik und Theater. Samozřejmě docela zvláštní kapitolou byly fantastické benefiční koncerty popové královny Lucie Bílé na podporu záchrany kostela sv. Mikuláše, která sebou do Kašperských Hor přivedla slavný chlapecký sbor Boni Pueri, kytaristu Lubomíra Brabce či klavíristu Petra Maláska. Z vokálně instrumentálních koncertů zvláště hlubokým dojmem zapůsobilo provedení monumentálního Mozartova Requiem v jedinečném prostředí gotického kostela sv. Mikuláše na místním hřbitově v podání pražského tělesa Piccola Orchestra, Piccolo Coro a sólistů pod taktovkou Marka Valáška v roce 2005.

Z nástrojových sólistů je třeba uvést na prvním místě vynikající varhaníky, které k hudebním produkcím inspirují cenné místní historické nástroje – Michal Novenko, Radek Rejšek, Markéta Schley – Reindlová, Jitka Chaloupková, Adam Viktora, Robert Hugo, Miroslava Svobodová, Vladimír Roubal, Jaroslav Vodrážka, Jaroslav Tůma, Pavel Černý, Martin Kubát... Komorní orchestr Musica Lucis Praga k nám v novější době pozval takové sólistické hvězdy jako jsou housloví virtuózové Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček a Miroslav Vilímec, znamenitý flétnista Jiří Stivín a jeho dcera Markéta, trumpetista Miroslav Kejmar nebo skvělý saxofonista Felix Slováček mladší i další umělce. Z historie letních festivalů se mi dále vybavují jména flétnistek Jany Brejchové, Julie Brané, trumpetisty Františka Svejkovského nebo cembalistky Julie Brané…

        Letní hudební festivaly v Kašperských Horách tradičně sázejí na špičkové interpretační umění, přes některé vnější nepřízně se tato nová kulturní tradice čitelně prosadila v kulturním životě Šumavy. Do budoucna dalším hudebním aktivitám v tomto směru se v Kašperských Horách otevírají nové perspektivy například restaurováním historických varhan (v kostelech sv. Markéty a sv. Mikuláše) nebo projektem komorního koncertního sálu v novém komunitním centru, které vznikne přestavbou bývalého hotelu Bílá Růže.

 

Vladimír Horpeniak

Šumavský kulturní spolek Kašperské Hory

Reklama od přátel z Googlu

Infosloupec: Jubileum letních hudebních festivalů v Kašperských Horách | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rodenstock Klatovy
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava

Reklama od přátel z Googlu

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Jubileum letních hudebních festivalů v Kašperských Horách | Šumava Net.CZ