Poutní setkání v nejstarším kostele Šumavy | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Poutní setkání v nejstarším kostele Šumavy | Šumava Net.CZ

Poutní setkání v nejstarším kostele Šumavy | Šumava Net.CZ

   Minulou sobotu 30.června 2018 zažila osada a farnost Albrechtice u Sušice významnou událost. Slavilo se zde patrocinium místního kostela sv. Petra a Pavla za účasti četných domácích ale především bavorských poutníků včele s opatem tamního premonstrátského kláštera ve Windbergu Hermannem Josefem Kuglerem OPraem. Obec Albrechtice a klášter ve Windbergu spojuje totiž společná historie začínající v časech před více než osmi stoletími. Albrechtice už před rokem 1174 daroval klášteru ve Windbergu český král Vladislav. Premonstráti se o albrechtický statek, kostel i farnost starali až do počátku 19.století. Význam kostela v Albrechticích zdůrazňuje  jeho údajné založení králem Vladislavem a vysvěcení třetím královým synem Albrechtem, salcburským arcibiskupem 5.ledna 1179. Předpokládá se, že kamenné jádro dnešního kostela skutečně pochází z 12.století. Kostel zdobí vzácné středověké nástěnné malby ze 14. a 15.století a také nádherný kamenný portál z doby kolem 1240, který patří k nejstarším projevům gotiky u nás.

   Sobotní slavnostní bohoslužba přilákala do starobylého chrámu nezvykle veliké množství domácích věřících ale pak zejména poutníků z Bavorska. Kromě hostí z bavorského Windbergu sem přijela například velká skupina členů německé sekce spolku VIA NOVA z Deggendorfu. Poutní mši svatou sloužil opat Hermann Josef Kugler spolu s domácím duchovním správcem P. Jiřím Voráčkem. Ve svém kázání pan opat hovořil o velikém díle, které pro církev vytvořili oba svatí apoštolové    

Petr a Pavel. Připomněl také rozdílnost jejich povah a poslání. Závěrem zdůraznil: „Svatí Petr a Pavel – sjednocení v lásce Kristově a přesto tak rozdílní. Církev žije z rozmanitosti, trochu jako Petr a trochu jako Pavel, vždy obojí, nikdy jen v jedné podobě. Jsme sjednoceni ve víře a přesto rozdílní. Při dnešní bohoslužbě to vše živě prožíváme. Oba naše národy, Češi a Němci, mají rozdílné tradice. Mají společnou pohnutou historii, někdy poznamenanou velkým utrpením. Mluvíme rodílnými jazyky a přece jsme nyní sjednoceni ve společné víře. Věříme v Pána, který vstal z mrtvých, kterého zvěstovali apoštolové Petr a Pavel. A to je církev ve své rozmanitosti. Amen.“

Při bohoslužbě v Albrechticích zaznívala čeština, němčina i sjednocující latina, lidé zpívali české a německé duchovní písně, mši svatou skvěle doprovodil pěvecký sbor Academiae Mariae Sanctae sbormistra, sušického rodáka Jakuba Waldmanna spolu s krojovaným žesťovým souborem z Windbergu. Významné místo v albrechtické slavnosti zaujala přednáška čestného hosta - univerzitního profesora a prorektora Univerzity Karlovy Jana Royta, který přítomným fundovaně přiblížil unikátní středověku uměleckou výzdobu albrechtického kostela. (Historická vyjímečnost bohoslužby v Albrechticích spočívala také ve skutečnosti, že mši svatou tu opat z Windbergu sloužil zřejmě po přestávce nejméně dvou a půl století.) Odpoledne si zahraniční hosté prohlédli další mariánské poutní svatyně v blízkém Strašíně a Nezamyslicích. Při rozloučení zaznělo pozvání k příštímu česko-bavorskému setkání, které by se mělo uskutečnit tentokráte v prostředí premonstrátského kláštera ve Windbergu.

 

Vladimír Horpeniak

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.

Reklama od přátel z Googlu

Infosloupec: Poutní setkání v nejstarším kostele Šumavy | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava

Reklama od přátel z Googlu

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Poutní setkání v nejstarším kostele Šumavy | Šumava Net.CZ