Historie výkonu spravedlnosti v Kašp.Horách | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Historie výkonu spravedlnosti v Kašp.Horách | Šumava Net.CZ

Historie výkonu spravedlnosti v Kašp.Horách | Šumava Net.CZ

Stejně jako v jiných královských městech, tak i v Kašperských Horách náležela soudní a trestní pravomoc purkmistru a radním. Určit trest za vážnější přečiny příslušelo Apelačnímu soudu v Praze.

Spravedlnost se v Kašperských Horách vykonávala na několika místech. Šibenice stávala na vrchu západně od města, který je dodnes nazýván Šibeniční (Galgenberg). U místní části Cikánka poblíž rozcestí u kapličky Dvanácti apoštolů bylo popraviště, kde byly odsouzeným stínány hlavy. Už od roku 1630 stával na náměstí pranýř, který byl teprve v 19. století přenesen za město a přeměněn v boží muka.

Ze 17. a 18. století se dochovalo několik zajímavých zápisů vyšetřování hrdelního soudu v Kašperských Horách a rozsudků vynesených Apelačním soudem v Praze. Tyto prameny, označené ve starém městském archivu heslem "Criminalia", jsou jistě pozoruhodným svědectvím své doby. Upozornil na ně již před sto lety kašperskohorský kronikář Engelbert Panni.

Nejstarší zápis pochází z roku 1649 a uvádí, že pro čin vraždy spáchaný na dvou vlastních dětech se odsuzuje Barbora, služebná Ondřeje Wachoudra, k zakopání zaživa. Pak měl být odsouzené vražen do srdce ostrý kůl. Její zaměstnavatel nebyl asi zcela bez viny, neboť jej soud nechal potrestat třemi týdny vězení o špatné stravě. V té době měl jednou, buď v neděli nebo ve svátek, stát před vchodem do kostela s hořící svící v rukou.

Pro násilný čin vraždy a řadu krádeží byl v roce 1660 souzen Ondřej Strobl, který při vyšetřování zároveň doznal, že měl tajné spolky s ďáblem. Dle rozsudku, který vynesl Apelační soud v Praze na základě vyšetřovací zprávy z Kašperských Hor, byl Strobl za své zločiny odsouzen k smrti lámáním kolem. Jeho tělo mělo pak být vpleteno do kola a veřejně vystaveno pro výstrahu. Rozsudek soud nakonec zmírnil. Odsouzenec Ondřej Strobl byl ušetřen hrozných muk, které by zakusil při lámání kolem. Zemřel rychlou smrtí pod mečem kata z Klatov.

V roce 1723 byla pro vraždu dítěte odsouzena ke stětí mečem Magdaléna Huberinová. Mrtvole nešťastné ženy byl pak vražen kůl do srdce.

V roce 1723 byly Cikánky Rosina Gattermassová a její dcera Trautl odsouzeny k uříznutí pravého ucha. Trautl byla ještě třikrát hnána kolem šibenice a mrskána pruty. Oběma Cikánkám soud nařídil navždy opustit dědičné země rakouské monarchie. Vypovězením byl také v roce 1739 potrestán Cikán Václav Sigmund, kterého mimoto kat ještě pálil ohněm na zádech.

Zajímavá jsou také soudní akta případu čeledína Jana Jiřího Marschaka z Vatětic, který byl obžalován pro spáchání smilstva se zvířaty (sodomie). Dle svědecké výpovědi hospodyně, u které pracoval a jak sám doznal, vybíjel své sexuální touhy na teleti. Devatenáctiletý Marschak byl podle tehdejšího práva odsouzen za svůj čin k trestu smrti upálením. Jeho žádost o milost byla zamítnuta, a tak tento nešťastník byl 30. dubna 1764 upálen. Vykonáním rozsudku kašperskohorští radní pověřili kata z Písku.

PhDr. Vladimír Horpeniak, Muzeum Šumavy  

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Historie výkonu spravedlnosti v Kašp.Horách | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Historie výkonu spravedlnosti v Kašp.Horách | Šumava Net.CZ