Ve Volarské Galerii se otevřela veřejnosti výstava MERKUR | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Ve Volarské Galerii se otevřela veřejnosti výstava MERKUR | Šumava Net.CZ

Ve Volarské Galerii se otevřela veřejnosti výstava MERKUR | Šumava Net.CZ

 

S motem, kdo si hraje nezlobí byla vernisáží zahájena výstava této dírkované stavebnice z mnoha šroubků a matiček. No a to co se vznikne, to bylo a bude k vidění až do konce března ve Volarech.

   Vernisáž zahájil Ladislav Beran vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu městského úřadu, který společně s kolegyní Věrou Pálkovou a pomocníky z Technických služeb města a firmou OTO elektro výstavu připravovali. Přivítal na úvod majitele a sběratele největší sbírky stavebnic MERKUR Jiřího Mládka z Roudnice nad Labem, starostku města Martinu Pospíšilovou, přítomné zastupitele, veřejnost a děti, které byly natěšené, až si zahrají.

   Kdo si hraje, nezlobí tak uvedl svá slova i Jiří Mládek, který na úvod předal starostce Volar Martině Pospíšilové pěkný dárek ze stavebnice TRIX a kytičku růží. Po té vyprávěl m o výstavě a sbírce Merkur.  Většinu překvapil tím, že jedna z prvních děrovaných stavebnic byla vyráběna ve Volarech pod názvem TRIX. V místní řetízkárně až do roku 1939 se vyráběla a podílelo se na tom až 380 zaměstnanců. Po té povyprávěl o historii o lidech, kteří šířili její slávu či zdokonalovali součástky do dnešních podob.

Jiří Mládek se narodil v roce 1946. Již ve čtyřech letech dostal od strýce darem volarskou stavebničku TRIX, která jej technicky zasáhla na celý život. Po vyučení soustružníkem kovů vystudoval střední průmyslovou školu strojní a Strojírenský institut v Praze. Skoro třicet let pracoval v nástrojárně a v strojní a stavební údržbě v ČKD v Praze. Po roce 1990 podnikal ve stavebnictví. Od r. 1998 je v invalidním důchodu. Na jaře 2009 otevřel trvalou expozici české stavebnice Edison v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem, které vévodí obří merkurové diorama „Mechanický Říp“. Exponáty své sbírky již vystavoval ve čtyřech putovních výstavních celcích ve více jak devadesáti výstavních místech v Čechách, ale i na Slovensku. Merkur uvítalo již 3x i muzeum hl. města Prahy a na Slovensku i Slovenské národní muzeum v Bratislavě. Od roku 2012 je v provozu i stálá expozice v Národním technickém muzeu v Praze na Letné. Jím darované exponáty vystavuje i Spielzeugmuseum Nürnberg. Jak vidíme, jde o široký záběr a volarské potěšila přítomnost pana Mládka na vernisáži, ale i to, že pomohl výstavu doinstalovat a historicky sjednotit.

   Na závěr poděkovala panu Jiřímu Mládkovi starostka Volar Martina Pospíšilová. Ta zejména poděkovala za dar v podobě lokomotivy TRIX a části její výrobků, které po ukončení výstavy ve Volarech zůstanou a přejdou do stálé expozice muzea. Poděkovala všem, kdo se na přípravě expozice podíleli, a popřála veřejnosti, aby si hráli, neboť kdo si hraje, nezlobí.

Ladislav Beran

 

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Ve Volarské Galerii se otevřela veřejnosti výstava MERKUR | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Ve Volarské Galerii se otevřela veřejnosti výstava MERKUR | Šumava Net.CZ