Do Strašína se vrátí Madona | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Do Strašína se vrátí Madona | Šumava Net.CZ

Do Strašína se vrátí Madona | Šumava Net.CZ

     O letošních vánocích zažije Strašín na Šumavě pozoruhodnou kulturní a  duchovní událost. Na hlavní oltář místního poutního kostela se vrátí dlouho postrádaná středověká socha Panny Marie s Ježíškem, která tu byla zcizena neznámým pachatelem už před 27 lety. Nebude se ovšem jednat o originál, který je bohužel stále nezvěstný, ale o pečlivě zhotovenou rekonstrukci - repliku, kterou podle několika dochovaných fotografií a další dokumentace vytvořili specializovaní odborníci. Tato náročná akce se mohla uskutečnit letos především díky velkorysému sponzorskému příspěvku anonymního dárce, zaníceného milovníka Šumavy. Ztrátu Strašínské Madony si místní lidé uvědomovali velmi naléhavě a s bolestí v srdci. Vždyť se jednalo nejen o významnou uměleckou památku, ale především o hlavní sakrální předmět jejich svatyně, který v běhu staletí přitahoval tradičně zájem celých generací početných zbožných poutníků z blízka i daleka. Postupem času se tak milostná socha Madony ve Strašíně stala jakýmsi paladiem – mystickým ochranným symbolem celého pošumavského kraje.

      Dřevěnou sochu Madony strašínskému kostelu věnoval koncem 15.století místní patronátní pán, jeden z nejmocnějších a nejbohatších českých velmožů té doby, držitel hradů Švihova a Rábí, králův rádce a nejvyšší sudí Království českého, mimořádně vzdělaný Půta Švihovský. Tato madona, skvělé dílo pozdní gotiky, výmluvně dokládala vytříbený a vybraný vkus urozeného dárce. V případě Strašínské Madony se jedná o takzvanou Assumptu, zobrazení Nanebevzaté Panny Marie jako Královny nebes s žezlem v pravé ruce a s dítětem v náručí, stojící na půlměsíci obráceném dolů. Ikonografie sochy zde vychází ze středověkých interpretací Zjevení sv. Jana, které líčí Pannu Marii jako „Ženu oděnou sluncem, s měsícem pod nohama.“

      Rekonstrukce plastiky, která je bez korunky vysoká 110 cm, byla svěřena uměleckým restaurátorům – akademické sochařce Lence Kortánkové  a akademickému sochaři Rastislavu Jackovi, kteří s podobnými aktivitami mají již řadu zkušeností. Zprvu oba tito umělci vytvořili hliněný model v poměru 1 : 1, který se průběžně konzultoval a korigoval podle připomínek historiků umění, předních znalců středověkého umění, zejména univ. prof. Jana Royta,  Dr.Petera Kováče. Z tohoto modelu byl pak proveden odlitek ze speciální hmoty, zvané acrystal. Odlitek se dále povrchově upravoval a opatřil křídovým povrchem pro nanesení barevné polychromie a zlacení, které provedly restaurátorky Klára Kolářová a Dunja Stevanovič na základě konzultací s docentkou Michaelou Ottovou.

      Rekonstruovaná Strašínská Madona se do poutního a farního kostela ve Strašíně vrátí o letošních vánocích. Při mši svaté o druhém svátku vánočním – na sv. Štěpána v úterý 26.prosince od 11,00, kterou hudebně a pěvecky doprovodí soubor Academia Sanctae Praha – Sušice, bude socha slavnostně požehnána – posvěcena. Od Štědrého dne až do 26.12. je možno dílo shlédnout zblízka v prostoru presbytáře, teprve pak socha zaujme své místo v prosklené nice hlavního oltáře. Kromě vánočních bohoslužeb bude kostel ve Strašíně otevřen návštěvám také ve středu 27.prosince odpoledne od 14,00 hodin. Případné další informace na telefonním čísle: 777 262 724.

      

PhDr. Vladimír Horpeniak,

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Do Strašína se vrátí Madona | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Do Strašína se vrátí Madona | Šumava Net.CZ