Uhliště, gotický kostel sv. Linharta (sv. Leonarda) | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Uhliště, gotický kostel sv. Linharta (sv. Leonarda) | Šumava Net.CZ

Uhliště, gotický kostel sv. Linharta (sv. Leonarda) | Šumava Net.CZ

Čtyři kilometry jihozápadně od Nýrska leží vesnička Uhliště (německé pojmenování Kolheim, Kollheim, Kalmo). Vznikla jako německá osada, své jméno získala podle hlavní obživy zdejších obyvatel – pálení dřevěného uhlí pro blízké sklárny. Kolem roku 1900 zde v 38 domech žilo 219 obyvatel - výhradně německé národnosti. V současnosti spadá Uhliště pod obec Chudenín. V roce 2011 zde žilo 60 obyvatel.

Na návrší západně od vsi byl v letech 1420–1430 vystavěn pěkný gotický kostel. Zasvěcen byl sv. Linhartovi (sv. Leonardovi). Ač byla Evropa ryze křesťanská, byl kostel opakovaně poškozen při tažení nepřátelských vojsk zdejším krajem, přičemž při švédských válkách v 17. století byl poničen hned několikrát.

Naposledy se stal obětí požáru 11. 7. 1934, kdy vznikl oheň v kostelníkově domě nedaleko kostela. Po požáru zůstaly pouze obvodové zdi a stropní klenba. Opravu vyhořelého kostela zajistil stavební úřad knížecího rodu Hohenzollernů. Vysvěcení se konalo v neděli 15. 9. 1935.

Po roce 1945 kostel nebyl opravován a brzy byl ve velmi špatném stavu. Kolem r. 1968 byl opraven, vzápětí ho ale zabrala armáda a zřídila si v něm pozorovatelnu.

Po roce 1990 byla zřízena česko-německá akce na záchranu kostela. Kostel byl vysvěcen po tříleté renovaci 4. 7. 1994. Slavnostní bohoslužbu celebroval plzeňský biskup František Radkovský, nýrský páter Josef Šimsa, farář z Neukirchen bei Heiligen Blut Otto Struppe a prelát Sysel

Sv. Linhart byl v Bavorsku a na Šumavě uctíván především jako patron sedláků, stájí, koní a dobytka, pastýřů či kovářů. Zdejší hospodáři se na svatého Linharta obraceli s prosbou o pomoc s nemocemi dobytka, a aby dodali svým žádostem váhu, symbolicky obětovali nahrubo kované železné figurky dobytka. V kostele sv. Linharta bylo možné tyto figurky vidět ve větším množství.

S vysvěcením kostela byla obnovena zdejší tradice, která vznikla již před 500 lety, Jízda sv. Linharta. Na první ročník se sjelo 8 koní, rekordní byl rok 2002, kdy byste okolo kostela napočítali na 165 koní a z toho téměř polovina z Německa, návštěvníků bylo tenkrát okolo 4 tisíc. U kostela probíhá tradiční žehnání koním.


Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Reklama od přátel z Googlu

Infosloupec: Uhliště, gotický kostel sv. Linharta (sv. Leonarda) | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rodenstock Klatovy

Reklama od přátel z Googlu

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Uhliště, gotický kostel sv. Linharta (sv. Leonarda) | Šumava Net.CZ