Poslední letošní vyjížďka kočárem taženým koňmi na Černé jezero | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Poslední letošní vyjížďka kočárem taženým koňmi na Černé jezero | Šumava Net.CZ

Poslední letošní vyjížďka kočárem taženým koňmi na Černé jezero | Šumava Net.CZ

Často několikrát denně v průběhu letních prázdnin vyjížděl Radek Ipser ze Špičáckého sedla kočárem s koňským spřežením, aby dopravil turisty na Černé jezero. V úterý 26. září ukončil tuto oblíbenou atrakci poslední letošní vyjížďkou. Náš informační server Šumava.Net.CZ  byl při tom.

Motto z informačního letáčku pana Ipsera je výstižnou inspirací: Každý z nás se chce na chvíli zastavit a dostat se do pohodové nálady“ Naše vyjížďka jej beze zbytku naplnila.

V dohodnutém čase se na Špičáckém sedle setkáváme s panem Ipserem u hotelu Karl, kde má přes letní sezónu pronajatou garáž na kočár, který pojme až 16 pasažérů. Právě přivezl v přívěsu za osobním autem 2 kobylky ze Železné Rudy a upravuje jim postroje, aby je mohl zapřáhnout.  Slunečné počasí jako kdyby bylo pro tuto vyjížďku objednané.

K Černému jezeru vede asfaltovaná silnička a po ní i žlutá turistická značka. Zákaz vjezdu platí jen pro motorová vozidla, ale i tak má pan Ipser povolení k vjezdu s koňmi, zatím bez časového omezení. Trasa na jezero je dlouhá zhruba 4 km a v průměru trvá 40 – 45 minut.

Koně přijíždějí ke svému tradičnímu startovnímu postu a zjevně z nich čiší spokojenost. Jak dodává jejich pán: „Jízda je baví, je to lepší, než kdyby stáli ve stáji. Těší se nejen na jízdu s kočárem, ale také na práci v lese.“

Dámy se smějí, že nebudou muset šlapat pěšky.

Usedám na kozlík vedle pana Ipsera a vyjíždíme. V průběhu cesty se od něho dozvídám podrobnosti a zajímavosti z „koňského zákulisí.“

Na kozlíku se s námi veze i taška plná sušeného chleba, kterým koním přilepšuje, aby jim lépe uteklo čekání při půlhodinové zastávce na Černém jezeře. Ale nejen takto o ně pečuje. Také, zejména v horkých letních dnech, kdy je obtěžují mouchy a ovádi, je chrání speciálním repelentem. Vlastní celkem 4 koně, které po dvojicích střídá. Všechny patří mezi chladnokrevná plemena, dva jsou hřebci - Českomoravský belgik a Slezký norik a dvě klisny – Noričky. Chlebem „na přilepšenou“ by je neuživil, za rok spotřebují 60 až 70 metráků ovsa a 140 až 150 balíků sena, které představují dalších 500 metráků krmiva. Převážně jej nakupuje, jen asi 20% sena si nechává sklízet z pronajatých luk. Pracuje s koňmi také v lese na stahování dřeva pro Lesy ČR. Jak udává, jeho nabídka pro NP Šumava byla odmítnuta s tím, že kůň udělá v lese více škody než harvestor.

Někomu by mohlo připadat, že tyto jízdy si mohou dovolit jen movití nebo zahraniční turisté. Ale není tomu tak, pokud je kočár obsazený, vyjde dospělého vyjížďka k Černému jezeru na 160 Kč, děti od 3 do 12 let jezdí za polovic a děti do 3 let zdarma. Stejně tak mě vyvedl pan Ipser z omylu, že cestujícími jsou převážně zahraniční návštěvníci nebo starší a méně mobilní lidé. Čeští turisté převládají z 60%, oblíbené jsou vyjížďky i pro party mladých lidí. Jízdu kočárem využívají také svatební páry.

Ještě několik koňských délek a otevře se pohled na hladinu Černého jezera.


Kachničky již po léta patří k neoddělitelnému koloritu Černého jezera. I ony velice rády sušený chléb, který dostávají za odměnu kobylky pana Ipsera. Jakmile uvidí kočár, jako mávnutím kouzelným proutkem se objeví na hrázi, protože ví, že pan Ipser pamatuje i na ně.

Černé jezero a jeho romantická podzimní zákoutí

Pan Radek Ipser se svými chladnokrevníky by se s počtem otočení na Černém jezeře mohl zapsat i do Guinessovy knihy rekordů. Nejvíce jízd udělá právě na Černé jezero. V době letních prázdnin jezdí pouze tuto trasu, kterou absolvuje průměrně 2 krát denně. Zájem je ovlivněn počasím, proto je proti dešti kočár chráněn plachtou. Jinak si lze dohodnout i jiné vyjížďky, např. okruh centrem Železné Rudy nebo jejím okolím. V zimě, pokud je dostatek sněhu, zapřáhne místo kočáru sáně a zaveze vás k bílému Černému jezeru.

Pokud se budete chtít dostat i vy do pohodové nálady, domluvte se s panem Radkem Ipserem na vyjížďce.
Kontakt na e-mailu radek.ipser(zavináč)seznam.cz nebo na telefonu 732 411 671.

Více fotografií ve fotogalerii zde…

Text a foto: František Janout, SumavaNet.CZ

 

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Poslední letošní vyjížďka kočárem taženým koňmi na Černé jezero | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Poslední letošní vyjížďka kočárem taženým koňmi na Černé jezero | Šumava Net.CZ