Narušitel na rotě Horní Silnice | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Narušitel na rotě Horní Silnice | Šumava Net.CZ

Narušitel na rotě Horní Silnice | Šumava Net.CZ

S laskavým svolením autora přinášíme úryvek z knihy Mgr. Zdeňka Šmídy o životě pohraničních jednotek u šumavských hranic – informace zde.

Děda sloužil u Volarské brigádě v 50. letech na rotě Horní Silnice (nedaleko dnešního hraničního přechodu Strážný). Dosáhl hodnosti svobodníka. Sahal dokonce po desátnických výložkách, ale povýšení mu zřejmě zhatila jedna kolektivní nepovedená operace. Pohraničníkům na rozhraní roty Dolní Silnice a Horní Silnice utekl do Bavorska narušitel státní hranice.

Je třeba ale poznamenat, že proti dědovi a ostatním pohraničníkům stál velmi zkušený člověk - příslušník Vnitřní stráže a bývalý pohraničník roty Horní Silnice. J. P. před dědou na Horní Silnici sloužil a znal tak místní terén, ženijně technické zabezpečení a spoustu dalších věcí potřebných pro útěk do Bavorska. V nočních hodinách z 2. na 3. srpna 1956 se operační kniha Volarské brigády a operační kniha praporu Stožec zaplnila hlášeními.

„V 00.30 hodin zjištěn zkrat na EZOH a jest pravděpodobné narušení SH, směr nebyl dosud zjištěn, jelikož na KP narušitel stopy zahlazoval.“ „Narušitel zkratoval DZ, přelezl a uprchl do zahraničí v prostoru 22/13-22/14.“ „Pravděpodobně se jedná o narušitele, na kterého byly v předešlých dnech prováděny akce.“ „Provést zakrytí SH v úseku 7. a 8. roty, blokovat rajon v prostoru Řasnice a Horní Vltavice.“ A tak by se dalo pokračovat dál.

Zápisy v operačních knihách nám však nedají jednoznačný a detailní popis toho, co se vlastně onu noc stalo a co tomu předcházelo, eventuelně co se dělo po narušení hranice. Zdrojem, který nám popíše důležité okamžiky, bude Výpis z protokolu o výslechu Jana Pokusy, který s ním byl po zadržení sepsán. Poslyšte krátký úryvek z knihy.

Po příjezdu do Volar šel J. P. lesem do Kunžvartu. Tam dorazil 29. července. Do obce ovšem nešel, ale obešel ji a zamířil si to ke státní hranici. Asi v 16. hodin potkal v hraničním pásmu cca 3 km od hranice pohraničníka s děvčetem v lese, kteří byli usazeni v houští. J. P. pohraničníka vyzval, aby dal ruce vzhůru a šel do vnitrozemí. Příslušník Pohraniční stráže odmítl uposlechnout narušitele, měl v úmyslu jít do Kunžvartu celou situaci ohlásit.

J. P. vzal služební pistoli a pohraničníka udeřil do hlavy pažbou. Ten se skácel k zemi. Děvče pohraničníka si mlčky lehlo na zem, zřejmě aby nemuselo utrpět úder. Bohužel, J. P. na zemi udeřil pažbou do hlavy i děvče. Pohraničník po chvíli nabyl vědomí a začal se s J. P. přetahovat o zbraň, při rvačce padlo do vzduchu několik výstřelů. Pohraničník byl v přetahované úspěšnější - narušitelovi vzal pistoli a vyzval ho, aby dal ruce vzhůru. Při další šarvátce chtěl pohraničník vystřelit, ale rána z pistole nevyšla. Utíkal proto do Kunžvartu.

J. P. zamířil taktéž do vnitrozemí, do prostoru Kunžvartu. Dále pokračoval až do prostoru Horní Vltavice. Tam přemluvil děvče s chlapcem (pasoucí dobytek), aby mu za peníze obstarali jídlo a cigarety. Chlapec s narušitelem zůstal, ale než-li děvče odešlo, klučina jí řekl, aby něco vyřídila. Zanedlouho asi J. P. došlo co se stalo. Schoval se do úkrytu a pak jen viděl, jak na pole přichází děvče s příslušníkem VB a ozbrojeným civilistou. Narušitel utekl do lesa, i přesto, že ho uviděli.

Po nabytí nových sil J. P. z lesa zamířil opět směrem k Horní Vltavici. Přišel k nějaké neznámé vesnici (uvedl cca 3 km od Horní Vltavice). Na okraji osady nalezl prázdný dům, ve kterém na půdě na seně přespal. V této fázi událostí narušení státní hranice se asi shodneme na jednom. J. P., již bývalý příslušník Vnitřní stráže a pohraničník až doteď zpackal všechno co mohl. Je zřejmé, že v těchto dnech na něj byly prováděny pohraniční operace respektive bylo dosahováno zvýšeného střežení státní hranice v úsecích dotčených rot. Příští den se však narušitelovi podařil ve všem.

Bylo už 2. srpna a od časných ranních hodin J. P. postupoval lesem na Kunžvart. Tu a tam zahlédl pohraničníky, ale dokázal se jim vyhnout.

Do zakázaného pásma narušitel vstoupil v prostoru roty Horní Silnice. Po setmění došel ke kontrolnímu pásu. V tuto chvíli zaslechl hlas pohraniční hlídky, proto ulehl pod smrček. Když pohraničníci odešli, začal překračovat kontrolní pás. Pás přešel tak, že šel pozpátku a stopy zahlazoval. Potom pomocí proutku před sebou zjišťoval místa výmetnic a když na tyto narazil, tak je podlezl. Po překonání výmetnic zpozoroval pohraniční hlídku jak kontroluje kontrolní pás v místě, kde ho narušitel překročil. Hlídka nic nezjistila. J. P. pokračoval dále ke drátěnému zátarasu.

Při příchodu k zařízení EZOH ulomil z první stěny drátěného zátarasu kus drátu a provedl jím zkrat na elektrickém vedení. Po zkratu přelezl drát nabitý elektřinou vrchem. Následovalo další kontrolní pásmo, které narušitel již nikterak nezahlazoval. Poté zamířil ke státní hranici. Zde již stačilo překonat hraniční potok. Stalo se tak mezi hraničními mezníky č. 22/13C a 22/14D, tj. v místě styku pohraničních rot Horní Silnice a Dolní Silnice. V protokolu J. P. uvedl, že přechod přes státní hranici uskutečnil 2. srpna 1956 ve 23.30 hodin.

 

Porovnávací snímek roty Horní Silnice - hřiště a koňské stáje (děda zcela nalevo)
Porovnávací snímek roty Horní Silnice - hřiště a koňské stáje (děda zcela nalevo)
Porovnávací snímek roty Horní Silnice – vstupní brána, pozorovatelna a na horizontu bavorský
Porovnávací snímek roty Horní Silnice – vstupní brána, pozorovatelna a na horizontu bavorský
Vánoční svátky roku 1955
Vánoční svátky roku 1955

Informace o knize:

Mgr. Zdeněk Šmída: Z historie 10. Brigády pohraniční stráže Volary

Jak se stavěly pohraniční roty v zimních měsících let 1950/1951? Jak vypadala lokalita Pramenů Vltavy? Jak se střežilo Lipno? Co se dělo pod Smrčinou? Jak se kulturně bavilo obyvatelstvo Volar s pohraničníky? Kde se natáčel film Král Šumavy? Na tyto a mnohé další otázky dá odpověď nová kniha o historii 10. brigády Pohraniční stráže Volary. Existence 10. brigády Pohraniční stráže Volary spadá do 50. a 60. let minulého století. Pod útvar patřily prapory se sídlem ve Kvildě, Strážném, Stožci a Horní Plané. V proměnách času se u útvaru Volary v letech 1951-1962 dislokovalo celkem 22 pohraničních rot od Švelí pod Mokrůvkou až po Kyselov za Lipnem.

Info a obsah knihy, případně její objednání - http://www.zdeneksmida.cz/projekty/kniha-o-volarske-brigade-pohranicni-straze/cs_CZ-302197.html

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Narušitel na rotě Horní Silnice | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Alpská vyhlídka, Bučina
Pivovar LYER Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Narušitel na rotě Horní Silnice | Šumava Net.CZ