Hrad a zámek Klenová, galerie | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Hrad a zámek Klenová, galerie | Šumava Net.CZ

Hrad a zámek Klenová, galerie | Šumava Net.CZ

Přibližně třináct kilometrů na jihozápad od Klatov se na vrchu zdvihajícím se nad širokým údolím Úhlavy nachází zřícenina hradu Klenová. Spolu s přilehlým zámkem z 19. století a celým komplexem staveb v podhradí, které náležely k panskému sídlu (sýpka, statek, kaple sv. Felixe, vila), je dnes spravován Galerií Klatovy / Klenová.

První zmínka o pánech „z Klenového“ pochází z roku 1287. Z 13. století se zachovala hranolová útočištná věž, jejíž spodní kruhová část je dnes přístupná jenom otvorem v klenbě. Věž byla přístupná prvním patrem po můstku z hradby přilehlého paláce. Palác obklopoval příkop s valem, zčásti vylámaný ve skále. V období 14. a 15. století se na Klenové vystřídalo několik generací Přibíků z Klenového a Janovic. Za vlády Lucemburků předpokládáme intenzivní stavební činnost.

V letech 1420 – 1465 vlastnil rodové sídlo Přibík z Klenového, proslulý válečník, jedna z nejvýznamnějších osobností tehdejšího politického života. Za něj zde proběhlo další posílení fortifikace. Na nejvíce ohrožené straně, přivrácené k východu, byl svah staršího valu obezděn mohutnou zdí, před ní byl vyhlouben druhý příkop a navršen další val. Na obezděné koruně valu, přístupné z vlastního hradu po rampách, bylo možno manévrovat s děly. R. 1553 hrad získal Jiří Harant z Polžic a Bezdružic, vysoký úředník v císařských službách. Z jeho doby se  dodnes zachovala budova tzv. purkrabství. Podle tradice se na Klenové narodil i jeho syn Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, významný renesanční politik, cestovatel, hudební skladatel a spisovatel. Od poloviny 17. století hrad pustl a k r. 1737 se  připomíná jako trosky.

Obnova zříceniny v duchu dobového romantismu byla započata v r. 1832, kdy panství zakoupil hrabě Eduard Stadion. Jeho stavební podnik byl založen velkoryse. Největším počinem byla výstavba zámku (1834 – 36) v prostoru jižního vnějšího opevnění. Zasypáním příkopu a vyrovnáním terénu vznikl dnešní prostor mezi hradem a zámkem, kde byl založen park. Stadion také vybudoval spodní bránu, v patře horní brány zřídil kapli. V hradní zřícenině upravil vyhlídkovou terasu a vyspravil velkou hranolovou věž. Ale náročné stavební práce jej pravděpodobně vyčerpaly, takže r. 1838 bylo panství prodáno Františku Václavu Veithovi. Ten dokončil zámecké interiéry, jejichž dekorativní výzdobu zadal proslulému českému malíři Josefu Navrátilovi.

Expozice: Volně přístupná zřícenina hradu s nádherným výhledem na Šumavu. Přízemí zámku:  stálá expozice z historie zámku, české výtvarné umění 20. stol., dílo Vilmy Vrbové – Kotrbové. první patro zámku a Sýpka: výstavy umění 20. století. Nádvoří a okolí hradu: galerie moderních plastik pod širým nebem.

Prohlídky: Prohlídka trvá zhruba 40 minut a je pouze v češtině. Zahrnuje výklad o historii hradu a prohlídku zámku. Hrad a výstavy v prvním patře zámku a v sýpce je možno procházet volně bez průvodce. V areálu hradu je možno trávit libovolně dlouhou dobu.

Zajímavost: Rodiště Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic (1564-1621). Do roku 1948 Klenovou vlastnila rodina malířky Vilmy Vrbové – Kotrbové (1905 – 1993), která sem až do konce svého života v létě zajížděla na tvůrčí pobyty.

Otevřeno:  
IV., X. ‚ ÚT – NE 10-12, 12.30-16
V.,VI.,IX. ÚT – NE 9-12, 12.30-17
VII., VIII. PO – NE 9-12, 12.30-18

Akce v Galerii Klatovy / Klenová ... klikněte zde

Služby:
Harantova zámecká restaurace – nachází se v historických prostorách zámku. Romantickou atmosféru navozuje živý oheň v krbu, v létě je k dispozici posezení na přilehlé hradní terase s nádherným výhledem. Ideální prostředí pro svatební hostiny, spojené s obřadem na zámku Klenová, i pro jiné typy společenských akcí.
Svatby – svatební obřady probíhají v bývalé zámecké knihovně, zařízené původním historickým nábytkem. Svatební fotografie v romantické kulise přilehlého středověkého hradu.
Společenské akce – možnost konání společenských akcí v areálu hradu; nájem je stanoven individuálně dle charakteru akce.

Jak se na Klenovou dostanete:
autoparking : 0,2 km
busparking : 0,2 km
autobusová zastávka : 1 km Janovice nad Úhlavou
vlaková zastávka: 4 km Janovice nad Úhlavou

Kontakt:

Galerie Klatovy / Klenová
Klenová 1, 340 21 Janovice nad Úhlavou, tel. 376 392 208-9,
fax 376 312 049, e-mail: info@gkk.cz

Další informace : http://www.gkk.cz/cs/hrad-a-zamek/info/


Mapa

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Hrad a zámek Klenová, galerie | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Hrad a zámek Klenová, galerie | Šumava Net.CZ