Plešné jezero | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Plešné jezero | Šumava Net.CZ

Plešné jezero | Šumava Net.CZ

Plešné jezero - Plekenštejnské jezero- Plöckensteinsee

Jezero ledovcového původu rozkládající se na svahu hory Plechý (pod 220 m vysokou skalní stěnou) leží v nadmořské výšce 1090 m, má plochu 7,48 ha, obvod 1242 m a největší hloubku 18,30 m. Objem zadržované vody představuje 617 000 m³.

Jezero vzniklo, podobně jako ostatní šumavská ledovcová jezera, v období pleistocénu. Přes jeden kilometr dlouhý ledovec na svahu Plechého vyhloubil kar a navršil čelní morénu 30–40 m vysokou. Tuto prohlubeň pak v době meziledové zaplnila voda z tajícího ledovce.

Jezero nemá žádný přítok, ale pouze odtok Jezerním potokem do Vltavy. V letech 1789–91 byla čelní moréna utěsněna a v souvislosti se stavbou Schwarzenberského kanálu na ní byla vybudována 2,5 m vysoká hráz, do které byla osazena stavidla umožňující regulovaný odtok z jezera pro zásobování Schwarzenberského plavebního kanálu vodou. Celkem bylo možné z jezera vypustit až 177 tisíc m3 vody.

Již na začátku minulého století bylo Plešné jezero velmi oblíbeným turistickým cílem. V roce 1911 zde proto byla postavena turistická Lucemburská chata, později majetek Klubu českých turistů. Po roce 1948 budovu zabrala Pohraniční stráž a upravila ji k účelům pohraniční roty. Pohraniční stráž budovu roty opustila a v roce 1989 byla bývalá turistická chata zbořena.

Na břehu jezera je umístěna kamenná pamětní deska věnovaná Janu Nepomuku ze Schwarzenberku (1742 - 1789), za jehož správcování započala stavba schwarzenberského plavebního kanálu podle plánů Josefa Rosenauera.

Na skále nad jezerem stojí pomník šumavského básníka Adalberta Stiftera. 

Jak se tam dostaneme:

Např. ze Stožce po cyklotrase č. 1029 - délka 12 km. Prostřední třetina cesty vede při Schwarzenberském plavebním kanále a je velmi pohodlná . Finální část je poněkud obtížnější.
Při cestě zpět je možné u plavebního kanálu odbočit doprava na cyklotrasu 1023 a kilometr pokračovat při kanále k hornímu portálu Schwarzenberského tunelu. Odtud je pokračovat na Jelení ke spodnímu portál tunelu. Poté se vrátíme k hornímu portálu a po cyklotrase cyklotrasa 1027 klesáme k Černému Kříži a odtud pokračujeme do Stožce. Celkem cca. 28 km.

Další možností je na kole z obce Nová Pec.


Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Infosloupec: Plešné jezero | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Country saloon Beňovy
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Plešné jezero | Šumava Net.CZ