Tradici knihtisku ve Vimperku započal v roce 1484 Johann Alacraw | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Böhmerwald, Boehmerwald, unterkunft, hotels, pensionen

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

Obsah: Tradici knihtisku ve Vimperku započal v roce 1484 Johann Alacraw | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Tradici knihtisku ve Vimperku započal v roce 1484 Johann Alacraw | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Na počátku byl kalendář o pouštění krve ze žil.

Město Vimperk si v roce 2014 připomíná významnou událost ve svých dějinách. Pět set třicet let od okamžiku, kdy tu potulný pasovský tiskař Johann Alacraw vydal své tři tisky. Tak začala dlouholetá tradice tiskařského řemesla ve Vimperku, na kterou v roce 1855 navázal svojí novou knihtiskařskou dílnou Johann Steinbrener. Tradice, která se i přes různé peripetie dochovala až do dnešních dnů. Byť velkovýrobu známou ještě začátkem devadesátých let minulého století v podání tiskárenského podniku Stráž (tehdy se tradovalo, že každá čtvrtá kniha vytištěná v republice je z Vimperka) nahradily dnes malé firmy.

Přemýšlel jsem, co k tomuto výročí napsat. Uvědomil jsem si, že nic nového nevymyslím. Vše podstatné už bylo v minulosti řečeno a napsáno historiky, publicisty i jinými autory. Proto jsem se nakonec rozhodl vybrat z jejich textů dvě ukázky. Tady jsou:

Ve Vimperku se na pět let usídlil kočovný německý tiskař Johann Alakraw, který zde vydal tři tisky v roce 1484. Jsou to dva spisy latinské (Pseudo-Augustinus Soliloquia a Albertus Magnus Summa de eucharistiae sacramento) a jeden český lunární kalendář na rok 1485. Byl to nejstarší tištěný kalendář v češtině. Sestavil jej Mistr Vavřinec z Rokycan, který byl tehdy hvězdářem na pražské univerzitě. Alacrawovy tisky jsou řemeslně velmi dobře provedeny, svědčí o praxi a dobrých zkušenostech svého tvůrce. Tištěny byly písmem, které si Alacraw přinesl z Pasova, rotundou, zaokrouhlenou gotikou vzniklou na italské půdě. Latinské tisky Alacrawovy jsou zachovány v poměrně velkém počtu exemplářů v našich i zahraničních knihovnách, kdežto česká minuce jenom v unikátu ve Strahovské knihovně.
(Petra Řezníčková: České a moravské prvotisky)

Vimperk voněl řadu let tiskařskou černí. Po Plzni byl druhým českým městem, ve kterém se již v 15. století tiskly knihy. V roce 1484, nedlouho po vynálezu knihtisku, zde pasovský tiskař Johann Alacraw vytiskl dvě knihy. Byly vydané v latinském jazyce. První dílo neslo název Samomluvy svatého Augustina. Druhá kniha byla dílem Alberta Magna a vyšla pod latinským názvem Summa de Eucharistia Sacramento. Svým obsahem to byla kniha určená odborné veřejnosti. Dnes by nad ní zajásal kdekterý sběratel, třeba právě proto, jaké bylo její zpracování. Měla totiž nádhernou a dokonale vypracovanou koženou vazbu.

Johann Alacraw si ovšem dobře uvědomoval, že netoliko učeným je třeba knih, ale je nutno myslet také na širší čtenářskou veřejnost. Proto rovněž v roce 1484 vydal kalendář pro rok 1485. A tak spatřil světlo světa první, český, tištěný kalendář. Celý vydaný v českém jazyce, pouze jeho název Minuci čeký nebyl. Odvozeno z latinského slova "minutiv sanguinis," což znamená pouštění krve. Ne, nebyla to žádná detektivka, jak by se mohl někdo domnívat, ale tento název měl své opodstatnění. Kalendář mimo jiné určoval dny, vhodné pro pouštění krve ze žil. A zase musím upozornit neinformované, že ona drastická metoda nepatřila do mučíren, ale do lékařské praxe. Ono totiž pouštění krve ze žil náleželo k celé řadě, neřku-li, k většině způsobů tehdejšího léčení.
(Miloslav Lukeš: Tiskárny na Šumavě a trochu z historie, vydáno autorem v roce 2007.)

Na fotografiích z osmdesátých let minulého století jsou pracovníci tehdejšího národního a později státního podniku Stráž Plzeň, závod Vimperk
Barevné foto: Objekt bývalých tiskáren Stráž, dnes zde penzion a prodejna nábytku

1. reprodukce: Albertus Magnus Summa de eucharistiae sacramento
2. reprodukce: Lunární kalendář Mistra Vavřince
(Obě reprodukce jsou z knihy Vimperská tiskařská tradice, vydalo v roce 1984 nakladatelství Československý spisovatel jako dar tiskárně Stráž ve Vimperku k 500. výročí vzniku knihtisku)

Archivní foto: autor

 

Text: Zdeněk Jungvirt, Za krásnější Vimperk
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Tradici knihtisku ve Vimperku započal v roce 1484 Johann Alacraw | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Tradici knihtisku ve Vimperku započal v roce 1484 Johann Alacraw | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ