Reportáž z prosince 2013: Nový most přes Studenou Vltavu a znovuobnovená cesta okrajem unikátního Mrtvého luhu | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Reportáž z prosince 2013: Nový most přes Studenou Vltavu a znovuobnovená cesta okrajem unikátního Mrtvého luhu | Šumava Net.CZ

Reportáž z prosince 2013: Nový most přes Studenou Vltavu a znovuobnovená cesta okrajem unikátního Mrtvého luhu | Šumava Net.CZ

Další vstřícný krok Národního parku Šumava k turistům | ŠumavaNet.CZ

Další důležitý a vstřícný krok všem návštěvníkům Šumavy učinila Správa Národního parku Šumava. K dosavadním zrealizovaným projektům, kterých za poslední dva roky není opravdu málo, přibyl nyní další - již šest let projednávaný, ale teprve současným vedením NP Šumava zrealizovaný projekt mostu přes Studenou Vltavu pro pěší a cyklisty u Černého Kříže.

Nový most stojí na místě, kde již dříve stála lávka, ta však byla za minulého režimu zbourána. Lidé pak používali pro přechod Studené Vltavy železniční most na trati Černý Kříž – Volary, což bylo, spolu s chůzí podél trati značně rizikové, zejména pro cyklisty, kteří tudy přenášeli kola. Toto nebezpečí bude nyní vyloučeno. Za mostem povede znovuobnovená cesta okrajem unikátního Mrtvého luhu, do něhož tak budou moci nahlédnout nejen vodáci splouvající Vltavu, ale i ostatní návštěvníci. Situaci ukazuje mapka, snímek za ní pak železniční most, po němž se přecházelo.

Svým rozpětím 36 metrů je největším dřevěným obloukovým mostem této kategorie v České republice. Podařilo se jej postavit nákladem 4,5 miliónu korun, což je o 3 milióny méně, než byl rozpočet. Devadesát procent je hrazeno dotací z Operačního programu Životního prostředí. Konstrukce je z lepeného lamelového dřeva jako oblouk se spodní mostovkou. Most představuje také jakéhosi mladšího, ale většího bratra letos vybudovaného a pro pěší turisty otevřeného obloukového mostu přes řeku Vydru nedaleko Turnerovy chaty. I když není ze stejného materiálu, má stejného projektanta - Marka Foglara, jehož projekt na lávku přes Vydru byl oceněn výroční cenou České komory autorizovaných inženýrů a techniků Plzeňského kraje.

K uložení mostu došlo 13. prosince 2013 po 2,5 měsících přípravných prací, při nichž byly na obou březích postaveny základy s patkami na usazení mostu, na místo dopraveny a následně na břehu smontovány 2 levé a 2 pravé půloblouky s mostovkou. V konečné fázi, trvající pět hodin, figuroval těžkotonážní autojeřáb, který musel být nejprve stabilizován dovezenými několikatunovými železnými bloky. Poté na něj byl smontovaný most navázán. Díky profesionální zručnosti jeřábníka byl pak během čtvrthodinky celý obrovský mostní kolos usazen přesně na své místo.

Jak to probíhalo, ukazují následující snímky …

Před tím, než na most budou moci vstoupit první turisté, musí být kompletně vystrojen a provedena statická a dynamická zatěžovací zkouška, která ověří jeho únosnost předpokládanou v projektu.

Více fotografií najdete ve fotogalerii zde …

Text a foto: František Janout, SumavaNet.CZ

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Reportáž z prosince 2013: Nový most přes Studenou Vltavu a znovuobnovená cesta okrajem unikátního Mrtvého luhu | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Reportáž z prosince 2013: Nový most přes Studenou Vltavu a znovuobnovená cesta okrajem unikátního Mrtvého luhu | Šumava Net.CZ