DLOUHÁ VES A OKOLÍ : SVĚTOVÍ GÓLMANI NASAZUJÍ MASKY Z DLOUHÉ VSI

Czech • Deutsch • English
 Znak obce Dlouhá Ves

Světoví gólmani nasazují masky z Dlouhé Vsi

Světoví gólmani nasazují masky z Dlouhé Vsi

PhDr. Karel Havlík

Z chaloupky se zahrádkou schované na okraji Dlouhé Vsi u Sušice, putují do celého světa ochranné přilby pro hokejové brankáře. Bohumilu Korálovi, jedinému malíři v Plzeňském kraji, přináší obživu zdobení laminátových masek.

“Neplní pouze bezpečnostní funkci, ale i estetickou a řekl bych i symbolickou. Každý brankář tíhne k osobitému námětu. Motiv na masce může vyjadřovat jeho osobnost a emotivní postoj ke hře i k roli v mužstvu. Někteří gólmani považují kresbu za jakéhosi maskota pro štěstí a jiní chtějí cosi odstrašujícího nebo překvapujícího,” rozhovořil se čtyřicetiletý muž, kterému se před pěti roky naplnil dětský sen. Žák základní školy v Kašperských Horách s oblibou kreslil ozdobné helmy pilotů formule I. Nadání, nenadání, vyučil se číšníkem a po devadesátém roce pracoval jako lakýrník v Německu, kde se naučil speciální techniku postupného nanášení akrylátových barev “mikropistolí ” na materiál.

“Malbu, vytvořenou podle šablony, přestříkávám několika vrstvami laku, který zabraňuje poškození,” doplňuje člověk, který se často domlouvá s brankáři na motivech kresby.  “Populární Roman Čechmánek si zachovává trvale stejný motiv – hlavu egyptské sfingy, z které vyzařuje nadřazenost, sebedůvěra i klid,”  vysvětluje Korál  a rozpomíná se na jména brankářů, kteří si nasazují masky z jeho dílny : Bříza, Salfický, Jaryna, Pinc, Hudáček, Málek, Lákosil a mnoho dalších z českých, slovenských, ruských, finských, švédských, německých klubů a  kanadské NHL. Pestrobarevnými přilbami s Korálovy dílničky se pyšní i sušičtí, klatovští a jiní hokejoví brankáři.

“Každým rokem namaluji ručně kolem osmi stovek masek, takže jich mám dnes na kontě přes čtyři tisíce. Některou vymaluji za pár hodin a jiná trvá i dva dny, “ upřesňuje malíř, který vymyslel řadu originálních kreseb a na výběr poskytuje brankářům katalog s 250 náměty. Masky pro světový šampionát v Praze doplnil sušický výtvarník, českou vlaječkou, státním znakem a Hradčany. Nyní chystá kolekci na další světové mistrovství.      


Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Dlouhá Ves
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ