DEŠENICE A OKOLÍ : OCHOTNICKÉ DIVADLO V DEŠENICÍCH

Ochotnické divadlo v Dešenicích

V roce 2006 na jaře se začala v tělocvičně místní školy z iniciativy paní Jany Šafaříkové, takto pozdější režisérky, scházet skupinka ochotníků z Dešenic a okolí s chutí zkusit nacvičit hru a předvést ji divákům. Vzhledem k poměrně malým a ve většině případů nulovým zkušenostem s divadelní činností bylo rozhodnuto zvolit hru spíše komediální a zároveň nenáročnou na výpravu a herecký projev. Po určitém čase padla volba na text Vlastimila Pešky Rychlé šípy, na motivy komiksových příběhů Jaroslava Foglara. Přes spíše pomalý rozjezd (k premiéře došlo až za rok, a to 31. května 2007) jsme nakonec sehráli čtyři představení, z toho dvě v kulturním domě v Dešenicích a po jednom v sále hostinců ve Skelné Huti a Chmelné.

Na tvorbě kostýmů a výpravy se podíleli jak samotní herci, tak jejich rodinní příslušníci. O hudbu a zvukové efekty se postaral pan Bouček, pozadí scény nám zdarma namaloval pan Blinka z Nýrska. Svůj zásadní význam měla také nápověda, které se ujala knihovnice paní Hájková. Na premiéru se přišlo podívat okolo 200 diváků, což v nás před začátkem budilo nemalé obavy, jak to zvládneme. Nakonec se však dlouhá doba zkoušení přece jen vyplatila.

V letošním roce nacvičujeme novou komickou hru Vlasta kopla Vlastu, opět od Vlastimila Pešky, která se zabývala známou pověstí o dívčí válce. Premiéru by měla mít ještě v létě tohoto roku, režie se tentokrát ujal Vítek Urbánek ze Zelené Lhoty, takto Jarka Metelka.

Ochotnické divadlo zažívá na českém venkově v posledních letech renesanci, a tak není divu, že se tato tradice obnovila i v naší obci. Pomineme-li už jen pamětníkům známé Lesní divadlo v Nýrsku, kde se hrálo několik desetiletí, i v Dešenicích se v minulosti nacvičovala úspěšná představení dodnes vzpomínaná, spojená s osobností pana učitele Baštáře.