Čtvrtá adventní neděle přinesla ve Volarech divadlo Já to jsem a skauti přivezli Betlémské světlo.

Divadlo Já to jsem je potulné seskupení loutek a herců z Jižních Čech. Je součástí rodinného divadla Víti Marčíka. Divadlo se názvem chce odlišit, to aby nedocházelo k nedopatřením, a nepletlo se, že diváci jdou na Víťu Marčíka staršího, který je vousatý, ale ve skutečnosti vidí mladé bez vousů. No vousy rostou i mládí, ale rozpoznatelní jsou stále. Herci tohoto divadla zahráli ve volarském kostele svaté Kateřiny Vánoční příběh. Herci hráli sami i s dřevěnými loutkami, zpívali koledy a hráli klidně a nakonec i rockově.

Nám tolik známý příběh o zrození pána Ježíše Krista, byl podán tak trochu jinak a též by se mohl jmenovat „Cesta do Betléma“ nebo „Co se dělo o Vánocích“ či „Narození Ježíše (Ježíška) Krista“. Je to skoro tradiční zpracování této události a to především podle Lukášova evangelia. Příběh hráli herci živý i ti dřevění a bylo to zajímavé vyprávění proložené známými vánočními koledami. Koledy si ti co je znali, zazpívali sami. Byl by to normální pěkný biblický příběh, kde nechybí Josef a Marie, Ježíšek, Tři králové a anděl Zachariáš. Vše probíhalo normálně, až přišel závěr a ten pan principál doprovodil slovy, jak jsem v úvodu řekl, my začínáme lehce a končíme divoce. A to se také stalo ne v městě Betlémě, ale městě Volary. Končilo se rokově ano rokově. Netradiční pojetí konce příběhu končilo rockovou koledou Pásli ovce valaši. Byl to zajímavý konec, který si diváky získal, a mnozí si koledu zapívali d divadelníky společně.

Po divadle na náměstí pod věží kostela svaté Kateřiny u dřevěného Betléma rozdávali Volarští skauti Betlémské světlo. Tomu požehnal farář římskokatolické církve Volary Karel Faalář.

Co je betlémské světlo.

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou, symbol míru a přátelství. Skautští kurýři ho každoročně rozváží a roznáší po celém Česku – Betlémské světlo je předvánoční služba skautů společnosti.

Světýlko si v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, přebírá každý rok kluk nebo dívka, kterým se říká „Dítě světla“. Cestu z Betléma do Rakouska, kde tato novodobá tradice vznikla, absolvuje vánoční plamínek letecky ve speciálním bezpečnostním obalu, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům z jednotlivých evropských zemí.

Reklama – Google

Reklama

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Výrobce plastových technických výlisků pro elektrotechnický, automobilový a farmaceutický průmysl.
Dostupné a kvalitní ubytování v centru města, vhodné pro sportovce a turisty. Nekuřácké pokoje. (*I)

Reklama – Google