Volarská základna Zdravotní záchranné služby Jihočeského kraje je ve Volarech již dvacet let.

Na den přesně 3. července 2020 volarští zdravotničtí záchranáři představili svou práci i zdravotnický výjezdový vůz na náměstí. Nejstarší služebně sloužící záchranář Ivo Rolčík mi řekl, „dnes je to přesně na den dvacet let, tehdy jsem 3. července 2000 jsme zahájili v budově na Soumarské ulici a v ní jsme dodnes. Byl to velký krok, neboť se tím zkrátila dojezdová vzdálenost z Prachatic i Vimperka.“

Volarská základna je i dnes na stejném místě přibyla k ní garáž venku a záchranáři disponují moderním výjezdovým vozidlem s kvalitním vybavením. Stanice je ve městě a tak dojezdy k volarským pacientům jsou většinou rychle, pokud nejsou na výjezdu jinde.

Na náměstí proběhla prezentace práce Zdravotní záchranné služby Jihočeského kraje, pod kterou volarští patří. Mezi předvádějícími byl i služebně nejstarší řidič záchranář Jiří Vichr, ten dodal. Dnes jsem nejstarším řidičem na volarské základně je to již třicet let co u této složky jezdím. Jde o náročné, ale krásné zaměstnání, které by neměnil. Široká veřejnost jak volarská, tak turisté či návštěvníků města se zde zastavili, aby viděli, záchranářské vozidlo a též se dozvěděli z kvalifikovaně podaných informací o první pomoci. Masírovalo srdce, fixovali končetiny, přenášelo na nosítkách, starší využili možnost měření tlaku a test na diabetes. Děti z mateřské školky i školáci na prázdninách se dozvěděly jak se chovat na plovárnách, či jinde u vody, pravidla k cyklistice a jízdě na dalších prostředcích jako koloběžky, či kolečkových bruslí. Zdravotní záchranářka Kateřina Zvonařová vysvětlila dětem i dospělým co je aplikace pro chytré telefony Záchranka a její možnosti.

Bylo to zajímavých sto dvacet minut užitečných rad a ukázek. Pro děti bylo největším zážitkem naložení na nosítka v autě a jejich použití, či fixace končetin. Pro dospělé potom rady pro diabetes, měření tlaku, ale i rady jak postupovat při volání záchranné služby. Tak nezapomeňme, že Zdravotníci mají číslo 155 a jsou vždy tam kde je třeba pomoc, ať už je to při šťastných chvilkách narození, kdy se musí provést zákrok rychle třeba, v automobilu, nebo doma, ale i při těch těžkých, kdy jde o život a čas běží a nechybí ani smutný konec, kde to již nejde. To vše k jejich práci patří a my jim za ni děkujeme.

Jak víme zdravotníci svou odvahu, rychlost a nasazení vlastního života prokázali v minulých dnech, kdy celý svět ohrozila pandemie Covid 19. Volarští, stejně jako ostatní byli v první linii a i jim patří náš potlesk a velké díky od srdce.

Ladislav Beran

Reklama – Google

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Montáž, demontáž, pronájem a doprava lešení na stavbu a zpět. Vnitřní, venkovní, fasádní i prostorové. (*I)
Moderně vybavené nekuřácké apartmány, WiFi internet, 200m od sjezdovek, kolárna, lyžárna. (*I)

Reklama – Google