Do Volar přijela v sobotu Průmyslovka. Ne není to žádná školní exkurze, ale název lokomotivy, která vozila lidi mezi Volary a Lenorou při příležitosti pěkného výročí.

Stifterův Pošumavský železniční spolek pořádal ve Volarech na vlakovém nádraží oslavu 120 let železnice Ve Volarech.

Oslava 120 let příjezdu prvního vlaku do Volar. Jízdy zvláštních motorových vlaků Prachatice - Volary a zpět a zvláštních parních vlaků Volary - Lenora a zpět začala s úderem deváté hodiny ranní. Na druhou kolej přijela parní lokomotiva zvaná Průmyslovka, tato historická mašinka sloužila v cukrovaru Žatec a nikdy nebyla Českým dráhami dána do provozu na běžných tratích.

Oslava byla k výročí prvního příjezdu vlaku do Volar z Lenory, k trati, která je dnes propojena až Strakonic. Na této trati byl nejdříve zahájen provoz ze Strakonic do Vimperka v roce 1893, a až o šest let později byl zahájen provoz z Volar do Lenory a do Vimperka se začalo jezdit v roce 1900. Jak vidíme, byla to dlouhá cesta, než se vyjelo na celý úsek ze Šumavské křižovatky ve Volarech až do Strakonic. Historie trati je zajímavá a hlavně drsná, neboť dělníci museli překonat tvrdou šumavskou zimu, mnohá úskalí mezi skalisky, mokřady, ale zejména převýšení na Kubovu Huť, kde je dnes nejvýše položená železnice v česku a to v 995. metrech nad mořem. Zahájilo se minutou ticha za Karla Gotta nejznámějšího populárního zpěváka České republiky, jenž měl v tento den pohřeb a z tohoto důvodu byl vyhlášen i státní smutek.

Po minutě ticha zahájil sobotní slavnostní program. Nejdříve všem, kteří se na výstavbě úseku železnice podíleli, poděkoval Vít Pavlík starosta města. Poděkoval i lidem kterých přišlo mnoho. Vyzdvihl práci železničářů, kteří do Volar patří stejně jako šumavské vrcholky nad tratí a popřál jim, ať se jim daří a vše probíhá přesně jako železniční grafikon a následně vypravil první historický vlak směrem na Lenoru. No a potom se již jezdilo vlakem i autobusem ano dva historické autobusy jezdily z vlakového nádraží na to autobusové, a odtud byl již jen kousek k ukázce modelové železnice volarských modelářů v budově DDM. Byl to krásný den nejen počasím ale velkým zájmem o jízdy parního vlaku a mnozí tak nasáli nostalgicky vůni prvorepublikových, ale i po válečných dob, kdy železnici vládla pára.

Na závěr dodávám, že výtěžek z jízdného bude zaslán na konto Lenora, které je určeno pomoci lidem, z bytového domu v Lenoře, kteří na začátku října následkem exploze plynu přišli o domov.

- ber -

 

Reklama od přátel z Googlu

Reklama

AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Country saloon Beňovy
Country saloon Beňovy
Rodenstock Klatovy
Rodenstock Klatovy
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Fotografování i z ptačí perspektivy. Propagační materiály a pohlednice na klíč pro hotely, obce, firmy,...
Nové komfortní apartmány na lyžařském svahu nad Kvildou, nádherný výhled. Dětské hřiště, permanentky na vleky zdarma. (*I)

Reklama od přátel z Googlu