Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Hrad Kašperk
Obsah stránky:
Jiří Vopěnka
Fotografie:
Jiří Vopěnka
vopin@sumavanet.cz


@ vopinweb @
sumava.net/vopin
Podnět k výstavbě vojenského hradu na ochranu zemských hranic, obchodní stezky z Pasova do Čech a správního střediska prácheňského kraje důležitého těžbou zlata vydal Karel IV. kolem roku 1356.
Stavitelem hradu, Vítem Hedvábným, který samotnou stavbu dokončil za pohých 5 let, byl hrad pojmenován na počest panovníka Karla IV. Karlsberg.
Hrad leží na Zámeckém vrchu (886 m.n.m.) nad Horním m
ěstem Kašperské hory, v době výstavby zvaném Rejštejnské Hory (ke změně jména došlo po odkoupení hradu roku 1617).

Půdorys hradu je protáhlý ovál, vstup 1. branou je dnes patrný pouze podle základů okrouhlé v
ěže bránící hlavní přístup ke druhé hradní bráně. Hlavní částí hradu je palác obdélníkového tvaru sevřený dvemi věžemi.
V přízemí paláce byly prostory pro posádku, v 1. patře místnosti pána hradu společn
ě se zvláštní dřevem obloženou (zateplenou) místností pro ženy. Ve 2. patře byly místnosti pro návštěvy a služebnictvo. V podkroví hradu byla spojovací lávka mezi věžemi chráněná padacími mosty. Na západní věži se dochovala původní cihlová střešní helmice, důležitá při obléhání svojí nehořlavostí. Přístup do paláce byl možný pouze přes padací most ve výši 1. patra přímo z hradebního ochozu. Při přestavbě hradu bylo dostaveno purkrabství, ve kterém je dnes expozice z historie hradu a důlní činosti v jeho okolí. Nejzápadnější malá věž chránila 2. bránu, která byla opatřena padacím mostem.

Již za doby Karla IV. byl hrad zastavován. Z nejznám
ějších Švamberkům, Roupovským, Zmrzlíkům ze Svojšína (přívrženci přijímání pod obojí, tudíž nebyl hrad Husity obléhán, naopak bylo odtud vedeno několik nájezdů do sousedních Bavor), Šternberkům, dalším věřitelem byl i Půta Švihovský z Rýzmberka a roku 1617 hrad i se zbytky panství odkoupilo město Rejštejnské Hory. Tehdy byl již hrad ve špatném stavu a město o něj nepečovalo, stejně jako předchozí majitelé. Po roce 1655 byl hrad na rozkaz Ferdinanda III. pobořen a zbytky hradu používalo okolí jako levný stavební materiál.

Na prot
ějším vrchu bylo na ochranu přístupové cesty a zároveň jako opevnění vyššího bodu než byl hrad sám postaveno předsazené opevnění, dnes známé jako Pustý hrádek. Jeho vznik je předpokládán přibližně do poloviny 15. století.
ROZCESTNÍK
FOTOGALERIE