Mikroregion Radina, jehož starý slovanský název vznikl podle vrchu, který se nachází ve středu tohoto území, byl založen v únoru roku 1999.
Sdružení obcí Radina v požátku tvořilo deset obcí se svými částmi. 1/3 obcí klatovského okresu - Velký Bor s částí Slivonice, Slatina, Svéradice, Horažďovice s částmi Babín a Komušín. 2/3 obcí jsou ze strakonického okresu - Záboří, Čečelovice, Lažánky, Bratronice, Doubravice s částmi Nahošín a Mečichov. Zanedlouho se připojily obce Kadov s částmi Pole, Lnářský Málkov, Vrbno, Mračov, obec Hlupín a Třebohostice s částí Zadní Zborovice. Celkem tedy sdružení obcí Radina tvoří 13 obcí se svými částmi a čítá 2500 obyvatel.
Představitele skupiny obcí z klatovského a strakonického okresu přivedla za jednací stůl starost a snaha o budoucí rozvoj obcí Zvlášť malé vesnice se za uplynulá léta vylidnily a tento stav pokračuje. Není a nebude v silách těchto malých vesnic, které si chtějí svoji identitu zachovat, vytvářet podmínky, aby se nevylidňovaly. Proto, jen společnými silami, bez ohledu na hranice území, jsou obce schopny budovat společná díla.
Důvodem vzniku Sdružení je nacházení společných možností a prostředků k větší zaměstnanosti obyvatel, vybudovat vodovody, čističky, cyklostezky a pedevším společnými silami vybudovat plynofikaci ve všech zúčastněných obcích.
Dalším úkolem bylo vytvořit v rámci sdružení obcí Radina rozvojové pracoviště mikroregionu. To zahájilo svoji činnost v říjnu 1999 v kanceláři budovy Obecního úřadu ve Velkém Boru. Rozvojové centrum se aktivně podílí na zpracování Strategie rozvoje mikroregionu, na zpracování navrhovaných projektů a na získávání finančních zdrojů pro jejich realizaci. Centrum se musí stát garantem spolupráce všech významných subjektů mikroregionu. Další zaměření centra vyplyne z potřeb sdružených obcí v následujícím období.
Mikroregion je součástí krajiny České Vysočiny. Celé území vyplňuje Šumavská soustava. Do jižní části mikroregionu zasahuje Blatenská pahorkatina a severní část území se dotýká pásma Brd. Pestrá a vyvážená krajina včetně zachovalého životního prostředí vytváří dobrý obytný a rekreační potenciál území. Je významnou oblastí cestovního ruchu a rekreace. Území poskytuje možnosti pro pěší turistiku, zimní sporty, vodní sporty, sportovní rybolov, myslivost, návštěvy kulturních památek a přírodních pozoruhodností.