Vltava, Lipno

Vltava
Lipenská přehrada
Hráz
Lodní doprava
Vodní elektrárna (Lipno I)

Vltava

Pod obcí Želnava směrem na Novou Pec se Vltava vlévá do přehradní nádrže Lipno.

Lipenská přehrada (35  km)

Lipenská přehrada, často nazývaná Jihočeské moře, je se svou plochou 4650 ha největší uměle vytvořenou vodní plochou v České republice.
Údolní nádrž, ležící převážně na území Chráněné krajinné oblasti Šumava, je nejvýše položeným stupněm Vltavské kaskády. Umělé jezero se rozprostírá mezi obcemi Želnava a Lipno nad Vltavou v délce 48 km. Nádrž vybudovaná v letech 1950–1959 má průměrnou hloubkou 6,6 m (max. 21 m) a zadržuje vodu o objemu 306 mil. m3.

Hráz

Hráz Lipenské přehrady byla vybudována v blízkosti obce Lipno nad Vltavou 20 km jihozápadně od Českého Krumlova. Jedná se o 296 m dlouhou a 25 m vysokou sypanou hráz s betonovými přelivy a dvěma výpustěmi. Prosaku vody pod tělesem hráze zabraňují kesony (60 tun těžké obrovské nádoby z ocelových plátů), které byly po usazení do patřičné hloubky zality betonem. Celková váha jednoho kesonu i s betonem činí 230 tun. Po hrázi vede silnice spojující Lipno nad Vltavou s Vyšším Brodem.

Lodní doprava

 Kromě několika přívozů, umožňujících dopravní spojení mezi vnitrozemím a dříve nepřístupnou oblastí při česko-rakouské hranici, jsou zde nabízeny i vyhlídkové plavby. 

Vodní elektrárna (Lipno I)

Vodní elektrárna (Lipno I) je umístěna ve 38 m vysoké uměle vytvořené jeskyni (kaverně) v hloubce 160 m. Voda je ke dvěma Francisovým turbinám přivedena dvěma šachtami o průměru 4,5 m přes komoru kulových uzávěrů. Každá z turbin je pevně spojena s generátorem dosahujícím při maximálním průtoku 46 m3/s výkonu 60 MW. Od turbin je přepadová voda odváděna 3,6 km dlouhým kanálem do vyrovnávací nádrže Lipno II nad Vyšším Brodem. 

 

 

Mapa

Mapový systém mapy.sumavanet.cz, (c) Planstudio