Osada Jelení

Dolní portál tunelu
Horní portál tunelu
Horská osada v údolí Jeleního potoka se známou technickou památkou – tunelem Schwarzenberského kanálu. Osada Jelení je částí obce Nová Pec. Leží na území Národního parku Šumava, 6 km severovýchodně od Trojmezí – společné hranice Česka, Německa a Rakouska. Osadu dříve nazývanou Jelení Vrchy založil v roce 1794 kníže Josef II. ze Schwarzenberku. Historie Jelení byla v minulosti úzce spjata s dřevařstvím a Schwarzenberským kanálem, který umožňoval splavování polenového dříví ze Šumavy až do Rakouska.
Parkoviště nad vsí je výchozím bodem pro výstup k Plešnému jezeru a k vrcholu nejvyšší šumavské hory Plechého (1378 m), dále na Medvědí stezku, k Jelenímu jezírku a na jeho horním okraji novorenezančním kamenným portálem z roku 1823 končí 389 m dlouhý plavební tunel Schwarzenberského kanálu.
Každoročně se zde v letních měsících pořádají ukázky plavení dříví v délce asi 2 km spojené v některých termínech i s ukázkami místního folklóru. Dále je zde stará fořtovna – č.p. 13. Před fořtovnou je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál. Pan Ing. Čestmír Hrbek, majitel fořtovny, dal k dispozici stodolu a obec Nová Pec zde zřídila expozici věnovanou plavebnímu kanálu.

Mapa

Mapový systém mapy.sumavanet.cz, (c) Planstudio