Filipova Huť, Korýtko

Filipova Huť, Korýtko
Filipova Huť, Korýtko
Filipova Huť je nejvýše položená šumavská osada, která se nachází v údolí Filipohuťského potoka na horských loukách mezi lesy ve slatinné oblasti Plání. Osada kolem sklářské huti na duté sklo byla založena v roce 1785. Po dokončení Vchynicko-tetovského kanálu v roce 1800 se začala obec spojovat s dřevařstvím. Sklárna v roce 1820 zanikla.
Kulturní památkou obce byla vyhlášena venkovská usedlost čp. 16, která má pozoruhodný a v Česku již málokde dochovaný zvýšený nájezd do stodoly. Dále se tady dochovala rázovitá stavení se zachovalými původními stavebními prvky.
Filipova Huť nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na druhou nejvyšší šumavskou horu – Roklan, kterému se také přezdívá Prsy Matky Boží.
Na okraji Filipovy Huti se rozkládá malá osada Korýtko se zástavbou rozptýlených chalup. Ve středověku tudy procházela Zlatá stezka vedoucí od Kašperských Hor přes Horskou Kvildu do Bavor k Pasovu. Osada byla pojmenovaná podle dřevěných korýtek sloužících k napájení koní a soumarů. Z osady je výhled na oba vrcholy Roklanu.

Mapa

Mapový systém mapy.sumavanet.cz, (c) Planstudio