U Modravy byly objeveny důkazy pravěkého osídlení Šumavy | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: U Modravy byly objeveny důkazy pravěkého osídlení Šumavy | Šumava Net.CZ

U Modravy byly objeveny důkazy pravěkého osídlení Šumavy | Šumava Net.CZ

Archeologové objevili na Šumavě v oblasti Modravy nejvýše položené pravěké sídliště v České republice. Toto osídlení spadá do doby středního mezolitu a je staré 10 tisíc let.

Přímo v jedné z 5 lokalit uspořádala 16.8.2013 Správa NP Šumava tiskovou konferenci a početná skupina zástupců médií se tak mohla s archeology nedaleko soutoku Javořího a Roklanského potoka nejen setkat, ale také je vidět na vlastní oči v akci. Byli jsme při tom i my a můžeme vám několika záběry událost zprostředkovat.

Roklanský potok pod soutokem s Javořím potokemHloubení sond probíhá s maximální šetrností k přírodě …
Vedoucí průzkumu Katarína Čuláková z Archeologického ústavu Akademie věd ČR 

Archeologové v akciVybírání zeminy do věder …

její vyplavování na sítě v potoce, které přinese třeba jen jediný nález za celý den -  to je mravenčí a trpělivá práce lidí zapálených pro věc


Toto je „předmět doličný“ – pravěký kamenný artefakt - rohovec ortenburské jury, z něhož se získávaly štěpky a čepelky na výrobu řezných nástrojů, šípů i háčků na ryby
Nálezy, které zde archeologové našli, potvrzují sezónní využívání určitých zdrojů a vedou k úvahám o polokočovném způsobu života zdejší mezolitické tlupy. Ten ale nespočíval v putování krajinou do neznáma, ale v cíleném pohybu mezi několika známými místy. Byly to především drobné úštěpy a čepelky - doklady o existenci štípané industrie. Lidé tu v té době pravděpodobně sbírali brusinky, borůvky a lískové oříšky a je možné, že sem přicházeli lovit i lososy, jejichž tahy jsou v této oblasti zaznamenány až do novověku. Ryby lovili na udici, zvěř hlavně lukem a šípy, případně do pastí, jak ukazují nálezy z jiných oblastí Evropy. Nálezy, které zde archeologové našli, potvrzují sezónní využívání určitých zdrojů a vedou k úvahám o polokočovném způsobu života zdejší mezolitické tlupy. Ten ale nespočíval v putování krajinou do neznáma, ale v cíleném pohybu mezi několika známými místy. Byly to především drobné úštěpy a čepelky - doklady o existenci štípané industrie. Lidé tu v té době pravděpodobně sbírali brusinky, borůvky a lískové oříšky a je možné, že sem přicházeli lovit i lososy, jejichž tahy jsou v této oblasti zaznamenány až do novověku. Ryby lovili na udici, zvěř hlavně lukem a šípy, případně do pastí, jak ukazují nálezy z jiných oblastí Evropy.


Obec Modrava se finančně podílí na výzkumu a tak nemohl chybět ani starosta Antonín Schubert"Nejde o jedinou lokalitu s vysokým archeologických či historickým významem na Modravsku. Je naší povinností uceleně prozkoumat naší šumavskou historii. Tento stát plýtvá penězi na zbytečné zkoumání přirozených jevů, ale na smysluplný výzkum historie osídlení Šumavy se peněz nedostává"


Výzkum ocenil i ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek, který se chce zasadit o jeho další pokračování.
"Archeologický výzkum horských regionů může významně přispět k zodpovězení takových otázek jako například sezonalita osídlení, přežívání mezolitické společnosti až do období té neolitické a také odhalit další zajímavosti ze života na staré ba pravěké Šumavě. Takové poznání pravěké Šumavy pak pomůže otevřít oči té současné"

Poznatky z archeologického výzkumu:

 • pro lidi z doby středního mezolitu (9600 – 5500 let před Kristem) byl typický polousedlý způsob života, větší část roku sídlili v nižších polohách
 • populace je označována jako lovecko-sběračská. Neživili zemědělstvím, ale tím, co nabízelo prostředí kolem nich - sběrem lesních plodů, oříšků, lovem a rybolovem
 • lískové oříšky byly vzhledem k možnosti jejich trvalejšího skladování významným sběrovým artiklem
 • do nadmořské výšky 1000 až 1100 m putovali jen na část roku na sklonku léta a na podzim
 • do vyšších poloh se přemísťovali z důvodů vegetačního výškového gradientu, který způsobuje pozdější zrání plodů ve vyšších nadmořských výškách. Též lososi táhli potoky proti proudu v pozdním létu
 • výzkum začal hledáním artefaktů viditelných na povrchu – při jejich objevení se pak hloubily sondy, z nichž se odebraná zemina propírala v potoce na sítech
 • rohovec ortenburské jury pochází z oblasti mezi Pasovem a Řeznem - odtud si jej přinášeli do svých přechodných sídlišť jako polotovar, kde z něho odlamovali štěpky, z nichž vyráběli řezné nástroje
 • při archeologických nálezech, tzv. štípané industrie, se odlišovaly vlastní štěpky a odpad z tohoto produktu, který představoval větší část nálezů
 • ze štěpků se vyráběly řezné nástroje, šípy i háčky na ryby
 • jako spojovací materiál sloužilo lýko a smola
 • nejpočetnější naleziště (cca 250 nálezů) je „Javoří pila I.“ na soutoku Roklanského a Javořího potoka
 • uvádí se ještě dalších 5 nalezišť - dvě u Roklanského potoka, jedno na Březníku (svah u Březnické hájenky) a dvě u Křemelné (oblast Stodůlek)


Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ, doplněno o pasáže z TZ vydané Správou NP Šumava

Sdílejte:

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: U Modravy byly objeveny důkazy pravěkého osídlení Šumavy | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: U Modravy byly objeveny důkazy pravěkého osídlení Šumavy | Šumava Net.CZ