Příběh Matky Boží z Dolních Světlých Hor | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Příběh Matky Boží z Dolních Světlých Hor | Šumava Net.CZ

Příběh Matky Boží z Dolních Světlých Hor | Šumava Net.CZ

Píše se rok 1950 a pohraniční obce v blízkosti hranic s Německem mizí jedna za druhou. Tento osud se nevyhnul ani vsi Unterlichtbuchet – Dolní Světlé Hory. Ve venkovské kapli se nacházela soška Panny Marie. Kapli potkal osud všech stavení v okolí – byla zbořena a srovnána se zemí. Mariánská soška se však zachránila díky českému vojákovi nebo vojákům, kteří přes veškerou dobovou nenávist dřevěnou Madonu s děťátkem zabalili do hadrů a pod dráty střežícími naši hranici sošku jakýmsi zázrakem dostali až nejbližšímu stavení stojícímu na německé straně. Lidé brzy našli Matku Boží a umístili ji na důstojném místě ve farním kostele ve vesničce stojící kousek od hranic - Mitterfirmiansreuthu. Dnes jej známe spíše jako lyžařské středisko, ale místo přesto zůstává malým poutním místem.

Tolik příběh z počátku padesátých let. Jak se však soška dostala do dnes zaniklé obce Unterlichtbuchet a do její kaple? Na obrázku vidíme Madonu s děťátkem, která nám připomíná Madonu svatohorskou, korunovanou velkou zlatou korunou stejně jako Jezulátko v její náruči. Tím se dostáváme hluboko do minulosti. Svatá Hora, jedno z nejslavnějších poutních míst nejen českých, ale světových, stojí nedaleko Příbrami. Hrad nesoucí stejné jméno byl v majetku Arnošta z Pardubic, prvního pražského arcibiskupa. Legenda praví, že autorem mariánské sošky byl sám Arnošt. Soška se časem dostala na Svatou Horu, kde ji můžeme spatřit dodnes na oltáři baziliky. Proslulost Madony svatohorské dala vzniknout řadě kopií a tak i naše Madona byla jednou z těchto mariánských sošek, vzniklých již ve dvacátém století. Byla zakoupena věřícími z několika blízkých vsí a tak se roku 1923 ocitla ve výše zmíněné kapli.

Přešla léta, vylidněné kraje zpustly a s nimi vzaly zasvé také kaple, kapličky a křížky a často i cesty, které lemovaly. Díky projektům a programům za záchranu tohoto “zapomenutého dědictví“ jsou však mnohé zachraňovány a zachráněny. Tak se také naše Madona z Dolních Světlých Hor navrátila do svého kraje. Byla jsem požádána o vytvoření jejího obrázku, aby mohla v obnovené kapličce blízko Žďárku znovu hledět do svého kraje.

Především jsem se rozjela do Mitterfirmiansreuthu, kde soška stojí na konzoli obklopená svatozáří při pravé straně kostela. Není vysoká, má něco kolem šedesáti centimetrů. Usmívá se spolu se svým synkem oním věčným úsměvem, který nepohasl vzdor těžkému osudu malého sousoší.

 Přišla práce v atelieru, až počátkem září bylo možno obrázek upevnit do výklenku žulové kapličky, uzavřít mřížkou vytvořenou mistrem kovářským a převézt na její místo poblíž lesní cesty v blízkosti jejího původního domova.

Až půjdete po šumavských cestách vedoucích od Strážného směrem na Knížecí Pláně, zastavte se u malých křížků a kapliček, které přežily neblahý čas péčí organizací jako například Šumavský národní park, díky příspěvkům z krajského úřadu, ale i jednotlivců, kterým naše hmotné i duchovní dědictví nezůstává lhostejné.

 

Text: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

 

Sdílejte:

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběh Matky Boží z Dolních Světlých Hor | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběh Matky Boží z Dolních Světlých Hor | Šumava Net.CZ