Příběhy šumavských kapliček - příběh devátý | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Příběhy šumavských kapliček - příběh devátý | Šumava Net.CZ

Příběhy šumavských kapliček - příběh devátý | Šumava Net.CZ

Lid v oblasti Lipenska a nejen tam, ale po celé Šumavě byl znám velkou zbožností. Život horalů provázely nejen církevní svátky a zvyky, ale také pověry plné nejrůznějších zákazů a příkazů. Takováto pověra se dodnes traduje. Lidé věřili, že vpředvečer svátku Všech svatých, tedy 1. listopadu až do ranního klekání na den Dušiček – 2. listopadu, mohou duše zemřelých opouštět onen svět a vracet na tento. Mohou se volně pohybovat, navštěvovat místa, kde žily a navazovat kontakt se svými pozůstalými. Mohly si však také vyřizovat nevyřízené účty.

Nebylo dobré, ba bylo přímo zakázáno konat veselice, zábavy, ba ani nikam v noci nechodit, netoulat se, netrajdat po hospodách. Ty měly beztak v tuto dobu pro jistotu zavřeno.

Podle pověsti se jeden chasník přes veškerá varování vydal ze Želnavy do Bělé za svým děvčetem. Jeho láska byla silnější než lidové pověry. Na noc se ale musel vrátit domů. Vydal se tedy lesem z jedné vsi do druhé a protože to byl pořádný chlap, ničeho se nebál.

Jak tak jde lesem, pojednou v dálce uvidí zástup podivných osob. Všechny zahalené od hlavy k patě, některé v bílém, některé v černém hábitu. Jdou proti němu, zpívají starou poutní píseň, pomalu jako by se ani země nedotýkaly. Náš mládenec se zvláštnímu procesí uhnul na okraj cesty a doufal, že až jej minou, bude moci pokračovat ve své cestě domů.

Tu se jedna z postav zastavila, vystoupila ze zástupu a kostlivou rukou vpálila našemu hrdinovi takové dvě facky, že se svalil k zemi. Pak klidně pokračovala dál se zástupem. Mladík byl chvíli jako omráčen a nechápal, co se to tu stalo. Když se trochu vzpamatoval, uvědomil si, že na chvíli pod rouškou zahlédl tvář té osoby, která mu uštědřila políčky. Byla to jeho matka. Dávno zesnulá, pohřbená na želnavském hřbitově. Patrně napravovala své nedostatky ve výchově syna, který porušil pradávný zákaz zábavy v tyto ponuré dny a takto jej pokárala za to, že tak jako ostatní obyvatelé kraje nesedí doma za zavřenými okenicemi a nemodlí se.

Příběh se váže ke starému křížku, jehož zbytek byste mohli najít po chvíli hledání ve křoví poblíž obce Bělá. Zda jej nechal postavit náš mládenec, poté co přišel k rozumu nebo někdo jiný, dnes nevíme.

Text pro ŠumavaNet.CZ: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

Sdílejte:

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběhy šumavských kapliček - příběh devátý | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběhy šumavských kapliček - příběh devátý | Šumava Net.CZ