Příběhy šumavských kapliček - příběh sedmý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Böhmerwald, Boehmerwald, unterkunft, hotels, pensionen

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

Obsah: Příběhy šumavských kapliček - příběh sedmý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Příběhy šumavských kapliček - příběh sedmý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Kousek před Pernekem směrem od Želnavy stávala v poli malá boží muka. Taková můžete vidět po celé Šumavě. Vytesaná většinou ze žuly, na spodním kamenném sloupu usazená kaplice a v ní obraz Nejsvětější trojice. Výklenek s obrazem byl chráněn kovanou mřížkou. Pole, na kterém se kaplička nacházela, patřilo sedláku Schofferovi a ten také dal vystavět kapličku.

Byl podzimní den a sklizená pole a louky bylo třeba pohnojit. Ćeledínové a pacholci ze statků zapřáhli vozy naložené hnojem a vydali se na pole svých hospodářů. Hnůj bylo třeba řádně rozhodit, aby chudičká horská půda měla sílu dát v příštím roce úrodu. Na poli Schofferových se činil jeden čeledín a na sousedním poli, jehož majitelem byl sedlák Jagawe, pracoval druhý. Nemluvili na sebe, jen se po sobě občas nepřátelsky podívali. Napětí mezi nimi se stupňovalo, až čelenín od starého Jagawa to nevydržel a jak měl voňavé sousto napíchnuté na vidle, mrsknul jím po čeledínu od Schofferových.

Co bylo příčinou jejich nepřátelství se dá snadno uhodnout. Byla v tom děvečka ze sousedního statku Pehmandlů. Házela po očku po mládencích a měla potěšení z toho, že se dva kohouti o ni perou.

Jak se tak dohadovali a hádali, házeli po sobě hnůj z jednoho pole na druhé. Jejich křik, láteření, nadávky a výhrůžky se rozléhaly po širém okolí. Kolemjdoucí se nemohli vynadívat, jak čeledínové hnojí pole svému sousedu.

Náhle nastalo ticho a místo zlostného křiku se ozvalo jen bolestné zaúpění. To Schofferův čeledín propíchl vidlemi svého soka.

Dokud budou mít lidé v žilách krev a ne vodu, budou se tyto příběhy v různých obměnách mezi lidmi stále znovu vyprávět. Boží muka již nestojí, ale kdyby zde stála, vyprávěla by nám tento věčný příběh.

Text pro ŠumavaNet.CZ: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

Sdílejte:

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběhy šumavských kapliček - příběh sedmý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběhy šumavských kapliček - příběh sedmý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ