Příběhy šumavských kapliček - příběh druhý | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Příběhy šumavských kapliček - příběh druhý | Šumava Net.CZ

Příběhy šumavských kapliček - příběh druhý | Šumava Net.CZ

Vydáte-li se autem ze Želnavy směrem na Horní Planou, ani si nevšimnete malé kapličky stojící vlevo nad silnicí. Chcete-li se u ní zastavit, nechte auto ve vsi a dojděte ten kousek pěšky. Kaplička stála ještě před rokem opuštěná, její žulové desky omšelé, olezlé mechy a lišejníky, tu a tam něco chybělo.

Při svěcení první - mariánské kapličky jsem byla požádána tehdejším panem starostou Böhmem, zda bych se nevěnovala opravě další malé památky. Více než důležitá byla také finanční podpora krajského úřadu. Ještě týž den jsem se u paty kapličky zastavila. Na rozdíl od té první, která byla již předem opravená a naparáděná, tato byla chudinka zapomenutá. Nebyla to práce jen pro malíře, ale také kameník a kovář zanechali na kapličce své dílo.

To je všechno hezké, ale opět tu byla otázka, komu je kaplička zasvěcena. Jistě má, tak jako první, své jméno. Vypravila jsem se tedy do nedaleké Horní Plané, do muzea Adalberta Stiftera, kde se mě ujala paní Hůlková, ředitelka památníku velkého šumavského vypravěče. Brzy jsem měla
v ruce kopii kresby pocházející z padesátých let, kde k mému velkému překvapení kaplička stála ještě téměř nepoškozená s obrazem uvnitř výklenku. K její zkáze tedy došlo až v letech šedesátých. Na obraze ve výklenku jen pár nejasných tvarů. No, tak to bychom měli. Opět vyvstala potřeba odborného materiálu pana Rudolfa Müllera - Denkmäler und Hergottszeichen der Pfarrei Salnau – soupis kapliček a božích muk želnavské farnosti. Bez toho se nepohnu z místa. Že by mě tentokrát neminula cesta do norimberského Nationalmuzea? Minula.

Jeden telefonát vše vyřešil. Pan doktor Dlouhý, sběratel materiálů o Šumavě má v rukou kopii této práce. Nedočkavě jsem v materiálu listovala. Tady, tady je zmínka o žulové kapličce stojící smutně mezi silnicí a kravínem. Jmenuje se Hofschmied – Moachta a co dále? Jaké bylo mé zklamání, když sám pan Müller přiznává, že neví. Na obraze ležel jakýsi muž na cestě, patrně se jednalo o připomínku nějaké nešťastné události, ať už s dobrým či špatným koncem. (Es ist nur bekannt, daß sich im Inneren...ein Bild befand, das einem Mann liegend auf der Straße zeigte, wahrscheinlich zum Gedenken eines Unfalls. Tak tedy Unfall – nehoda, neštěstí.

Po poradě s volarským panem farářem Hyblerem jsme našli řešení. Jelikož nevíme, jaký příběh obraz v kapličce vypráví, je třeba se obrátit na téma, jaksi nadřazené. Ochráncem cest a poutníků je apoštol svatý Jakub Starší. V okolí jiná kaplička tohoto zasvěcení nestojí a navíc je tento světec patronem želnavského farního kostela.

Svatý Jakub Starší nebo chcete-li Větší je sympatický světec. Se svým bratrem apoštolem Janem byli pro své bouřliváctví označováni jako „synové hromu“. Má toho při ochraně cest a pocestných hodně co na práci. Navíc je patronem lékárníků, chemiků, kovářů, dokonce i kloboučníků. Má v referátu počasí, hlavně v létě, kdy dozrávají první jablíčka – jakubčata. Svatojakubské cesty vedou po celé Evropě a všechny směřují do míst, kde jsou uloženy jeho ostatky do Santiaga (svatého Jakuba) de Compostela.

Zobrazován bývá jako apoštol, později jako poutník s nezbytnými atributy – kloboukem s mušlí, knihou a poutnickou holí. Náš Jakub je oděn do kratší tuniky, poutnického pláště a pořádných bot na cestu po šumavských stezkách. Vždyť je za ním na obzoru vidět želnavský kostel. Jeho pohled směřující k Želnavě je trochu zamyšlený. Bude mít ještě dosti starostí s pocestnými, pěšími i motorizovanými na všech cestách, co jich je na světě. Brzy bude mít o jednu starost víc hned ve své blízkosti se třetí želnavskou kapličkou, jejíž příběh si příště můžete přečíst.
Tento příběh měl tedy opět šťastný konec. Kaplička dokončena, vysvěcena samotným budějovickým panem biskupem Mons. Jiřím Paďourem a ponechána u cesty směrem na Horní Planou.

V době předvánoční jsem se zastavila u Svatého Jakuba. Pozdravit se s ním a poprvé, nikoliv naposled přelakovat olejovou malbu na kovové desce. Za mříží, u nohou věčného poutníka, jsem našla uschlou kytičku posledních podzimních kvítků v malém plastovém kelímku.

 

Text a foto pro ŠumavaNet.CZ: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

Sdílejte:

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběhy šumavských kapliček - příběh druhý | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada

Šumava Net.CZ - oblíbené

Přidat k oblíbeným

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběhy šumavských kapliček - příběh druhý | Šumava Net.CZ