Letecká nehoda v r. 1937 na Zhůří u Kvildy | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Böhmerwald, Boehmerwald, unterkunft, hotels, pensionen

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

Obsah: Letecká nehoda v r. 1937 na Zhůří u Kvildy | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Letecká nehoda v r. 1937 na Zhůří u Kvildy | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Stopy tragického příběhu
 
 
Je to už nějaký čas , kdy se na mne obrátili ,,kluci z osady - Černý havran - Protivín" s otázkou, kde v roce 1937 na Zhůří došlo k letecké nehodě.Sám jsem v té chvíli nevěděl ,a  tak začal pátrat po příběhu této tragické události. V té chvíli jsem netušíl , jak málo místních o tom bude alespoň něco vědět. Dobrým vodítkem  byl jednak článek ve starých novinách a hlavně materiály od naší kronikářky p.Vávrové. Ani to však nakonec nepomohlo a první pokus o nalezení tohoto místa skončil nezdarem. Záchranou se nám stal řezbář p.Tittl z Horské Kvildy , který nejenom znal místo , ale nakonec přišel i s myšlenkou umístit na osudné místo dřevěný kříž. Nakonec se k nám přidali skoro dvě desítky lidí a tak jsme mohli vykročit za poznáním dávných časů. Čas ,, památky zesnulých " , byl dobým důvodem k určení datumu kdy se na ta místa vypravit.Členy naší výpravy byli , jak ty uplně nejmenší , tak i ty dříve narození , ale všichni bez větších problémů dorazili na vytčené místo.Pod vrcholem Huťské hory ve výšce 1185 m.n.m. stojí pomníček , který připomíná co se stalo na Štědrý den v tomto předválečném čase.Při putování po Šumavě můžeme potkat řady pomníčků, křížků nebo památných kamenů a né všech je příběh zapomenut........... 
  
..........psal se rok 1937 - 14.32 hod.-na plochu vídeňského letiště pod zamračenou oblohou Štědrého dne přistálo šestnáctimístné dopravní letadlo F-AMYD typu Wibault společnosti Air France, které zajišťovalo pravidelný provoz na lince Bukurešť-Vídeň-Praha-Paříž. Po přistání museli letištní mechanici odstranit defekt podvozku a tak stroj , řízený šéfpilotem Čsl. aerolinií šestatřicetiletým Františkem Lehkým , vzlétl vstříc svému neúprosnému osudu se zpožděním v 15 hodin 55 minut. 
Na palubě letounu je pouze jediný cestující . Státní návladní JUDr. Karel Flanderka se vrací z obchodního jednání v Bukurešti do Prahy.Spojení s vídeňskou radiovou stanicí udržuje francouský telegrafista Pierre Austruce do 16.10 hod., který dostává varování před blížící se sněhovou bouří, od 16.20 hod. je ve spojení s gonií v Českých Budějovicích , Brně a Mariánských Lázních. Svůj kurs - 326 - udává později i ruzyňská věž. A tak vede posádka letadlo bezpečně ku Praze ve výšce 1900 metrů , rychlostí 250 km. v hodině. Počasí se ale začíná horšit , mlha houstne a sněží. Letoun se nachází už u Říčan , když posádka žádá Ruzyni o zaměření polohy . Navigátor potvrzuje dosavadní kurs a připravuje sestup na 700 metrů . Pro další zhoršení povětrnostních podnínek žádá Austruce těsně před Prahou o potvrzení kurzu. Dostává nečekaný příkaz změnit směr letu o 180 stupňů do kursu 215. To v dané chvíli znamená návrat do jížních Čech. Letová odchylka činí téměř 120 kilometrů a letadlo se ocitá až nad Sušicí a Kašperskými Horami . Snad v domnění , že už míří k osvětlovací letištní dráze , začíná pilot klesat a osud malého letadla se třemi muži na palubě , ztraceném ve tmě a chumelenicí kdesi nad Šumavou , se naplňuje.
Zvuk exploze havarovaného letadla určitě vyrušil a vyděsil mnoho lidí v přilehlém kraji u štědrovečerní večeře . Bylo 17 hodin a 39 minut 24. prosince 1937 , když letoun narazil poblíž Podlesí v místě zvaném Knappenberg ve výšce 1080 metrů do severovýchodního svahu Huťské hory . Teprve druhý den v poledne objevil syn hajného z Bílého potoka místo katastrofy . Pohled , který se mu nasytl , musel mrazit až do morku kosti . Dokonalý obraz zkázy. Letoun si nárazem do stromů urazil křídla a jeho trup , po dopadu letící setrvačností ještě přes třicet metrů , byl rozmetán až sto metrů po okolí. Mezi troskami zdemolovaného letadla ležely i tři potlučené mrtvoly . Jedinou věcí , která takřka zázračně přežila tuto tragedii bez sebemenší úhony , byla část zásilky letecké pošty - láhev šampaňského ležící ve sněhu.
Těla mrtvých byla převezena do Prahy , k vyšetření případu byla ustanovena zvláštní komise . Úředník obsluhy letištních přístrojů před komisí hájil změnu kurzu tvrzením , že letoun Prahu již přelétl a nacházel se severně od Prahy nad Mělníkem . Bylo na něj podáno trestní oznámení , před soud však nikdy postaven nebyl . Za války pravděpodobně kolaboroval s Němci a po roce 1945 uprchl do ciziny . Tehdejší noviny se událostí živě zabývaly a celá záležitost hrozila přerůst v aféru. Případ byl spěšně uzavřen suspendací tajemníka pražkého letiště Živsy a jeho asistenta Šorna.
Událost se naší zemí přehnala jako temná a mrazivá předzvěst zla , které dolehlo na republiku o necelý rok a půl později. Nevyjasnění okolností tragédie dalo příčinu mnoha spekulacím, spojujících tuto tragédii s blížícím se hrozivým přízrakem války . Odkudsi se vynořily zprávy o existenci tajných dokumentů , přepravovaných Dr.Flanderkou , majících kompromitovat samotného Hitlera............
 
                                                             

                                                                                                                                        
 
   článek pro Vás připravil Václav Vostradovský - Penzion Kvilda
(použity materiály p.L.Kothera)

http://www.kvilda.org

 

 

Sdílejte:

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Letecká nehoda v r. 1937 na Zhůří u Kvildy | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Letecká nehoda v r. 1937 na Zhůří u Kvildy | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ