Slavnosti chleba v Lenoře pojedenácté | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Slavnosti chleba v Lenoře pojedenácté | Šumava Net.CZ

Slavnosti chleba v Lenoře pojedenácté | Šumava Net.CZ

Slavnost chleba po jedenácté.

Dar od dřevo sochařky Edity Hrbkové z Husince v podobě srdíček se slovy pečeme s láskou a předáním fotografie od Ladislava Berana začal slavnostní den u pece v Lenoře. Pec se rozpékala, ještě než slavnost začala, a to v pět hodin ráno. U pecce v průběhu dopoledne hrály Kůrovci z Kašperských hor. Po první várce placek a houstiček v 10.00 zahájil Antonín Chrapan starosta obce Slavnosti chleba, které se měly v pořadovém čísle dvě jedničky, tedy po jedenácté. Ten přivítal hosty, mezi kterými nechyběla ex starostka Jaroslava Krnáková a předeslal, že ona má velký podíl na letošní slavnosti a poděkoval ji za vše, co pro obec udělala.

  Pestrý program zahájil vystoupením Prácheňský soubor písní a tanců ze Strakonic. Začala dětská soutěž, a to na několika frontách, peklo se sváteční pečivo, hledala se zvířátka a kytičky s národním parkem Šumava a hledal se poklad. U tyče ukázala své kvality Bára Sabová, která svým vystoupením nadchla. Potom projela Šumavská lokálka a po ní přišla druhá část vystoupení Prácheňského souboru. Mezi tím zahájila soutěž o nejlepší guláš, a tak se míchalo, dochucovalo a dokonce i sekyrkový guláš se připravoval. Krátce po poledni se vyndával lenorský chléb z pece a byla to opět pochoutka.

Jednu hodinu po poledni se vyhlásil gulášový souboj, který náročná porota vyhodnotila takto. Čtvrté místo vybojoval tým paní Boštíkové, třetí Vávra, vnuci a spol. za sekyrkový guláš, druzí domácí Hasiči a vítězem se stal Maďar tým s jemně pálivým nádechem.

No a potom již se hrálo a zpívalo a děti se vydováděly Dětském Kabaretu Hnedle vedle, a v parku před základní školou sochal dřevo sochař umělecký řezbář motorovou pilou Radek Smejkal Bobra.

V 15.00 se u pomníku Andrease Hartauera, který v místní sklárně proslul jako sklář a hlavně zde složil píseň Na krásné Šumavě, která je dodnes hymnou šumaváků se uskutečnil vzpomínkový akt. Jeho Lenorskou odyseu připomněl starosta obce Antonín Chrapan, který připomněl slavnostní odhalení pomníku tomuto hudebníkovi a skláři místní sklárny, z neděle 25. července 1937, kdy zde bylo mnoho lidí. Tedy brzy tomu bude osmdesát let od tohoto odhalení. Na pomníku a jeho vzniku má velkou zásluhu profesor Rudolf Kubitschek, rodák z nedalekých Českých Žlebů, kterému na osobnosti Andrease Hartauera velmi záleželo a díky jemu je zde pomník dodnes. Na pomníku je název v Německém jazyce, a vedle byl postaven bludný kámen s českým textem. Ten však byl v padesátých letech zničen, a při příležitosti prvních lenorských slavností chleba 28. července 2007 znovu slavnostně odhalen. Vzpomínkovému aktu vévodila píseň Na staré Šumavě  od zmíněného autora, kterou nejdříve na trubky zahráli František Zach a Josef Juráš, a v závěru aktu píseň s ostatními účastníky i zapívali.

Odpoledne potom vyvrcholilo show zmíněného umělce, když za necelou hodinu vytvořil krásného Výra velkého, který byl záhy vydražen. Z dražby putuje socha do Velkého Jezova na rozhraní tří krajů Jihočeského, Středočeského a Vysočiny kousek od Pacova. Večer vyvrcholil koncertem Kabát revival a od 20. hodin taneční zábavou pod širým nebem se skupinou Kocovina. Ta ovšem nepřišla a všichni tanečníci si pochvalovali, neboť z pravého roku, přešli do ladného kroku.

Slavnostmi provázel Daniel Kopál, k dispozici byla i pohádková kancelář Jihočeského kraje s Marcelem Gotzem z pohádkového kabinetu v čele. Který spolu s kaprem Jakubem v mlynářském a pecařskou lopatou v ploutvičce zvou na příští dvanácté slavnosti žitného zlata.

Letošní slavnost se podařilo, v krásném počasí přišlo na tisícovku lidí, kteří byli určitě spokojeni.

Pořadatelé děkují všem dobrovolníkům, sponzorům a obci Lenora, bez nichž by uspořádání ani nešlo.

Ladislav Beran.

 

 

Sdílejte:

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Slavnosti chleba v Lenoře pojedenácté | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Slavnosti chleba v Lenoře pojedenácté | Šumava Net.CZ