ZASTAVÍ SE DOMAŽLICE AŽ NA PŮDĚ LIGOVÉHO MISTRA ?

ZASTAVÍ SE DOMAŽLICE  AŽ NA PŮDĚ LIGOVÉHO MISTRA  ?

Miroslav Sedlmaier

Středa 25. září byla znovu dalším úspěšným dnem v historii fotbalového klubu Jiskry Domažlice. na rozdíl od ligových týmů Liberce a Ostravy , které v tento termín  vypadly z další účasti s ročníku 2013/2014 národního poháru České pošty  byl tento den   daleko úspěšnější pro Domažlice. Chodové totiž ve 3.kole  porazily  na svém hřišti třetí tým druholigové Karviné, tedy celek ve kterém ještě nedávno úspěšně několik sezón hrával odchovanec klatovské kopané a  stále kmenový hráč Viktorie Plzeň  působící nyní v druholigovém FC MAS Táborsko Antonín Presl.  Na úspěchu domažlického týmu má také podíl také další velký fotbalový talent z Pošumaví, kdysi spoluhráč Antonína Presla , kapitán Domažlic a  autor důležité druhé branky v tomto pohárovém klání , odchovanec lubské kopané Petr Mužík, který patří mezi opory chodského celku.

Domažlice jsou tedy národním pohárem České pošty dál. Je již v osmifinále a jejich úspěšné tažení může zastavit až potencionální soupeř z dvojice SK Kladno – Viktoria Plzeň . Tento zápas se bude hrát až 12. října a je tak pravděpodobné, že vítězné tažení Chodů může zastavit až dvojnásobný mistr ligy a letošní účastník ligy mistrů plzeňská Viktorka.

Že by farma Plzně Domažlice přešly přes tohoto soupeře , tak to půjde asi ztuha: Zápasy od osmifinále se hrají  na dva zápasy a tak pro diváky z Domažlic a širokého okolí včetně Pošumaví  bude možno shlédnout toto krajské derby  jak v Domažlicích tak ve Štruncových sadech a  bude to pro celek z Domažlic třešnička na dortu i tučným, písmem zapsaný úspěch v historii chodské kopané. Nicméně už současný úspěch Domažlic do kterého patří i středeční výhra nad Karvinou , tak to je teda pecka !

Na Chodsko k tomuto úspěchu blahopřejeme !!!!

ROZJETÁ JISKRA ZÍSKALA SKALP DALŠÍHO VELKÉHO FAVORITA

J. DOMAŽLICE - MFK OKD KARVINÁ 3:1 (1:0)

(převzato z web. stránek Jiskry Domažlice)

Ve třetím kole Poháru České pošty se na trávníku domažlické Střelnice představil aktuálně 3. celek druholigové tabulky, jeden z aspirantů na postup MFK OKD Karviná. Hosté si Poháru České pošty velmi cení, a proto nastoupili v téměř stejné sestavě, v jaké bojují o druholigové body. Celkem čtyři cizinci v základní sestavě a další tři na lavičce budili respekt, ale Jiskra má pro strach uděláno a tak mimořádnou bojovností a nasazením poslali horkého favorita přes celou republiku domů se sklopenými hlavami.

Po celý první poločas byli překvapivě aktivnější domácí, kteří pohybem, bojovností a nasazením nedovolovali technicky vyspělým hostům kombinovat a snažili se narušovat jejich akce již na polovině hřiště, takže Ticháček příliš práce neměl. Zato Jiskra se tlačila před karvinskou branku a kromě tutovky Mužíka si vytvořila několik další slibných šancí, kterým však chybělo to správné zakončení. Ve druhé půli se obraz hry změnil, protože se hosté vrhli do útoku, ve snaze o zvrat v utkání zatlačili domácí do místy hluboké defenzívy a brzy se jim podařilo vyrovnat. Poté před Ticháčka létalo množství centrů, které však stačili zadáci, či gólman postupně odvracet a nebezpečné průniky se díky častému zdvojování dařilo domažlickým rovněž likvidovat. Ti pak nevynechali žádnou možnost zahrozit z brejku a když se po jednom z nich z nařízeného tr. kopu excelentně trefil Mužík a brzy přidal další trefu Dvořák, už si domácí svůj náskok pohlídali.

Jiskra Domažlice – MFK OKD Karviná 3:1 (1:0)

Hned v 5. minutě musel jít domácí brankář do tvrdého střetu s hostujícím Ondřejem Cvernou, aby před ním ve skluzu „upálil“ míč do bezpečí. V 8. minutě poslal dopředu domácí Dvořák našlápnutého Mužíka, ten se ocitl před Pindrochem, ale karvinský gólman jeho střelu z 9 metrů výtečně konečky prstů vytěsnil vedle pravé tyče. O minutu později byl Mužík faulován, sám rozehrál ze 17 metrů tr. kop, ale hosté míč odvrátili na roh. Ve 12. minutě překvapili hosté domažlickou defenzívu rychlou kombinací, gólu dosáhl Fiala, ale ten pro odpískaný ofsajd neplatil a domácí si mohli oddechnout. Poté se hosté ubránili Mužíkově tr. kopu a autovému vhazování Knakala, ale v 18. minutě pronikl Mužík k šestnáctce hostů, míč se po jeho střele odrazil ke Bártovi, ten našel centrem nabíhajícího Knakala, který z hranice malého vápna nedal Pindrochovi šanci – 1:0. O dvě minuty později musel na druhé straně domácí brankář vyboxovat míč po centru Ondřeje Cverny a pak mířil Vaněk z 22 metrů nad domažlickou branku. Hosté na chvíli převzali aktivitu, ale Pavelka mířil po Eismannově centru hlavou z šestnáctky vedle pravé Ticháčkovy branky a Vaňkův tr. kop ze střední vzdálenosti zneškodnil domácí gólman. Ve 28. minutě nestačil na střílený centr domažlického Brauna doběhnout nikdo ze spoluhráčů a na druhé straně hlavičkoval po Eismannově centru Pavelka nad domácí branku. Pak se opět iniciativy chopili domácí a o tři minuty později po faulu na pronikajícího Bártu rozehrál Mužík tr. kop ze 17 metrů, ale trefil jen boční síť karvinské branky. Pak si na jedné straně s Bártovým centrem poradili hosté a na straně druhé mířil z velké vzdálenosti Uvíra nad Ticháčkovu branku. Knakalův tr. kop hosté odvrátili a po tr. kopu Mužíka se v závaru před Pindrochem míč odrazil k Bezděkovi, ale jeho slabá střela přes hlavu branku hostů nemohla ohrozit. Když pak Bártův centr zleva hosté odvrátili, Mužíkův rohový kop Pindroch vyboxoval a hosté míč odklidili a na druhé straně zvládli domácí zadáci odvrátit Gondův centr zleva, bylo to v prvním dějství zápasu vše.

Do druhého poločasu nastoupili hosté razantně a Vaňkův centr museli domácí odvrátit na roh a vzápětí Knakal hlavou „odtrkal“ i centr karvinského Gondy. Ve 49. minutě svoji aktivitu hosté přetavili ve vyrovnání, když Eismann zatáhl míč po levé straně, pronikl do šestnáctky, jeho střelu z úhlu stačil Ticháček vyrazit, ale na střelu Ciku z 8 metrů již neměl nárok – 1:1. V 51. minutě neměl Pindroch problém se střelou Bárty ze střední vzdálenosti a na druhé straně stačili domácí až na podruhé odvrátit nebezpečný průnik Ciku a pak Ticháček dobrým zákrokem zneškodnil střelu Knötiga. Když se smyčka kolem krku Jiskry začala smrtelně stahovat, přišla 54. minuta, kdy Mužíkův nebezpečný průnik k šestnáctce zastavili hosté jen za cenu faulu a k tr. kopu si postavil míč sám faulovaný kapitán Jiskry. Potvrdil svoji pověstnou kopací techniku, z 18 metrů zleva poslal míč přes zeď ke vzdálenější tyči a Pindroch neměl šanci – 2:1. To byl pro domácí velmi důležitý moment, protože hosté zase museli dohánět manko, vrhli se dopředu a zapomněli na zadní vrátka. V 57. minutě sice Mišinský střílel nad Ticháčkovu branku, ale o minutu později pronikl po levé straně Bárta, uvolnil se, ale jeho střela z 15 metrů se odrazila od soupeře ke Dvořákovi a ten míč poslal ke vzdálenější tyči tak, že na něj Pindroch nedosáhl – 3:1. Zkušené hosty to však nezlomilo a ti se opět vrhli do útočení, ale střela Pavelky skončila tečí a Ticháček míč vyboxoval na roh a po Vaňkově rozehrání domácí gólman míč opět vyboxoval. Strážce domácí branky si pak poradil i s Vaňkovým tr. kopem a na druhé straně skončil tr. kop Knakala vedle Pindrochovy branky. Dvacet minut před koncem hlavičkoval po tr. kopu Mužíka z šestnáctky Braun, ale karvinský gólman s jeho střelou problém neměl. Hosté hráli ihned po získání míče dlouhými nákopy na své ofenzivní hráče, kteří uplatňovali svoje fyzické i technické přednosti, míče v soubojích získávali a byli neustálým nebezpečím pro domácí branku. Ani domácí však sympaticky „nezalezli před kasu“ a v 68. minutě pronikl po levé straně Došlý, zpětnou přihrávkou našel Mužíka, jehož volej však trefil jen tělo jednoho z karvinských zadáků, který jej srazil na roh. Do domácí šestnáctky létal centr za centrem, ale domažličtí se obětavě bránili a v 78. minutě měli i štěstí, když je trefila i bomba Václava Cverny z 10 metrů. Nejinak pak skončila střela Pavelky a centr Ciku odvrátil Knakal hlavou na roh. Velkou šanci spálil Svatonský, který volejem z 8 metrů zleva Ticháčkovu branku přestřelil. Na druhé straně se domácí zlobili za neodpískanou ruku karvinského zadáka v šestnáctce hostů, ale závěr utkání už si pohlídali a dokonce mohli zvýšit vedení, ale Kůžel po průniku zprava trefil z 15 metrů jen bližší tyč karvinské branky a vzápětí v 90. minutě vytáhl Došlého střelu zleva konečky prstů Pindroch kousek vedle levé tyče své branky. Závěrečný hvizd rozhodčího Nenadála pak odstartoval obrovskou radost domažlických hráčů, funkcionářů a fanoušků. Ty všechny čeká v dalším pohárovém dvojzápasu ligový vítěz a účastník Ligy mistrů – vytoužená Viktoria Plzeň!!!

Branky: 18. Knakal, 54. Mužík, 58. Dvořák - 49. Ciku.

Před 660 diváky řídil rozhodčí: Martin Nenadál, delegát FAČR: Ing. Veltruský. ŽK: 90. Pyrka D. - 31. Cverna Ondřej, 53. Cverna Václav, 88. Pavelka.

Jiskra Domažlice: Ticháček - Knakal, Chocholoušek, Bauer, Pyrka D. - Bezděk (69. Kasýk), Pyrka M., Mužík (85. Kůžel), Braun, Bárta (60. Došlý) - Dvořák. Trenér: Stanislav Purkart.

MFK OKD Karviná: Pindroch - Cverna O. (37. Cverna V.), Uvíra, Jovanovič, Knötig - Fiala (43. Gonda), Vaněk, Ciku, Eismann - Mišinský (64. Svatonský), Pavelka. Trenér: Josef Mazura.

Ohlasy po utkání.

Trenér OKD Karviná Josef Mazura: „Já jsem samozřejmě z výsledku zklamaný, protože jsem nechtěl, abychom tady prohráli. Ale Domažlice byly agresivnější, vyhrávaly osobní souboje, nakonec první gól daly po krásné akci, kdy nám zaspal hráč, který má bránit obránce, a domácí vstoupili do utkání tím, že dali první gól. Musím říci, že jsme v prvním poločase byli nemastní, neslaní, ale fotbal je někdy takový a nám to dneska nesedlo. Ve druhém poločase jsme začali lépe hrát, dostali jsme se do šestnáctky domácích a dali jsme vyrovnávací gól. Myslím, že ten zlomový okamžik přišel, když jsme dostali gól z trestňáku. Věděli jsme, že tady máte hráče, který to dal asi třikrát v soutěži, měli jsme si na to nachystaní, ale bohužel to tam padlo a pak už se hrálo nahoru-dolů, bylo to o tom, jestli vyrovnáme nebo dostaneme třetí gól. Bohužel jsme dostali třetí gól a už jsme se nedostali k tomu, abychom ještě snížili. Pro mě je to zklamání, ale musím říci, že Domažlice byly bojovnější, agresivnější, my jsme si mysleli, že to tady nějak tak uhrajeme, ale na to se ve fotbale nehraje, prohráli jsme a vypadli z poháru, ve kterém jsme chtěli postoupit. Proto jsme sem přivezli na 90% stejné mužstvo jaké hraje druhou ligu, ale nevím z jakého důvodu ti kluci, kteří tam naskočili z trošku širšího kádru dneska nepodali dobrý výkon.“

Trenér Jiskry Domažlice Stanislav Purkart: „Souhlasím s trenérem Karviné, že v prvním poločasu jsme hráli agresivně, měli jsme sílu v soubojích, dokázali jsme vstřelit první branku, dobře jsme bránili a nic jsme soupeři nedovolili. Bylo to tak na hranici bojovnosti, protože jsme se chtěli poprat o vítězství a přivést sem plzeňskou Viktorku. Ve druhém poločasu už Karviná ukázala svojí kvalitu, zatlačila nás, ale my jsme pořád dobře bránili a zdvojovali jsme některé hráče. Bylo tam hodně nasazení a vůle ten zápas zvládnout, to bylo navíc a to si myslím, že rozhodlo, přineslo nám to ty dva góly a odměnu, že se nám vyplnil ten sen zahrát si s Viktorkou tady a na Štruncáku. Musím kluky pochválit, protože po té nepovedené sérii už s Čáslaví podali výborný výkon a dneska zas. Teď se musíme rychle otřepat, zregenerovat, protože nás v sobotu čeká Kolín a potřebujeme ho zvládnout. Věřím, že kluci budou mít dost sil, které nám se Zápy trochu chyběly, ale tam jsme měli čtrnáctidenní vysoké zatížení, zatímco teď máme jen týdenní a každý zápas je jiný. Teď jsme měli takový tréninkově volnější týden a já věřím, že zregenerujeme a zase přijde ta vůle hráčů a že i Kolín zvládneme.“

Z WEBU MFK OKD Karviná:

Trenér Mazura nechal doma kapitána Mikulu nebo Josefa Hoffmanna. Kapitánskou pásku tak navlékl Vladimír Mišinský a poprvé po zranění se na hřiště podíval Mihailo Jovanovič. Druholigovému favoritovi zápas vůbec nevyšel. Domácí jsou naopak postrachem favoritů. Nejprve se na jejich hřišti poroučeli klokani z Ďolíčku a nyní i aktuálně třetí tým Fotbalové národní ligy.Samotný začátek byl z obou stran opatrný. Až po osmi minutách se do velké šance dostali domácí, kteří se zcela jednoduše dostali až do vápna, kde míč po střele jednoho z nich jen o centimetry minul pravou tyčku. Za čtyři minuty se po krásné kombinaci dostali do zakončení i hosté, ale Mišinský se po přihrávce Eismanna dostal do postavení mimo hru. V 18. minutě se poprvé měnilo skóre. Bárta nacentroval na zadní tyč, kde byl zcela osamocený Knakal a zblízka do prázdné branky minout nemohl.

Karvinští se během prvního poločasu k žádné akci překvapivě vůbec nedostali. Vázlo snad úplně všechno, na což reagoval trenér Mazura hned dvěma střídáními. Ondřeje Cvernu nahradil ve 37. minutě jeho bratranec Václav a dvě minuty před poločasem vystřídal Matěje Fialu ještě Michal Gonda.„Bylo to z výkonnostních důvodů,“ poznamenal.

Utkání se rozhodlo během patnácti minut po změně stran. Ve 49. minutě vyrovnal Elvist Ciku, ke kterému se dostal balon a ten během třetího zápasu vstřelil už třetí gól. Vyrovnáno však nebylo dlouho. Domácí si takřka ihned vzali ztracené vedení zpět. Z přímého kopu překonal brankáře Pindrocha přesnou střelou Mužík. Vyrovnání měl na kopačkách Mišinský, ale v solidní šanci zamířil levačkou nad bránu. Z protiútoku udeřily Domažlice potřetí. Dvořákovu střelu nejdřív hostující obránci zblokovali, ale ten se nenechal odbýt, zabojoval a z dorážky překonal Pindrocha potřetí.

Zdramatizovat duel mohl šest minut před koncem střídající Jan Svatonský, ale v tutovce volil špatné zakončení a nohou trefil snad z metru pouze břevno. V poslední minutě ještě domácí nastřelili po rychlém brejku tyč, ale to jim v konečném důsledku vůbec nevadilo. Po výsledku 3:1 pro domácí Domažlice je tedy jasné, že se Karviná a široké okolí vysněného dvojzápasu s Viktorií Plzeň nedočká.

Trenér Josef Mazura byl po utkání hodně rozmrzelý a naštvaný. „Je to ostuda! Bez bojovnosti a nasazení se prostě fotbal hrát nedá. První půle byla totálně špatná. Ta druhá už byla lepší, ale nestačilo to. Rozhodujícím momentem byl gól ze standardní situace. Navíc první a třetí gól jde jednoznačně na vrub našich hráčů,“ řekl. Domácí po Bohemce z Ďolíčku vyřadili další favorizovaný tým. „Něco umět museli, to jsme samozřejmě věděli. Nemůže se ale stávat, aby nás tým z třetí ligy přehrával. Prohrávali jsme osobní i hlavičkové souboje. V tomto zápase bylo vše špatně a po zásluze jsme z poháru vypadli,“ dodal karvinský trenér.