PŘED PĚTAPADESÁTI LETY KLATOVY NASTOUPILY POPRVÉ V DIVIZI

PŘED PĚTAPADESÁTI LETY KLATOVY NASTOUPILY POPRVÉ V DIVIZI A VYHRÁLY

Jitka Kilbergerová - KD

Hudba klatovské posádky přivedla 31. března 1957 na hřiště na Rozvoji v Klatovech soupeře prvního zápasu ve fotbalové divizi – nováčka Jiskru Klatovy a mužstvo Lokomotivy Plzeň, které před tím marně bojovalo o udržení v celostátní soutěži. Hosté tak byli přirozeně velkým favoritem zápasu.

Téměř 1800 diváků tehdy vytvořilo nadšené prostředí, ve kterém rozhodčí Rezek z Prahy zahájil utkání.

V domácím mužstvu bohužel chyběli kvůli zdravotním potížím brankář Kroupa, útočník R. Lískovec, který odešel do civilu, a Olda Mach, jenž ukončil závodní činnost.

Jiskra Klatovy měla ve všech řadách velmi obětavé hráče, kteří za svou snahu a bojovnost zápas nakonec vyhráli 1:0 brankou, kterou vstřelil ve 26. minutě druhého poločasu Jindřich Knödl.

Nadšení v klatovských řadách neznalo mezí a nepovolilo do konce utkání, kdy mužstva odcházela do šaten.

O skvělou premiéru v divizi se tenkrát postarali dnešní pamětníci Alois Pták (1931), Jindra Knödl (1932) a Oldřich Friš (1934) a ti, kteří jsou dnes již ve fotbalovém nebi – Václav Kroupa, Václav Mach, Václav Kokeš, Jan Uldrich, Pavel Zahálka, Jan Havlíček, Miroslav Mach, Oldřich Klasna a Karel Beránek.

Za Lokomotivu Plzeň tehdy nastoupili: Matyáš, Boudík, Kavina, Schöpfer, Rektorys, Svoboda, Copek, Brom, Chmelík, Brada, Kopecký. (Oldřich Friš)