ŽELEZNORUDSKÝ TALENT JAROSLAV SNÁŠEL OVLÁDL DRÁHOVOU CYKLISTIKU

Železnorudský talent ovládl dráhovou cyklistiku

Rudolf Pavel

Železná Ruda patří trvale k nejoblíbenějším destinacím vyznavačů lyžování. Prakticky každé dítě ,pokud to finanční situace dovolí, nazuje lyže už v útlém dětství.Pokud je to baví,můžou využít schopností rodičů,případně trenérů,kteří jim jsou schopni zajistit dostatečnou průpravu k dalšímu růstu.Že to dělají výborně, svědčí fakt,že několik sportovců ze Železné Rudy obléklo dres reprezentačního týmu.Například sjezdaři bratři Maxové, Lučanové a v neposlední řadě Anička Kulíšková.Mají za sebou několik Mistrovství světa a Světových pohárů.Marcel Maxa absolvoval s úspěchem ZOH V Naganu (1998).Anička Kulíšková má dokonce z ZOH stříbro(2006 Turín),bronz (2010 Vancouver).Prosazují se také běžci.Petra Markelová a Martin Jakš získali několik medailí na Mistrovství světa juniorů.Martin je dokonce juniorským Mistrem světa.Absolvovalo nespočet Světových pohárů. Martin Jakš navíc přivezl do Železné Rudy bronz ze štafety na ZOH ve Vancouveru (2010).Jsou ale i další,kteří slavili úspěchy v žákovských a mládežnických kategoriích.

Vypráví o tom nová kniha vydaná letos Josefem Tremlem " Sportovní areál Špičák - 40 let".Tam se mimo jiné dozvíte, že v roce 2009 Šumavský pohárek v kategorii starší žáci vyhrál méně známý Jaroslav Snášel (r.1995).Díky tomu byl oceněn Sportovcem roku Železné Rudy.To jméno není v Železné Rudě úplně neznámé.Už jeho dědeček byl výborný fotbalista .Ale že tento nenápadný kluk má veliké ambice i v jiném sportu,to ví málokdo.

Jarda vyrůstal tak jako většina dětí na sjezdovce Samoty,pár set metrů od bydliště.Byl členem úspěšného oddílu Ski club Železná Ruda,pod vedením p.Janďury.Jak známo,lyžaři se v letní přípravě věnují cyklistice.Ta nakonec Jardovi učarovala natolik,že když přestoupil v 6.třídě na sportovní gymnázium v Plzni,začal se jí věnovat naplno.V TJ ZČE Plzeň,pod vedením trenérů V.Nováka a K.Machačného, se věnuje jak silniční,tak dráhové cyklistice.V Plzni je cyklistická dráha a není proto divu,že právě na dráze dosahuje skvělých výsledků.Začátky samozřejmě byly náročné,umístění nestála vůbec za zaznamenání.

Neztrácel naději a s přibývajícími zkušenostmi se dostavily výsledky.V roce 2009 jako starší žák,mimo to že vyhrál Šumavský pohárek,se stal mistrem ČR na 500 m s pevným startem a vicemistrem ČR ve sprintech.Následně v tomto roce vyhrál Český pohár ve sprintech.Za tyto úspěchy získal ocenění Sportovec Plzně (2010).Po přestupu do kategorie kadet soutěží ze staršími soupeři.Přestože věkový rozdíl v těchto kategoriích je vždy znát,se soupeři svádí vyrovnané boje.Na Mistrovství ČR se tým TJ ZČE Plzeň v sestavě s Jardou stává Mistry ČR družstev ve sprintu.Sám Jarda získává titul Mistra ČR v keirinu. Je to disciplína málo známá,kde závodník jezdí za motorovým vodičem.V tom roku vyhrává podruhé Český pohár ve sprintu(2010).Tyto výsledky jej nominovaly na mezinárodní závod Branderburg cup ve Frankfurtu.

Letos se z velkých závodů jezdila 5.letní olympiáda dětí a mládeže v Olomouci.Jarda  Snášel se tam stal olympijským vítězem ve sprintu na 500 m.V disciplíně 500 m s pevným startem obsadil 2.místo.V červenci probíhalo Mistrovství ČR na otevřeném oválu.Vzhledem k počasí cyklisté stihli pouze keirin. Snášel se dostal do finále, kde obsadil 2.místo.Ostatní disciplíny organizátoři přesunuly na poslední víkend v srpnu.Tam už Jarda Snášel nenechal nikoho na pochybách,kdo kraluje letošním tabulkám dráhových cyklistů v kategorii kadet.Získal 3.zlaté (sprint,500 m s pevným startem a v disciplině Ohc-soutěž družstev) ..V Českém poháru triumfoval potřetí v řadě..

Dosažené výsledky  Jaroslava Snášela katapultovaly do  Dukly Brno a to je velký pojem v naši cyklistice.My věříme,že jednou se Jarda dočká i nominace na velké světové závody,případě na některou z velkých olympiád.