Krajský přebor, 1.A třída 27. kolo 29. – 30.5.

STŘÍDAJÍ DOROSTENEC VRÁTIL HORAŽĎOVICÍM NADĚJI

Zápas Horažďovic s Rozvadovem byl v případě úspěchu poslední nadějí na udržení jiskřičky naděje v boji po záchranu. Do něho měl trenér Vašica k dispozici pouze dvanáct třináct hráčů . Jedním z dvojice náhradníků byl úspěšný střelec vedoucího týmu krajské soutěže dorostu  Václav Šmat, který na lavičku usedl po té, kdy se horažďovický trenér musel obejít bez Formana, Mirvalda a na poslední chvíli z pracovních důvodů se omluvil také Šafanda. Václav Šmat do hry nastoupil v 68.minutě a po devatenácti minutách hry dal svůj premiérový gól na A tým  kterým vykřesal  pro horažďovický fotbal jiskřičku naděje k záchraně. Ani změna trenéra na lavičce Chanovic neměla tentokráte proti velkému favoritu z Kolovče naději na úspěch a Chanos se tak dostal do sestupových  kleští , neboť jejich soused v tabulce Z Horažďovic se na něho dotáhl na rozdíl jediného bodu. Horažďovice mají v posledních třech zápasech velmi těžké , když jedou do Holýšova, doma po té hostí Koloveč a soutěž zakončí duelem v Přešticích.

---

Hor.Bříza  - Klatovy 2 : 1 ( 1: 1)

Adam Popelka : „ Před utkáním jsme věděli , že domácí musejí za každou cenu vyhrát , aby se udrželi v boji o záchranu. V prvním poločase jsme jako první zahrozili po dlouhém pasu Mészárose se sám před gólmanem zjevil Homolka , bohužel střílel vedle branky. Domácí si svoji první šanci vytvořili ve 31minutě , když po autu jsme nepokryli domácího útočníka a ten z malého vápna naštěstí pro nás trefil jen Rišku. Ve 40minutě jsme šli do vedení , po nakrátko rozehraném rohovém kopu se střelou z dálky prosadil Toman 0:1. Bohužel za minutu bylo vyrovnáno , ve vápně jsme nepokryli Pauknera a ten z malého vápna prostřelil Rišku. Do druhého poločasu vstoupili lépe domácí a šli po Schveinertovo přímém kopu a teči Homolky do vedení . Mezi 55 a 65 minutou jsme si vytvořili 3 velké šance a bohužel žádné nebyli využity. A k posledním 20minutám se nebudu vyjadřovat , to už nemělo s fotbalem nic společného!“

Branky: 41. Paukner, 50. vlastní  - 40. Toman; ŽK: 0:8; ČK: 0:2(85. Hovorka V. , 90. Steinberger)  . Diváků : 180

Sestava Klatovy : Riška – Homolka (76. Hovorka P.), Vítovec , Mészáros  , Steinberger– Voráček , Hovorka Vl. , Toman , Matějka J. (73. Kotrnoch) – Gyorgy , Votpíka (46. Matějka D.). Trenér: Roman Vonášek

Chanovice  - Koloveč 1 : 3 ( 0: 1)

Jiří Štěrba

Domácí po výměně trenéra bojovali, ale na fotbalovější hosty neměli.

Branky : 90. Čadek – 45. a 75. Černý, 61. Parlásek. Rozhodčí : Duda. Diváků : 150. ŽK: 1:1

Sestava Chanovice : Jarolím, Šimsa /88 Vivatenko/, Čadek, Ticháček, Beránek, Polena, Kostka, Frk /78.Šlehubr/, Beneš, Patsh, Pícka.

Horažďovice – Rozvadov    1 : 0 (0 : 0)

Duel o předposlední sestupové místo v tabulce přinesl v prvním poločase vyrovnanou hru bez vyložených brankových příležitostí. Po přestávce vstoupili do druhé části zápasu aktivněji  hosté  a vytvořili si dvě dobré brankové příležitosti. Tu největší měl Hanko který hlavičkoval míč pod víko , ale domácí podržel skvělým zákrokem gólman Kozlík, který míč vyrazil. Závěrečných dvacet minut patřilo domácím, kteří hnáni vědomím, že bod pro ně nic neřeší  šli úspěchu naproti a ten se dostavil. V 87.minutě střídající dorostenec Václav Šmat znovu prokázal jaký talent v něm Horažďovice mají , přehodil brankáře a míč poslal pod břevno svatyně hostů. .

Branka: 87. Šmat Václav

Sestava FK Horažďovice: J. Kozlík – M. Šedivý, Hadraba, J. Janouškovec (68. V. Šmat), P. Mičkal (90. J. Sova), O. Stulík, J. Cihlář, T. Jůda, J. Dytrt, J. Sova, J. Jiřík.

ŽK: 2:2. Diváků : 100

1. Koloveč             27  17   3   7   77 : 28    54  ( 15)

2. Rokycany            27  14  10   3   46 : 22    52  ( 16)

3. Holýšov             27  15   6   6   53 : 36    51  ( 12)

4. Chrást              27  14   7   6   63 : 38    49  (  7)

5. Přeštice            27  13   5   9   53 : 37    44  ( -1)

6. M. Touškov          27  13   5   9   57 : 50    44  (  5)

7. Stříbro             27  11   4  12   50 : 53    37  ( -5)

8. Rapid Plzeň         27  10   6  11   42 : 48    36  ( -3)

9. Bolevec             27   9   8  10   45 : 51    35  ( -7)

10. Vejprnice           27   9   8  10   38 : 46    35  ( -7)

11. SK ZČE Plzeň        27   9   4  14   40 : 57    31  (-11)

12. Horní Bříza         27   8   6  13   37 : 52    30  (-12)

13. Chanovice           27   9   3  15   39 : 55    30  (-12)

14. Horažďovice         27   7   8  12   41 : 48    29  (-13)

15. Rozvadov            27   7   6  14   38 : 55    27  (-12)

16. Klatovy             27   5   3  19   27 : 70    18  (-18)

---

LUBY I PŘES VÝHRU ZŮSTÁVAJÍ NA SESTUPOVÉM MÍSTĚ

Start Luby po třech posledních zápasech v 1.A třídě ve kterých nebodoval a nevstřelil ani branku tentokrát doma zabral a v duelu o šest bodů zvítězil nad dalším aspirantem v boji o záchranu nad Baníkem Zbůch. V dalších kolech to ale nebude mít snadné. Vždyť hned tuto neděli zajíždí k derby do Sušice . Domácí  udělali  důležitý a úspěšný krok udělala v Nepomuku, kde si remízou v přímém souboji o 4. místo   si  udrželi  šanci bojovat o postup v baráži a nemohou si dovolit na svém hřišti klopýtnout. Nýrsko podle papírových předpokladů prohrálo na hřišti druhého týmu tabulky  v Přikosicích . Přemožitele Okuly hostí v  následujícím kole doma Strážov, který v Domažlicích smolně prohrál s místní divizní rezervou  a ukončil  tak  svojí mimořádně úspěšnou bodovou šňůru.  Nýrsko čeká o víkendu doma lídr tabulky Slavoj Stod a je otázkou, zda ve složité situaci kdy je ohrožen sestupem dokáže zopakovat podzimní dělbu bodů ze hřiště tohoto soupeře.

---

Příkosice  -  Nýrsko 2: 0 ( 0: 0)

Branky: Lisý 2; ŽK: 1:0 . Diváků : 120

Nepomuk -  Sušice 2: 2 ( 1: 2)

Sušice byla od začátku utkání lepším týmem a v 18.min se ujala vedení po křižné střele Jakuba Melky. Vzápětí však hosté polevili v koncentraci a domácí o minutu později srovnali. Sušičtí měli nadále více ze hry, naopak domácí hrozili z rychlých protiútoků. Ve 44.min se ujali hosté vedení, kdy se po rohovém kopu hlavou trefil Martin Kalný.Druhý poločas byli domácí lepší, hosté se zbytečně zatáhli do obrany a dávali tak prostor domácím, kteří hrozili hlavně ze standardních situací. Rozhodnutí přišlo v 92.min, kdy z nařízeného pokutového kopu domácí srovnali na 2:2.

Trenér Sušice František Melka : „ Dnes jsme byli po několika týdnech téměř kompletní a na hře to bylo znát. Škoda naší pasivní hry ve druhém poločase, kdy jsme pustili domácí do hry. Ještě větší škoda je však to, že jsme inkasovali v samotném závěru utkání.“

Branky: Kozák, Ptáček -18. Jakub Melka, 44. Martin Kalný.  ŽK: 2:2 . Diváků : 100

Sestava Sušice - P. Čížek, L. Blažek, M. Kalný, T. Marek/80.min M. Bachroň/, J. Sládek, J. Melka, F. Hrach, M. Kotrba/70.min J. Bešta/, D. Šablatura/60.min M. Brož/, P. Pohořal/65.min P. Chmelík/, J. Farták

Domažlice  - Strážov    1 : 0  (0 : 0)

Naprosto vyrovnané utkání jsme odehráli na hřišti posíleného týmu Domažlic po průtrži mračen na rychlém, mokrém terénu.

„Tentokráte se k našim hráčům štěstí obrátilo zády, domácí si prakticky nedokázali vypracovat vyloženou brankovou příležitost a přesto vstřelili po nešťastné chybě v naší rozehrávce vítěznou branku v závěru utkání. Naši kluci si vytvořili příležitostí hned několik i v početním oslabení ale ani tutovky T.Matějky a L.Janky se neujaly.Soupeři gratuluji, ale naši hráči jistě nepropadli a minimálně bod si za svůj výkon zasloužili“ řekl k utkání trenér Strážova Petr Presl.

K tomuto utkání se podařilo získat pohled na tento duel hrajícího asistenta trenéra  Strážova Lukáše Helma :

" Nezkrocené emoce, neproměněné šance, zbytečná bodová ztráta!   Do zápasu hraného za vysloveně aprílového počasí jsme vstupovali s jistou dávkou respektu, neboť Domažlice dokázaly potrápit i silný Stod a na podzim patřily k nejfotbalovějším soupeřům našeho týmu. Ale také s vírou v naši jarní výkonnost a schopnost poprat se o výsledek do posledních minut. Zápas začal ve velmi slušném tempu a na domácích byla vidět jasná snaha dovést utkání před svým publikem do vítězného konce. Přesto, že domácí borci měli častěji míč na svých kopačkách, jak už to na jaře s námi bývá, jejich akce končili v uctivé vzdálenosti od Javorského brány, případně z nich těžili domažličtí hráči pouze rohové kopy. Z těch ale byli pramálo nebezpeční, stejně jako z dalších standartních situací. Naopak nám opět seděla hra na rychlé protiútoky, kdy popravdě byly naše střely na bránu domácích daleko nebezpečnější. A to jednak díky velmi vlhkému terénu, který je zrádný pro každého brankáře, tak i díky blízkosti, ze kterých byly střely vypouštěny. Bohužel žádná z nich neskočila v síti domažlického brankáře. První poločas za vydatného deště tedy skončil zcela spravedlivou remízou, kdy jedinou skvrnu na našem výkonu bych viděl ve zcela zbytečné žluté kartě pro Davida Gajdůška, který už v 6.minutě!! neudržel nervy na uzdě a od plic řekl, mimochodem velmi přesnému hlavnímu rozhodčímu, co si myslí o zákroku na svoji osobu.

Do druhého poločasu domácí doslova vlétli a v prvních třech minutách nám prakticky nepůjčili balón. Když se zčistajasna  po ukázkové kombinaci s Gajdůškem objevil sám před domácím brankářem Tomáš Matějka, který svoji šanci trestuhodně prováhal a míč z deseti metrů poslal mimo tyče domažlické branky. Po hektickém úvodu se hra opět zklidnila a byli to opět domácí, kteří dobře kombinovali a měli jistě i optickou převahu. Ale ani to nevedlo k ohrožení strážovské branky hájené Javorským. Za zmínku stojí jen střelecký pokus, který po teči Čížka skončil na Javorského břevně. Jak byli Domažlice silné směrem dopředu, jejich defenzíva až tak silná nebyla a nabízela okna pro naše kontry. Rozhodnutí ale přinesla individuální chyba z 72. minuty, kdy náš obránce váhal s rozehrávkou, až byl ve vápně obrán domažlickým útočníkem, který naservíroval svému spoluhráči přihrávku na zlatém podnosu metr před prázdnou bránu. V tento okamžik jsme s kolegou trenérem Preslem použili zbraň, která se nám již osvědčila. Stoper Čížek se posunul na hrot za účelem zvětšení naší ofenzivní údernosti. Bohužel v 80. minutě neudržel Jirka Franc nervy  a po předchozím faulu " sestřelil" domácího hráče. Logicky přišel trest v podobě červené karty. I v deseti jsme toužili po vyrovnání a výsledkem našeho úsilí byla série přímých kopů, které ale přes veškerou snahu nepřinesly změnu ve skóre. Zápas, které mu by ze všeho nejvíc slušela remíza, tak pro nás skončil s výsledkem 0:1 a jeden vyloučený.

Z dnešního zápasu jsem velice zklamán, protože místo zaslouženého bodu, soupeř potrestal prakticky naši jedinou chybu. Na druhé straně se ve výborných střeleckých pozicích ocitli postupně Tomáš Matějka, Václav Matějka, Gajdůšek, Chaluš i sám před brankářem Janka, ale je to problém, který nás trápí celé jaro. Spotřebujeme moc vyložených situací na vstřelení jedné branky. Stejně tak chápu, že má každý v sobě v průběhu zápasu hodně emocí, ale karty, které jsme dnes inkasovali byli z kategorie zcela zbytečných. A Jirka Franc nám bude moc chybět i v následujících těžkých zápasech. Nyní máme před sebou nelehký úkol, protože nás čekají tři zápasy se skutečně silnými soupeři ( Příkosice, Stod a Chlumčany) a to vše v situaci, kdy ještě teoreticky můžeme spadnout do pásma baráže, pokud se podaří Křimicím vyhrát všechna zbylá utkání ( 2krát doma a venku v Lubech). Musíme se tedy na zbylá utkání maximálně koncentrovat a pokusit se vytěžit z nich maximum možných bodů. Přesto musím za tento zápas kluky pochválit, skutečně jsme hráli svoji hru a dobře, bohužel na body jsme tentokrát nedosáhli.“

Sestava : Javorský,Michel, Čížek, Helm, Franc, Vítovec ( 76.Mayer) Matějka T., Matějka V. , Gajdušek, Janka, Chaluš, ŽK : 3 : 2. ČK : 0 : 1 (80.Franc)

Branka : 75. Votruba.

VD Luby  - Zbůch 2: 0 ( 1: 0)

Branky: vlastní, Šůs; ŽK: 2:1 . Diváků: 100

Chlumčany -  Zruč 1: 2 ( 1: 0)

Branky: Havlíček - Mašek, Mařík; ŽK: 0:1 . Diváků : 110

Stod -  Zbiroh 2: 2 ( 1: 1)

Branky: Dlouhý 2 - Bystřický, vlastní; ŽK: 1:0 . Diváků : 140

Staňkov  - Nýřany 2: 4 ( 2: 3)