OKRESNÍ PŘEBOR , III. TŘÍDA 19. kolo 2. - 3.5.

O K R E S N Í      P Ř E B O R

SAMI SE VYŘADILI ZE SOUBOJE O  PRVNÍ MÍSTO

Známé,  toliko používané, ale stále hodně pravdivé rčení o tom, že se tak dlouho chodí se džbánkem pro vodu , až se ucho utrhne platí nejen v životě, ale také ve fotbale.  Často jsou na vině někteří rozhodčí řídící okresní soutěže, kteří přistupují k řízení utkání bez dostatečného soustředění, zájmu a vědomí důležitosti zápasu. Velký rozsah benevolence a nejednotný metr při řízení zápasů těmito arbitry i jejich „bratříčkování“ se s hráči pak při utkání nejsou vůči nim tolik důslední jak to vyžadují fotbalové normy. Často k tomu nahrává i nedostatek rozhodčích a rozhodčí se často s hráči v krátkém časovém sledu jednotlivých kol spolu často setkávají a nedovedou se často odprosit od toho, že při řízení zápasů jsou mnohdy k chováním i přestupům hráčů více benevolentní. O tom, že hráči nejsou vždy důsledně trestáni za přestupky žlutou či červenou kartou vypovídají i statistiky a až nepochopitelný nárůst zápasů s dodatkem“hráno bez karet“. Vidíme způsob hry v okresních soutěží a zápasy s vizitkou „hráno bez karet“ až na vzácné výjimky je jako šafránu.  To se pak ale může obrátit vůči hráčům i rozhodčím samotným a jejich fotbalový život zkomplikovat, než by bylo zdrávo. Když pak narazí hráči na „kosa“, tím máme na mysli rozhodčího , který si do svého řemesla nenechá lidově řečeno  kecat a řídí zápas podle norem, pak jsou z toho pro hráče nepříjemnosti. Poslední případ v H.M.Boží je toho vzácným příkladem.  Kapitán Svatoboru Hrádek   Václav Holeček byl  v posledním  zápase Hrádku venku v Měčíně potrestán ČK velice zkušeným  rozhodčím Vladimírem  Pastyříkem za nevhodné protesty a je  v podmíněném trestu. Václav Holeček  patřil k trojici hráčů hostů, která po vedoucí brance domácích na 2:1  musela odpochodovat předčasně pod sprchy. Důvodem byl nekompromisní postup rozhodčího Michala Baláka jako reakci na nevhodné protesty a zesměšňování. Tento arbitr má již odpískáno spoustu důležitějším zápasů nejen v kraji, ale rovněž  v národních soutěží kde svojí aktivní činnost z důvodu zaměstnání musel ukončit. To co jiný rozhodčí mají rovněž  slyšet a vidět , následně řešit a napsat do zápisu na rozdíl od takových on udělal a provinivší se hráče ze hřiště vyprovodil ČK ! Naposledy tento sudí vnesl  „pořádek“ v utkání Mochtín B – Bezděkov kde mimo jiné dal  tři ČK  v poměru 1:2 a všechny červené karty seděly a postižení byly DK potrestáni. Často slýcháváme názor, že disciplinární komise uloží za přestupek pouze podmíněný trest. Praxe potvrzuje, že jde o trend který se vyplácí. Podmíněný trest například při experimentování nezná disciplinárka například v krajských soutěží a je to v neprospěch fotbalu. Tam platí jiná pravidla a je to v kompetenci řídícího svazu. Ono dostat jeden týden podmíněně do konce soutěže je větší trest než dostat jeden týden naostro. Hráč, který je v podmínce v případě jakéhokoliv vyloučení(třeba jen pro 2 ŽK) ho již v tomto druhém případě nepodmíněný trest nemine. A to platí také po posledním extempore v Horách M.Boží. Již nyní je zcela zřejmé, že Hrádek si musí pro další soutěžní zápasy hledat nového kapitána .

Hledat musí také v Dešenicích, ale v tomto případě dostatek hráčů, aby se již neopakovalo to, že k utkání na hřiště  týmu který je na jaře v laufu do Velkých Hydčic odcestovali s plným počtem hráčů, jinak mimo debaklu si podřezávají Dešeničtí větev se kterou by mohli spadnout rovnou do III.třídy ! Opačné myšlenky stále ještě neopustili fotbalisty druhého týmu tabulky z Nezamyslic. Jednak je  tu možnost ještě pokusit se ve zbývajících kolech  sedmi kolech dotáhnout na první Měčín(poslední zápas celé soutěže se hraje právě v Měčíně) a nebo se pokusit o postup ze druhého místa (2 týmy z okr.přeborů z kraje ze druhého místa s největším počtem bodů) a zde naděje pro Nezamyslice stále žije! V sobotním duelu navíc pro druhý tým hrálo velké štěstí, když vítěznou branku ve vyrovnaným zápase s béčkem Horažďovic střelili doma v poslední minutě zápasu ! Zápas o šest bodů v Železné Rudě přinesl úspěch pro domácí , kteří se touto výhrou dotáhli na svého nového souseda v tabulce janovickou Duklu na rozdíl jediného bodu.  Rytířský souboj dvou celků bojujících o záchranu  o velice důležité body se odehrál  ve Veřechově. Výborně zápas domácích s Mochtínem B odřídil hlavní arbitr Václav Simbartl . Tím jen potvrdil, že i důležité zápasy lze rozhodovat spravedlivě a nechat si  to na hřišti rozdat vlastní aktéry mezi sebou. Ve Veřechově tentokráte vyhrál sport.

H. M. Boží -   Hrádek   3 : 1 .

Radek Bernard

Před velmi příjemnou diváckou kulisou se hrálo v sobotu na Horách očekávané derby. Hosté přijeli velmi sebevědomí, což čišelo od prvních minut z jejich pohybu na perfektně připraveném pažitu. Ovšem domácí šli na hřiště z úsilím získat povinné body z domácího trávníku. Předzápasové statistiky napovídaly, že Hrádecký A-tým zde ještě nezvítězil, což domácí nechtěli měnit. První větší šanci si připravili domácí, ale dobře mířenou střelu P. Halase hostující brankář rybičkou vytěsnil na roh. Po té dvakrát zahrozili hosté a z druhého rychlého protiútoku po nahrávce z levého křídla zakončoval Moravec – 0 : 1. Posléze se hosté soustředili na posílení své obrany a vyráželi do nebezpečných protiútoků. Domácí měli naopak více ze hry, ale jejich snaha většinou končila na hranici šestnáctky nebo v několika případech na brankáři hostů.

Na druhý poločas nastoupili domácí jakoby pokropeni živou vodou a jejich útoky se valily na hostující branku jeden za druhým. Hosté opět kontrovali rychlými brejky. Ten v 60. minutě byl z řady vyložených, když se ocitl hostující útočník sám před domácím brankářem, který vytáhl svůj klíčový zákrok a nepovolil tak hostům odskočit na rozdíl dvou branek. Posléze nejprve osamocený M. Ostádal netrefil hlavičkou ve vyložené šanci hrádeckou branku, ale za nedlouho nádherný průnik L. Bernarda byl konečně odměněn vyrovnávací brankou 1 : 1. I ve druhé brance měl prsty L. Bernard, když ten se po pěkném pasu do volného prostoru ocitl v příznivé situaci a místo zakončení předložil balón na hlavu P. Halase, jenž se tentokráte nemýlil a vsítil vítězný gól - 2 : 1. V této přehledné situaci ovšem hostující asistent signalizoval postavení mimo hru, což pobouřilo nejen diváky, ale i hlavního sudího a na zdvižený praporek nereagoval. Takovou situaci podle našeho názoru již po druhé velmi citlivě posoudil sudí Balák, jelikož hostující asistent držel praporek prakticky permanentně „nahoře“, což je podle našeho názoru nesportovní a děje se na místních trávnících bohužel velmi často. Po této brance došlo nepochopitelně k nesportovním protestům od hostujícího týmu, za což šli postupně do kabin úplně zbytečně hned jejich 3 hráči. Domácí tak měli dohrávku tohoto zápasu velmi usnadněnu a svou přesilovku využili ještě jednou nádhernou brankou, když se trefil i T. Probst 3 : 1. Ještě chvíli před závěrečným hvizdem se nechal vyprovokovat soupeřovými hráči M. Chmelík a šel taktéž předčasně „pod sprchy“ za nakopnutí protihráče. To již na výsledku utkání nemělo pražádný vliv a hosté tak nečekaně odjížděli z horského hřiště bez bodového zisku a domácím přibili do tabulky OP velmi důležité 3 body, přičemž bodovali ve 4 zápasech po sobě.

Poločas: 0 : 1  . Branky: 65. Bernard Luděk, 74. Halas Pavel, 83. Probst Tomáš -  14. Moravec Jiří; Rozhodčí: Balák; ŽK: 2:0; ČK: 1 : 3  Chmelík Martin - Holeček Radek, Holeček Václav, Vomela Lukáš. Diváků :  120 .

V. Hydčice  -    Dešenice    9 : 1 .

Kotrba P.

Hosté přijeli k utkání pouze s deseti hráči a přesto se ujali vedení v 10 min. kanonýrem Michalem Poupou na to odpověděli domácí ve 14 min. Martinem Kropáčkem střelou z velkého vápna a dále proměnili vytvořené šance a více hosty k ničemu nepustili , i když hosté dohráli zápas důstojně.

Poločas: 4 : 1 . Branky : 14 a 27 .. Kropáček Martin , 28. a 89 . Kropáček Ladislav , 38 . PK Svoboda Pavel , 54. a 83 min. Tyrpekl Vladimír 61. a 70 min. Melíšek - 10 . Poupa Michal. Rozhodčí : Dolejš Jiří. Diváků: 40.

Měčín  -   Sušice B    3 : 3 .

Hosté potvrdili, že v posledním období se jim hra na hřištích soupeřů daří a byli domácímu lídru tabulky po celý zápas vyrovnaným soupeřem. Domácí ujali vedení v 17.minutě brankou kterou  z přímého kopu dal zkušeně Homr.  Hosté do přestávky krásnou střelou z 20 Kortby vyrovnali a tři minuty po změně stran  Hanulovo úspěšnou  dorážkou po závaru před domácí brankou se ujali vedení.  Domácím jejich snaha o vyrovnání a strhnutí vítězství na svojí stranu vyšla jen na půl. V 76.minutě  odcentroval před branku hostů Šlais a Suchán hlavou vyrovnal. V 84.minutě byl tentýž hráč faulován v pokutovém území hostů a nařízenou penaltu Čejka proměnil a domácí se ujali podruhé v zápase vedení. Když se zdálo, ýe toho se jim podaří udržet, přišlo v 90.minutě zaváhání domácí obrany  následoval centrovaný míč z pravé strany na který si naběhl Šimáček a hlavou srovnal na konečnou dělbu bodů.

Poločas:  1 : 1 . Branky: 76. Suchan Kamil, 18. Homr Miroslav, 84. Čejka Lukáš – 37. Kotrba Martin , 48. Hanula David, 90. Šimeček Jaroslav ; Rozhodčí: Javorský; ŽK: 2:3 . Diváků :  90 .

Nezamyslice   -  Horažďovice B    2 : 1 .

Milan Janda

Domácí hostili poslední tým tabulky, ale při stálých problémech se sestavou  (nehrál : Smetana,Mašek, Soutor) je čekalo těžké utkání, neboť hosté přijeli povzbuzeni výhrou nad Vrhavčí a také posíleni hráči z kádru A týmu dorostenci. Zápas pro domácí začal dobře  a už v 6. min. po rohovém kopu Vinického R se hlavou trefil kanonýr Burda Josef.  Domácí měli několik dalších šancí po standardních situacích, ale další branka do poločasu již nepadla a to ani na druhé straně hlavně při trestných kopech Pavlíka. Druhý poločas začali náporem hosté , ale domácí obrana někdy i se štěstím odolávala a když se již domácím začalo herně dařit, přišla  hrubá chyba hlavního rozhodčího,který neodpískal faul na stopera Rittera Františka a hosté snadno vyrovnali Pavlíkem na 1:1 v 63.min. Zbytek utkání byl velmi hektický a jiskřilo se na obou stranách k čemu přispěl i nepřesný hlavní rozhodčí.  Domácí v posledních minutách  kopali několik standartek ,ale udeřilo až v 90.min. po velké šanci střídajícího Karla Rejška , kterému jeho střelu z hranice malého vápna hostující brankář vyrazil na roh. Ten zahrál Musil Ondřej přesně na hlavu Kopačky Josefa a ten rozhodl , že body zůstanou všechny doma.

Poločas: 1 : 0  . Branky: 6. Burda Josef,  90.  Kopačka Josef – 68. Pavlík Jiří; Rozhodčí: Bošek; ŽK: 4:3  . Diváků : 60  .

Vrhaveč  -  Bezděkov    2 : 2 .

První poločas  se hrál ve Vrhavči podle not domácích fotbalistů, kteří také zaslouženě získali  v závěru poločasu dvěma brankami Minaříka  slibný dvoubrankový náskok. Bezděkovu vyšel vstup do druhého dějství tohoto duelu , kdy se jim podařilo  dát kontaktní branku Ondřejem  Teskou  a  tím se vrátit zpět do hry o výsledek.    Tentýž hráč po přečíslení domácí obrany dal o dalších dvacet minut později také vyrovnávající branku . Další úsilí domácích o vstřelení vítězné branky zůstalo bez efektu, i když dvakrát nastřelili břevno , skórovat mohl David Hrach, Minařík šel sám na brankáře a byl nemilosrdně stažen v této šanci za dres hráčem soupeře , který za to viděl pouze žlutou kartu .

Poločas: 2 : 0   . Branky: 38. a 42. Minařík Michal  - 46. a 66. Teska Ondřej; Rozhodčí: Diviš; ŽK: 2:2  . Diváků : 75  .

Železná Ruda   -  Janovice   2 : 1 .

První poločase i přes vyrovnaný průběh přinesl více brankových příležitostí domácím. Střelecky úspěšný den měl autor obou branek ze standardních situací   Jakub Lehečka. První dal již ve 4.minutě z trestného kopu. Hosté srovnali na poločasový výsledek 1:1 ve 22.minutě gólem Václava Slivoňě.V 70.minutě byl za hrubý faul vyloučen hostům Radek Holý a přesilovky využili domácí v 84.minutě kdy se opět přímého kopu trefil Jakub Lehečka, ale závěr tohoto duelu na žádnou idólku  nevypadal a body to byly doslova vydřené.

Poločas:  1 : 1 . Branky: 4. a 84. Lehečka Jakub   - 22. Slivoň Václav; Rozhodčí: Abraham; ČK: 0 : 1(70. Holý Radek ). Diváků :  80 .

Veřechov – Mochtín B  3 : 2.

O velice důležité body se hrálo ve Veřechově.  Duel ve kterém se střetli dva sousedé v tabulce které od sebe dělilo jen lepší skóre ve prospěch domácích. V prvním poločase padaly branky až v jeho závěru. Nejdříve se domácí  v 41.minutě ujali vedení a hosté srovnali ještě gólem do kabin na 1:1. Boj o zakydá metr na hřišti pokračoval i po přestávce.   Hostům se podařilo v 72.minutě  dát Kašparem vedoucí branku, ale poslední slovo měli domácí, kteří tradičně bojovali až do posledních okamžiků zápasu . To se jim už v řadě utkání vyplatilo a  ne jinak tomu bylo i tentokrát. Nejprve  v 74.minutě rychle odpověděli Podzimkovým vyrovnávajícím gólem na 2:2  a čtyři minuty před koncem velice důležitý vítěznou branku dal Martin Hlaváč . Poločas: 1 : 1. Branky: 41. Šatra R., 74. Podzimek J. , 86. Hlaváč Martin – 45. Dolejš J. st., 72. Kašpar L.. Rozhodčí: Simbartl. ŽK: 4:4. Diváků: 80.

1.  Měčín             19  14   4   1   53: 21    46 ( 19)

2.  Nezamyslice       19  12   4   3   48: 22    40 ( 10)

3.  Hrádek            19  10   6   3   45: 22    36 (  9)

4.  V. Hydčice        19   9   3   7   39: 24    30 (  0)

5.  Vrhaveč           19   7   7   5   36: 29    28 ( -2)

6.  Bezděkov          19   7   5   7   51: 44    26 ( -1)

7.  Sušice B          19   6   6   7   37: 37    24 ( -3)

8.  Janovice          19   7   3   9   31: 37    24 ( -3)

9.  Železná Ruda      19   7   2  10   44: 53    23 ( -7)

10.  Veřechov          19   6   5   8   23: 34    23 ( -7)

11.  H. M.  Boží       19   6   3  10   35: 40    21 ( -9)

12.  Mochtín  B        19   6   2  11   29: 44    20 (-10)

13.  Dešenice          19   5   3  11   34: 57    18 ( -9)

14.  Horažďovice B     19   4   1  14   39: 80    13 (-14)

MYSLÍV PORAZIL FAVORITA

Šesté kolo  III. třídy  se od těch předchozích lišilo v jednom. V souvislosti s průběhem jarní části této soutěže se již nebude uvádět do tohoto kola  známý fakt, že Myslív  je ještě letos nevyhrála. Jestliže za posledních 360 minut nedokázal tento tým dát jedinou branku, v tomto kole se to podařilo hned čtyřikrát ! Pokud jsme v minulém kole uvedli v komentáři , že pokud Myslív  s Kolinecem neprobudí, pak by mohli být  vážnými aspiranty na sestup !  Výhra nad druhým týmem tabulky TJ Žihobce  ať k ní došlo třeba i podceněním soupeře nebo z důvodu mimořádné střelecké formy,  autora hattricku domácího Nováka ,  může to pro Myslív znamenat blýskání na lepší časy.  Na ty jen vzpomínají v Hradešicích kde domácí rezerva opět a to výrazně prohrála  duel o šest bodů s bojovným celkem z Bolešin, který se stále ještě nevzdává naděje na záchranu. Ta byla po podzimu pro tento tým na bodu mrazu a k němu se nyní posouvá i béčko Sokola Hradešice.  Vše mají ve své režii zástupci Pošumaví v 1.B třídě. Pokud nikdo z nich nesestoupí, pak  z jak z okresního přeboru, tak ze III.třídy  sestoupil vždy jen jeden, poslední celek konečné tabulky ! Mimo prohry fotbalistů ze Žihobce  se nečekala  tak vysoká prohra v Kvaseticích. Domácí  se tak po zisku darovaného bodu v Lubech v minulém kole  přiblížili na rozdíl dvou bodů k druhému postupovému místu v tabulce .Do tohoto souboje by ještě rádo zasáhlo béčko Lub, ale remíza v Malém Boru  je jen malým polepšením si v tabulce..

Hradešice B  -  Bolešiny  0 : 4 .

Vyrovnaná hra  ze strany obou soupeřů v důležitém zápase o šest bodů . Hosté domácí rezervu převyšovali daleko větším nasazením, bojovností a podařilo se jim trestat hrubé chyby v domácí obraně  hattrickem Jana Roháče a  gólem Davida Slováčka,  který pečetil  výhru na 0:4.

Poločas:  0 : 2 . Branky: 20.,35.,65. Roháč Jan , 69. Slováček David; Rozhodčí: Husník; ŽK: 1:3 . Diváků : 50  .

Měcholupy  - Týnec    4 : 0 .

Hosté drželi s domácími krok první poločas který skončil bez branek. Po změně stran to již byli domácí kteří ovládli zbytek průběhu zápasu . Jasná převaha vyústila i v přesvědčivou výhru o kterou se zasloužili  autoři dvou branek Lukáš Jakubec a David Kanta.   Jak se zdá, Měcholupy pokud udrží tento kádr pohromadě , pak mohou v příštím ročníku ve III.třídě mířit hodně vysoko.

Poločas:  0 : 0 . Branky: 55. a 90. Jakubec Lukáš , 78. Kanta David,  80. Blahouš Lukáš; Rozhodčí: Vondráček; ŽK: 0:1  . Diváků : 40  .

Neznašovy  -  Nalž. Hory   3 : 2 .

Domácím zamrazilo, když ve 4.minutě po rohovém kopu se ujali hosté gólem Podlešáka vedení.  Další průběh prvního poločasu se hrál podle domácích not a výsledkem  bylo obrácení výsledku dvěma góly Ponocného z 16. a 22.minuty a devět minut před přestávkou se do černého trefil ten od které se to očekává kanonýr Mundl.  Druhá půle byla již o něčem jiném. Hosté aktivní hrou  i nasazením domácí již do jejich hry z první poloviny zápasu nepustili . Když v 70.minutě Antonín Jedlička dal kontaktní branku, museli domácí horko těžko těsné vítězství bránit.

Poločas:  3 : 1 . Branky: 16. a 22. Ponocný Pavel , 36. Mundl Martin – 4. Podlešák Antonín, 70. Jedlička Antonín; Rozhodčí: Habada; ŽK: 2:0  . Diváků : 40  .

Kvasetice -  Velhartice    5 : 0 .

Hosté zlobili pouze první poločas. Po té se ze hry vytráceli a aktivní domácí gólů chtivým útočníkům se podařilo přidat další čtyři branky.  Hostům nepřidalo nepříjemné zranění v 65.minutě jejich gólmana  Vláčila  a s náhradním brankářem  ještě třikrát lovili míč ze své sítě.  Pro  Velhartice je to první, nečekaně vysoká prohra na jaře.  Domácí  se tak po zisku darovaného bodu v Lubech v minulém kole  přiblížili na rozdíl dvou bodů k druhému postupovému místu v tabulce .

Poločas:  1 : 0 . Branky: 30.,72. a 84. Hanzlík Josef , 51. Klíma Ondřej, 88. Ballý Pavel; Rozh Vláčila, který musel v 65.minutě  opustit branku . Rozhodčí: Lažánek K.; ŽK: 1:1 . Diváků : 40  .

Myslív-Žihobce  4 : 3.

Jiří Moravec

Domácí v prvním poločase vždy rychle zareagovali na vedoucí góly hostů a v úvodu druhé půle strhli vítězství na svou stranu.

Poločas : 3:3. Branky : 17., 30., 51. Václav Novák,  41. Karel Beníšek  - 14. Michal Nemrava,  28. Oldřich Nemrava,  33. Harant. Rozhodčí : Michal Bureš. Diváků : 60. ŽK: 1 : 2.

Malý Bor - Luby B  1 : 1

Faltys

Za krásného májového počasí se hrál z obou stran pohledný fotbal. Po prvním poločase, kdy každá strana měla několik gólových šancí a parádní zákroky předvedli oba brankáři, se šlo do kabin za nerozhodného výsledku 0 : 0. Po změně stran se domácí dostali do vedení v 50. minutě hlavičkou Pavle Heřmana. Po obdržené brance hosté přiložili pod kotel a domácí nevěděli kde jim hlava stojí. Přesto dlouho odolávali tlaku lubské reservy. Až v 84. minutě přinesl tlak hostí branku kterou vstřelil Jiří Bešta. Utkání skončilo tedy dělbou bodů 1 : 1 a 110 spokojených diváků vidělo kvalitní fotbal. Velmi dobře řídil hlavní rozhodčí Bína

Poločas : 0 : 0. Branky : 50. Heřman Pavel – 84. Besta Jiří. Rozhodčí : Bína Roman. Diváků: 110.Hráno bez karet.

Chanovice B – Kolinec   4 : 0.

Hosté byli v první poločase domácím důstojným soupeřem. V druhé části již začali odcházet po fyzické stránce  a lídr tabulky  již na hřišti kraloval. Jejich očekávané vítězství mohlo být ještě výraznější, dvakrát  míči cestě do branky  soupeře  stála tyč, a jednou se po střele zavlnilo břevno.

Poločas: 1 : 0. Branky: 14. Brejcha Jiří, 60. a 85. Pavlovský Lukáš a 89.Bártík David. Rozhodčí:_ Pastyřík. ŽK: 4:1., Diváků: 80.

1.  Chanovice B       19  14   2   3   70: 26    44 ( 14)

2.  Žihobce           19  12   4   3   48: 31    40 ( 13)

3.  Kvasetice         19  11   5   3   45: 24    38 (  8)

4.  Luby B            19   9   5   5   48: 26    32 (  5)

5.  Malý Bor          19   9   3   7   39: 31    30 (  0)

6.  Měcholupy         19   9   3   7   37: 29    30 (  0)

7.  Týnec             19   7   3   9   33: 42    24 ( -3)

8.  Neznašovy         19   6   5   8   29: 28    23 ( -7)

9.  Nalž. Hory        19   7   2  10   42: 58    23 ( -4)

10.  Velhartice        19   5   5   9   38: 48    20 ( -7)