1. B TŘÍDA - skupina B 6. kolo 27. – 28.9. 2008

1. B  T Ř Í D A  - skupina  B

KYŽ SE DVA PEROU  , TŘETÍ SE SMĚJE

Po poněkud divokých výsledcích v úvodních kolech 1.B třídy začíná tato soutěž nabývat na zajímavosti. V dosud neúplném 6.kole došlo k několika soubojům které poněkud zamíchaly pořadím na čele tabulky.  Ve Spáleném Poříčí  hostili domácí vedoucí Přeštice . Vítězství 3:1 je nevrátilo zpět  na první místo ze kterého soutěži v minulých kolech vévodili. Výhra Losiné nad třetím celkem tabulky z Předenic katapultovala na první příčku v tabulce poprvé v tomto ročníku zástupce z Pošumaví FC Švihov, který si podle očekávání poradil doma s posledním FK Svéradice . Tradiční derby se hrálo ve Strážově. Domácí museli dotahovat jednobrankový náskok hostů z Mochtína kteří se představili v dobrém světle a sehráli zde vyrovnanou partii . Ve druhé půli byli Strážovští o branku úspěšnější a polepšili si v tabulce na 4.místo. Cenný bod přivezený z derby ze Záhoří  si připsal na své konto také Pačejov. Polepšily si i Hradešice kterým se si  po vysoké výhře nad béčkem z Chlumčan vyměnily s tímto soupeřem umístění v tabulce.Další čtyři týmy z Pošumaví se dosud hrbí na samém chvostu tabulky. Chtělo by to daleko bohatší bodovou žeň , ale místo toho je to spíše jen podzimní paběrkování  , zatímco dosud sklízí ozimní úrodu soupeři a nenápadně přitom jim unikají.

Záhoří – Pačejov    0 : 0 (0 : 0)

Diváků: 70. ŽK : 0:2

Podrobnosti nehlášeny !!

Švihov – Svéradice    2  : 1 (1 : 1)

Karel Žák

Vítězství v utkání , které vyneslo domácí přinejmenším pro tento týden do čela tabulky, se vůbec nerodilo lehce. Svéradičtí přijeli do Švihova hrát fotbal a punc posledního týmu na nich vůbec nebyl znát. Jejich umístění v dosavadním průběhu soutěže bude patrně nováčkovskou daní, tentokrát opět dokázali, že s nimi bude nutno stále počítat jako s nepříjemným soupeřem. Za krásného podzimního  počasí  to byli právě hosté , kteří během prvních tří minut dvakrát výstražně zdvihli prst, hlavně v druhém případě  nešli do vedení jen díky famóznímu zákroku brankáře Hromady, ten chladnokrevně sám proti zcela volnému střelci nezaváhal. Následovala čtvrthodina, ve které se konečně začali osmělovat i domácí hráči a zakončení Čížka , či  tvrdá střela Špatenky z hranice pokutového území bylo něco , co domácí diváky  nemohlo nechat v klidu. A také výkon hostujícího brankáře Soukupa,  předvedl parádní formu , někdy až čaroval.  Utkání zcela jistě ovlivnila 15. minuta, kdy po druhé žluté kartě musel předčasně ze hřiště hostující záložník a během dvou minut domácí využili číselnou převahu.  Ve skrumáži po centru z hloubi pole se nejrychleji zorientoval domácí Zadražil.  Vstřelená branka měla znamenat  herní jistotu a klid, opak však byl pravdou. Převaha domácích zmírala před šestnáctkou  na nepřesných přihrávkách  a neustálé nakopávání míčů z obrany přes záložní řady nenacházelo díky vysokým zadákům a brankáři hostů ty správné adresáty.  Absence nápadů byla potrestána ve 40. minutě, kdy expres Makovec dostal brejkovou přihrávku do levého křídla, projel kolem záložníka i obránce a podle pravidla :"Když nevíš co s míčem, tak dej gól !" vystřelil z dobrých  pětadvaceti metrů působivou dělovku do pravého růžku domácí branky. Hromada by v tu chvíli musel měřit aspoň tři metry, aby měl nárok si na míč sáhnout. Gól hosty nakopl a po zbývající dobu do přestávky měli více ze hry.

Přestávkový  "bešprechunk" v kabině Švihova způsobil, že na hřiště přišel jiný tým, odhodlaný , pohyblivý , kombinačně zdatnější.  Početní výhodu začali využívat již v záložní řadě a smrtící údery za obranu hostí přišly záhy.  Fotbalový bůh  si však chtěl užít také trochu nervů na domácí střídačce, a tak stoprocentní gólovky Bešty, Biedermanna, Zdrahala , břevno Špatenky a několik dalších atraktivních akcí trpělivě nechával vyšumět do prázdna. Nic však nezmohl proti levačkou zahranému přímému volnému kopu Kudjáka a nezmohl proti tomu nic ani až dosud bezchybný Soukup v brance Svéradic.  To běžela 75. minuta  a domácí se po góle měli nadechnout k navršení skóre, neboť  hosté až do této chvíle byli na návštěvě u pokutového území domácích snad jen dvakrát.  Stal se však pravý opak. Na zteč se vydali svéradičtí hráči a  ač oslabeni, převáděli náležitou sílu vůle. Samozřejmě museli pootevřít zadní vrátka  a tím nést jisté riziko, které soupeř také jak se patří využíval. Dá se říci, že náboj poslední čtvrthodiny  přivodil početné divácké obci  adrenalinové zážitky. A ten největší divákům domácím, když pět minut před koncem při narůstajícím tlaku hostů se zbytečně po druhé kartě šel předčasně sprchovat domácí  Jan Zdrahal. Naštěstí  při hře deset na deset už Švihovští těsné vítězství hlídali a s velikánskou úlevou jej  i dotáhli do finále. V každém případě patří uznání soupeři za převedený výkon s přáním brzkého odpoutání od poslední příčky, kam zřejmě nepatří.

Strážov  - Mochtín  2 : 1 (1 : 1)

První větší možnost k ohrožení branky měli domácí. V 6.minutě se na pravé straně pokutového území uvolnil Lorenc  , před brankou hledal nabíhajícího  Janku, ale finální přihrávce chyběla přesnost. Jak šly další minuty :

11. - po postupném útoku hledal ostrým centrem v pokutovém území Mochtína své spoluhráče Petr Presl, brankář Rajtmajer vhodným vyběhnutím míč vyboxoval do bezpečí,

13. -  brankář Javorský zatahuje za záchrannou brzdu , fauluje pronikajícího Kašpara, rozhodčí nařizuje pokutový kop,  Dolejš ho  bezpečně proměňuje   0:1,   Javorský za předcházející  zákrok dostal zasloužený bonus v podobě  ŽK

17 -  Vítovec zpětnou přihrávkou od brakové čáry před branku našel dobíhajícího Mayera jehož dorážku k tyči odvrátil Rajtmajer na roh.

22. - hlavička Mareše brankáře domácích neohrozila

23. – po faulu na Matějku na hranici  pokutového území kope Petr Presl přímý kop a technicky přesně provedená střela zapadla k levé tyči  Rajtmajerovy branky 1 : 1

24.  – za ostrý faul na Čížka dostal ŽK Jakub Kejha

27. – Javorský likviduje nadvakrát  obětavým pádem centr z trestného kopu  před jeho branku

28. – hosté pokud nepočítáme penaltu vysílají z kopačky Podraského první střelu mezi tyče která Javorského nepřekvapila

29. – zakončuje skluzem Vítovec, ale na přesnější koncovku mu nezbyl čas

36. – Vítovec rozehrává trestný kop z pravé strany, před brankou našel Mayera ,  jeho hlavička mezi tyče cestu nenašla

41. – útok hostů po pravé straně vedený Dolejšem , ten přetaženým centrem na zadní tyč našel  Trocha a tomu stráží domácí Franc míč na rohový kop

42. hosté kopu trestný kop  ze 30 metrů, pěkná  táhlá střela z kopačky Mareše se vytáčí mimo levou tyč domácí svatyně

44. – na konci rychlé  kombinační akce hostů  je  Čeleda, ale jeho střela z hranice PÚ končí na boční síti brankové konstrukce domácích

45. -  rychlý útok domácích do otevřené obrany , Mayer vybízí křížnou přihrávkou Janku, ten vtipně prodlužuje na ze zadu nabíhajícího Vítovce . Jeho dělovka končí na břevně mochtínské branky , ale ke štěstí  hostů se odráží od břevna do země a zpět do hřiště  ¨

47. – hosté začínají zostra, po spolupráci s Marešem  střílí Dolejš a jeho prudkou střelu k tyči vytahuje Javorský na rohový kop. Brankář domácích po jeho rozehrání řeší závar před jeho brankou  a míč odvrací do bezpečí.

50. – dvojice Dolejš s Marešem znovu v akci, vyšachovala domácí obranu , šanci z kategorie gólových volající po brance zakončuje Mareš, domácí si oddechli -  míč končí na boční síti vedle pravé tyče  domácí branky

53. – závar před brankou hostů , Majer z ostrého úhlu pálí, ale gólman hostů si bližší tyč brání a od něho  se míč vrací zpět do hřiště

61. rozhodčí otáčí faul hostů na France nesmyslně v jejich prospěch, ti zahrávají přímý kop, následuje centr do´PÚ  který Chaluš odvrací hlavou na rohový kop

62. – ŽK pro Podraského

63. – hosté střídají, odešel Kejha, přišel Břečka

68. – únik Kašpara po levé straně končí přízemní přihrávkou před branku a ta skončila v Javorského  náručí

69. – hosté se zbavují Břečkou výhody rohového kopu který jeho exekutor posílá do zámezí

70. – střídání u domácích. Za potlesku diváků odchází autor vyrovnávající branky a hrající kouč Petrl Presl, nastupuje po delší odmlce do sestavy domácích  Václav Paleček

71. –  z 25  metrů zkouší svoje střelecké štěstí  se  Matějka , míč z jeho kopačky  metrů končí  vedle mochtínské branky

73. – přerušená hra pro ošetřování domácího gólmana který byl dosud velkou oporou domácích se k radosti svých spoluhráčů a diváků opět vrací mezi tyče

78. trestný kop z levé strany rozehrál Vítovec, přetažený míč posílá hlavičkou před branku Matějka , v závaru se prosazuje Michal Chaluš a posílá domácí do vedení  2:1

80. – na malém vápně tečuje  míč  z pravé strany Mareš a Javorský pádem chytá míč do svých rukavic.

84. –dochází i na oblíbené Lorencův slalom, na cestě do pokutového území obchází dva obránce , zakončuje střelou po zemi, ale míči v cestě byl brankář Rajtmajer

85. – střídání u domácích nastupuje Rejko, ze hřiště odchází Mayer

87. – hosté se tlačí  do útoku , hlavička Mareše končí vysoko nad svým původním cílem , vzápětí si stejně vede i hlavičkující Podráský

90. – nebezpečí před svojí brankou likviduje nadvakrát   Javorský

91. –  taktické střídání u domácích, odchází Vítovec, do hry  jde Štěpán Presl

93. – hosté hrají vabank, domácí  naopak výsledek brání  a čekají na brejk. Ten přichází Janka zakončuje, jeho přízemní střelu gólman hostů likviduje

95. -  zdá se, že tečku za zápasem dělá efektním zákrokem Javorský, ale ještě se pokračuje

96. -  konečně se odhodlal zápas ukončit hlavní arbitr. Domácí příznivci čekají na odchod svých hráčů kterým za jejich výkon zatleskali.

Zklamaní hosté předvedli kvalitní výkon za který se nemusí stydět, ale to jim ztracené body nenahradí.

Spokojený byl domácí hrající kouč Petr Presl který po vystřídání mohl svůj tým v závěrečných minutách dirigovat za vítězstvím : „ Dokázali jsme zvládnout další utkání s kvalitním soupeřem na vlastním hřišti hlavně díky vnitřní síle mužstva, což je jeho velká deviza.Často nevyzdvihuji výkon jednotlivců, dnešek je výjimkou, musím pochválit výkon Honzy Michela a hlavně brankáře Michala Javorského, který svůj podíl na vedoucí brance soupeře dokázal odčinit bezchybným výkonem v závěru utkání, kdy vychytal všechny pokusy hostů o vyrovnání.“

Branky :  23. Presl Petr , 78. Chaluš  – 13. Dolejš   (PK)

Rozhodčí: Holeček  . Diváků:  200 . ŽK:  1 : 2

Sestava Strážova: Javorský, Michel, Čížek, Franc, Chaluš, Vítovec(92. Presl Š), Matějka T., Presl P.(70. Paleček), Janka, Lorenc  Mayer (84.Rejko )

Sestava Mochtín : Rajtmajer – Dolejš, Čeleda, Kašpar, Kejha(63. Břečka), Mareš, Skřivánek, Jarabica, Švátora Petr, Podráský, Troch¨Střídali:   Břečka, Pavlík, Jurčatko

Hradešice -  Chlumčany B    5 : 1 ( 2: 1)

Milan Černík

Za ideálního fotbalového počasí získali domácí zaslouženě podruhé za sebou doma 3 body, protože si v zápase vytvořili snad 15 brankových šancí a konečně se i střelecky prosadili. Vítězství se přesto opět nerodilo snadno, protože v 17. minutě chyboval v rozehrávce na pravém beku poprvé hrající O. Starec, jenž "nalil" hostujícímu útočníkovi, který se řítil sám na brankáře V. Forejta, který ho zastavil faulem v malém vápně, za což obdržel žlutou kartu a z následného pokutového kopu se hosté ujali vedení. Domácí odpověděli náporem a již ve 22. minutě vyrovnal M. Hlaváč, který napotřetí dorazil do sítě míč vyražený brankářem a odražený od břevna, když se z místa předstopera ocitl až na hrotu útoku. Hosté pak ještě zahrozili nebezpečnou střelou z trestného kopu, která jen těsně minula domácí bránu. Domácí poté pokračovali v nátlakové hře a ve 33. min. se ujali vedení, když kapitán M. Heimlich centroval z úhlu ze 40-ti m přesně na zadní tyč a míč skončil v síti po lehhé teči hlavou hostujícího obránce. Náskok domácích mohl do přestávky pojistit M. Florián, který však po ideálním pasu nejprve nedokázal zpracovat míč a poté se pokoušel z místa dělat kličku brankáři, který mu míč pohodlně odebral.

Do druhého poločasu nastoupili domácí s odhodláním svůj náskok pojistit, což se povedlo v 54 min. Fr. Šaškovi, který po narážečce zakončil svůj průnik levou nohou ke vzdálenější tyči. Domácí poté předváděli pohlednou kombinační hru, ale i hosté se snažili z rychlých protiútoků o zvrat utkání. V 75.min. chyboval hostující brankář, kterého výborně "dojížděl" P. Křesák a po jeho zpětné přihrávce a závaru před hostující brankou se opět "levou" nohou šťasně mezi nohy brankáře trefil M. Florián. V 88. min. pak potvrdil přesvědčivé vítězství domácích nejhezčí brankou zápasu po ideálním centru hlavou "pod víko" zkušený Fr. Šašek.

Poděkování za bezproblémově odřízený zápas opět patří 3 delegovaným rozhodčím.

Rozhodčí: J. Mašek - A. Liškutín, Fr. Švantner, ŽK 2:1, Diváků: 100

Branky: 22. M. Hlaváč, 33. M. Heimlich, 54. Fr. Šašek, 75. M. Florián, 88. Fr. Šašek - 18. J. Majer (PK)

Sestava domácích: V. Forejt, M. Heimlich, M. Hlaváč, P. Řezáč, O. Starec, Zd. Frančík (M. Melka), Zb. Chmelík (M. Šmrha), Fr. Šašek, P. Křesák, V. Kotiš (J. Hnojský), M. Florián (J. Liška)

Dobřany   - Dlouhá Ves    2 : 1 ( 1: 1)

Branky: Homr, Opatrný - Rovňan; ŽK: 3:3. Diváků: 100.

Sp.Poříčí Přeštice B 3: 1 ( 2: 1)

Branky: Šlajs 2, Brudna - Brada; ŽK: 3:1; ČK: 0:1

Losiná Předenice 6: 1 ( 2: 1)

Branky: Votípka 2, Houdek, Keil, Laštovka, Tomana - Šilhánek; ŽK: 1:2

1.  Švihov             6   4   1   1   17:  9    13 (  1)

2.  Spálené Poříčí     6   4   1   1   15:  8    13 (  4)

3.  Přeštice  B        6   3   2   1   12:  7    11 (  5)

4.  Strážov            6   3   2   1   12:  9    11 ( -1)